Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze problemy, które uniemożliwiają poczęcie

Prawo autorskie: bwl / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: bwl / 123RF Zdjęcie Seryjne Najczęstsze powody, przez które nie możesz zajść w ciążę.
Staracie się miesiącami i nic. Przecież jesteście młodzi, zdrowi i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zajść teraz w ciążę. Dokładnie wyliczasz swoje dni płodne, dbasz o swoją dietę i regularnie odwiedzasz ginekologa, a na teście wciąż widnieje jedna kreska. Co może być przyczyną problemu zajścia w ciążę?

Najpierw zbadaj partnera
Zacznij od wizyty u lekarza ginekologa, któremu opowiedz o swoich problemach i obawach. On zleci serię badań. Jednak na początek, taniej i łatwiej, zbadać twojego partnera. Dlatego on także powinien udać się do lekarza. Najczęściej okazuje się, że przyczyną niepłodności u mężczyzn są żylaki powrózka, które uniemożliwiają wydostanie się plemników z jądra. Na szczęście takie żylaki lekarz może wyczuć już poprzez badanie palpacyjne.

Żylaki powodują, że temperatura ciała staje się wyższa, a to z kolei zabija plemniki lub upośledza ich funkcje ruchowe, przez co nie są w stanie przedostać się do komórki jajowej i ją zapłodnić. Jak leczyć tę przypadłość? Żylaki usuwa się operacyjnie, a problem znika natychmiastowo. Warto także sprawdzić poziom hormonów męskich. Często jedną z przyczyn niepłodności są problemy z poziomem testosteronu, które należy uzupełniać w tabletkach.

Pamiętajmy jednak, że tych powodów niepłodności może być więcej. Zdarza się, że mężczyźni mają mało ruchliwe plemniki lub o nieprawidłowej budowie. Wtedy należy wspólnie z lekarze ustalić metodę zapłodnienia np. in vitro lub poprawienie nasienia. warto także zwrócić uwagę na to, czy nasz partner nie przegrzewa się nosząc np. za ciepłą bieliznę lub trzymają na kolanach nagrzanego laptopa. Jeśli to okaże się powodem, to wyeliminowanie powyższych czynników spowoduje, że po ok 80 dniach organizm mężczyzny wyprodukuje nowe, zdrowe plemniki. Jako inne przyczyny niepłodności mężczyzn podaje się zapalenie gruczołu krokowego lub cewki moczowej.


Następnie zbadaj siebie
U kobiet płodność jest związana z wiekiem. Jak powszechnie wiadomo, już po 35 roku życia mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę, w ciągu następnych 5 lat szanse spadają jeszcze bardziej. Jeśli planujemy ciążę w późnym wieku, to najlepiej skonsultować się lekarzem, który doradzi odpowiednią terapię hormonalną.

W podstawowych badaniach pierwsze co zbada lekarz, to poziom prolaktyny. Badanie wykonuje się z krwi i na podstawie jego wyniku można określić, czy mamy do czynienia z hiperprolaktynemią. Jeśli tak, to oznacza, że nasza gospodarka hormonalna jest zaburzona, a cykle mogą przechodzić bez owulacji, co uniemożliwia zapłodnienie. W takiej sytuacji lekarz przepisze leki na receptę, których działanie ma zmniejszyć ilość produkowanej prolaktyny.

Jako najczęstszą przyczynę niepłodności kobiet podaje się zespół policystycznych jajników. Oznacza to, że jajniki mają budowę pecherzykowatą, w których następuje nieprawidłowa przemiana materii, co zaburza również pracę jajników. Objawia się to nadprodukcją męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. To z kolei powoduje nieregularność cykli i problemy z owulacją. Leczenie lekarz dopasuje indywidulanie.

Inną przyczyną niepłodności może być nadczynność kory nadnerczy, które są odpowiedzialne za produkowanie hormonów męskich. Gdy w organizmie kobiety jest ich zbyt wiele, to może dojść do hiperandrogenizacji, który powoduje np. nadmierne owłosienie ciała lub przerost łechtaczki.

Infekcje i stany zapalne, często ignorowane przez kobiety, również mogą wpływać na problem zajścia w ciążę. Czasami zdarza się, że infekcja nie ma daje żadnych objawów, ale jej konsekwencji mogą być poważne. Jeśli lekarz stwierdzi u nas endometriozę, to należy skonsultować się ze specjalistą. To jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności i nie wolno jej bagatelizować.
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE