Konflikt serologiczny w ciąży. Jak mu zapobiegać, jak leczyć i co to jest immunoglobulina?

Prawo autorskie: angellodeco / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: angellodeco / 123RF Zdjęcie Seryjne Dopiero druga ciąża, jest zagrożona wystąpienie konfliktu serologicznego.
O konflikcie serologicznym słyszała chyba każda kobieta w ciąży. Niestety, nadal niewiele wiemy o tym, czym naprawdę jest niezgodność czynnika Rh oraz jakie powikłania może nieść za sobą taka sytuacja. Jeśli planujesz mieć więcej niż jedno dziecko, to jest niezbędna wiedza.

Najprościej tłumacząc niezgodność ta pojawia się wtedy, gdy krew mamy posiada czynnik Rh-, a taty dziecka Rh+. Taka sytuacja, przy pierwszym porodzie, nie powoduje natychmiastowego zagrożenia zdrowia czy życia. Ale już przy kolejnym, organizm ciężarnej rozpoznaje płód, jako “wroga” i atakuje go swoimi przeciwciałami.


Każdy z nas może posiadać czynnik, nazywany antygenem D, jednak nie zawsze tak się dzieje. Tak jak grupa krwi, czynnik ten jest dziedziczony. W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie określić przed narodzinami, czy dziecko ma go w swojej krwi, to istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu.

Co się dzieje, gdy mamy różne Rh?
W takiej sytuacji organizm zachowuje się jak obrońca i każdą “obcą” cząstkę rozpoznaje jako wroga, którego należy wyeliminować. Jednak mamy z tym do czynienia dopiero wtedy, gdy krew płodu i matki zetkną się ze sobą, czyli podczas porodu lub poronienia.


Podczas pierwszej ciąży, dziecku i mamie nic nie grozi, ponieważ organizm kobiety jeszcze nie spotkał się z tymi obcymi komórkami. Nawet w trakcie porodu, ryzyko że wystąpi natychmiastowa reakcja organizmu, jest nikłe. Dzieje się tak, ponieważ przeciwciała, czyli nasi obrońcy, nie są jeszcze w stanie przebić się przez barierę łożyskową.

Wspomniane wyżej zetknięcie się krwi, działa jak zwolnienie blokady i powoduje, że w organizmie matki, w ciągu ok. 6 miesięcy, produkują się silniejsze przeciwciała, które przy następne okazji będą w stanie przebić się przez łożysko i zaatakować erytrocyty dziecka. Dlatego dopiero druga ciąża, jest zagrożona wystąpienie konfliktu serologicznego.

Co się dzieje, gdy dojdzie do konfliktu serologicznego?
Kiedyś medycyna nie radziła sobie w takich sytuacjach, dziecko zazwyczaj chorowało na anemię, żółtaczkę lub umierało. Dzisiaj, wraz z postępem, lekarze są w stanie zapobiec wystąpieniu tego konfliktu, a także wyleczyć noworodka, który zachoruje.

Na początku ciąży należy obowiązkowo wykonać badanie krwi z określeniem obecności czynnika Rh. Jeśli badanie potwierdzi obecność przeciwciał, to przyszła mama powinna znaleźć się pod stałą obserwacją lekarską, w celu kontrolowania poziomu przeciwciał. Takie badanie wykonuje się w 28., 32. oraz 36. tyodniu ciąży. Dodatkowo lekarz może wykonywać USG, w celu kontrolowania stanu dziecka, tego jak się rozwija i funkcjonuje.

Pozytywną informacją dla ciężarnej jest niewielki poziom przeciwciał. Wtedy zagrożenie ocenia się jako niskie i zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarskiej. Jednak, gdy przeciwciał jest dużo, lekarz kontrolujący stan dziecka, może zalecić wcześniejszy poród i wykonanie transfuzji krwi noworodka.

Co zrobić by nie doszło do konfliktu serologicznego?
Przede wszystkim lekarze i położne dbają o to, żeby taka sytuacja nie mogła się wydarzyć. Dlatego wszystkie rodzące o Rh- dostają w zastrzyku immunoglobulinę anty D. Nie należy się martwić tą iniekcją, ponieważ to naturalny produkt, który powstaje na bazie krwi i ma za zadanie zapobiegać powstawaniu u ciężarnej przeciwciał zagrażających dziecku. Taki zastrzyk kobieta dostaje raz, do 72 godzin po porodzie.

Kiedy kobieta, która ma Rh-, powinna dostać immunoglobulinę anty D?

1. gdy uległa zabiegowi usunięcia ciąży pozamacicznej
2. gdy poroniła
3. gdy miała silny krwotok w II lub III trymestrze ciąży
4. gdy miała robione inwazyjne badania prenatalne jak np. amniopunkcja
5. gdy miała zabieg usunięcia ciąży - aborcję

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE