Nie bój się suplementów. Co należy przyjmować, żeby przygotować się do ciąży?

Jak ważna jest suplementacja w ciąży?
Jak ważna jest suplementacja w ciąży? Fot. Wavebreak Media Ltd /123rf
Zarówno pomiędzy samymi lekarzami, jak i kobietami planującymi ciążę, nie ma pełnej zgody co do tego, czy należy brać suplementy diety i które z nich są naprawdę niezbędne. Czy rzeczywiście połknięcie jednej lub kilku tabletek jest konieczne? A może wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia? Odpowiedź na to jest prosta – jedno nie wyklucza drugiego.

Zdrowa dieta nie zawsze wystarcza
Oczywiście gdy staramy się o dziecko lub już jesteśmy w ciąży, zdrowe odżywianie jest niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży . Niestety, to nie zawsze wystarcza. Zgodnie z badaniami ludzie w Polsce powszechnie cierpią na deficyt dwóch bardzo ważnych składników, szczególnie istotnych jeśli chcemy zajść w ciążę. Mowa o kwasie foliowym, który zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia powinna brać każda kobieta w wieku rozrodczym oraz o witaminie D, której niedobór wśród Polaków może dotyczyć aż 90 procent populacji.

Kwas foliowy i witamina D – niezbędna tabletka
Kwasu foliowego nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi tylko zachowując zdrową dietę, nawet jeśli przestawimy się tylko na surowe liście szpinaku, sałaty i kapusty. Niezbędne jest więc wzięcie tabletki. Przyjmowanie zalecanej dawki – w dawce 0,4 mg – pomaga zapobiegać wadom wrodzonym układu nerwowego dziecka, pozwala prawidłowo funkcjonować komórkom, reguluje pracę systemu nerwowego i jest jednym z czynników niezbędnych do prawidłowego rozwoju łożyska.

Witamina D jest dla nas towarem deficytowym ze względu na położenie geograficzne – po prostu mamy za mało słońca. W Polsce 100 procent polskich dzieci rodzi się z brakiem tej witaminy, a jej deficyt może u maluchów prowadzić do krzywicy, złamań kości. U starszych zwiększa ryzyko depresji czy zachorowania na raka. Aby tego uniknąć, warto wziąć tabletkę (dawkę ustala lekarz).


Ważne suplementy
Pozostałe suplementy diety, których przyjmowanie warto rozważyć, przygotowując się do ciąży to jod, kwasy DHA i żelazo.

Jod budzi kontrowersje, bo teoretycznie zdrowa kobieta powinna go mieć wystarczającą ilość. Jednak są badania dowodzące, że suplementacja jodu w okresie przygotowań do ciąży i w ciąży ma korzystny wpływ na rozwój neuropsychologiczny dzieci. Zgodnie z badaniami warto brać zalecaną dawkę ( 150 mg. dziennie), ponieważ niedobór jodu może powodować opóźnienie rozwoju umysłowego i zaburzenia neurologiczne, a przepisywana przez lekarzy ilość jest nieszkodliwa.

Suplementacja kwasem DHA wydaje się o tyle uzasadniona, że tak naprawdę łykając tabletkę zjadamy sproszkowane algi morskie (zalecana dawka 400 mg dziennie), czyli składnik jak najbardziej naturalny i bezpieczniejszy niż morskie ryby, które często bywają skażone rtęcią. Kwas DHA stanowi aż 30 proc. kory mózgowej. Jego suplementacja zmniejsza ryzyko rozwoju porażenia mózgowego, ADHD, autyzmu i dysleksji u dzieci, ma korzystny wpływ na utrzymanie ciąży. Co ciekawe, podobno dzieci mam przyjmujących kwas DHA lepiej wypadają w pomiarach inteligencji.

Planujesz ciąże – sprawdź poziom żelaza
Część lekarzy skłania się ku tezie, że wszystkie kobiety przygotowujące się do ciąży i w ciąży już będące powinny brać profilaktycznie żelazo. Jednak jeżeli przed ciążą przyszła mama prawidłowo się odżywiała, to jej organizm zdołał zmagazynować potrzebne żelazo i być może suplementacja nie będzie potrzebna. Na szczęście łatwo to sprawdzić – zapasy żelaza w organizmie można zbadać oznaczając stężenie ferrytyny. Jeśli mamy żelaza zbyt mało, to niestety nie wystarczy jeść jajka i otręby, ale trzeba wziąć pigułkę.

Spór pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami suplementacji warto potraktować zdroworozsądkowo i uzupełniać w organizmie to, czego mu naprawdę brakuje. Żadne witaminy nie zastąpią zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Jest jednak kilka składników, które powinniśmy sobie dostarczyć łykając tabletki.

Warto też zastanowić się czy twoja dieta jest odpowiednia.

Weź udział w naszym plebiscycie!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE