Palenie i inne używki – czy ciąża zmusi nas do całkowitego wyeliminowania drobnych nałogów?

Palenie w czasie ciąży jest niebezpieczne dla matki i dziecka.
Palenie w czasie ciąży jest niebezpieczne dla matki i dziecka. Fot. luckybusiness/123rf.com
Stało się! Poczułaś zegar biologiczny i nagle zapragnęłaś dziecka. Łatwo powiedzieć, ale jak nagle przemeblować całe życie, zrezygnować z fast foodów, zapomnieć o imprezach i rzucić papierosy? I o ile na ogół zjadanie większej ilości sałaty i pomidorów nie stanowi problemu, uregulowanie trybu życia wydaje się możliwe, łykanie kwasu foliowego zamiast pigułki staje się naturalne – to jak rozstać się z używkami?

No cóż, jeśli masz problemy z alkoholem lub narkotykami, zgłoś się do specjalisty. Jeśli chodzi o papierosy lub uzależnienie od cukru, to spróbujemy ci pomóc.

Niebezpieczna słodycz
Dlaczego stawiamy cukier koło papierosów? Według dr. Marka Hymana cukier uzależnia 8 razy silniej niż kokaina, a jego nadmiar w naszej diecie prowadzi do chorób serca, otyłości, a także wyjątkowo niebezpiecznej dla kobiet w ciąży cukrzycy. Dlatego zanim zaczniemy starać się o dziecko – warto postawić na oczyszczenie organizmu i cukrowy detoks. Aby to zrobić, należy poznać i wyeliminować wroga. Oczywistym jest, że trzeba odstawić słodycze i słodkie napoje, a nawet soki. Nieco trudniej zauważyć, że właściwie wszystkie przetworzone produkty są dosładzane tak, aby nam bardziej smakowały. Jeśli nie wierzysz, to zerknij na etykietę słoika musztardy, ulubionego jogurtu czy płatków śniadaniowych. Jeśli to jeszcze mało, to obejrzyj film. Dietetycy słusznie biją na alarm, gdyż cukier czai się wszędzie.

Wspomóż się naturalnie
Jednak odstawienie używki jest niezwykle trudne i być może korci cię, aby się wspomóc. Czemu nie? Naturalne składniki, takie jak modna zielona kawa, opuncja figowa czy cynamon – w rozsądnych ilościach nie zaszkodzą, a może nawet pomogą, chociażby wzmacniając psychicznie. Jedynie suplementacja chromem, która jest popularna wśród osób odstawiających słodycze wydaje się nieco problematyczna. Najlepiej jest skonsultować dawkę chromu z lekarzem, bo jego nadmiar w organizmie może prowadzić do reakcji alergicznych, zaburzać produkcję insuliny, pogorszyć przyswajanie żelaza i cynku.

Antycukrowy detoks
Warto przejść przez antycukrowy detoks, ponieważ słodycze zjadane w ciąży zwłaszcza te, które łączą w sobie cukier i tłuszcze trans, czyli wszystkie kupne chrupki, ciasteczka i batoniki, mogą powodować zaburzenia rozwojowe płodu. Zwiększają prawdopodobieństwo, że w przyszłości u dzieci wystąpią choroby układu sercowo-naczyniowego, otyłość lub cukrzyca.


Silna wola pomoże w rzuceniu palenia
Znacznie poważniejszym problemem jest rzucenie palenia. Każdy nałogowy palacz wie, jak jest to trudne. Trudno znaleźć racjonalne argumenty, gdy nie pomagają nawet widmo brzydkiej cery, raka czy majątku puszczanego z dymem.

Najbezpieczniejszą metodą rzucenia palenia jest silna wola, którą można wspomóc np. lekturą książki „Jak rzucić palenie” Allena Carra. Wbrew pozorom nikotyna nie uzależnia ciała, a w rzuceniu palenia przeszkadza przede wszystkim silne uzależnienie psychiczne. Niestety, jak wszyscy palacze wiedzą, silna wola na ogół kapituluje przed nałogiem. Dlatego zanim jeszcze zajdziemy w ciążę, warto spróbować sięgnąć po pomoce dostępne w każdej aptece.

Zamiast papierosa
Gumy, pastylki do ssania, plastry, inhalatory, czyli tak zwana Nikotynowa Kuracja Zastępcza, pomaga zwalczyć głód nikotynowy i ograniczyć dawkę tej trucizny. Jeżeli uda nam się za ich pomocą wytrwać w postanowieniu niepalenia, to warto wiedzieć, że nikotyna właściwie już po 48 h jest usuwana z naszego organizmu, a po 3 dniach nasze oskrzela rozkurczają się i wzrasta nasz poziom energii.

Blokowanie chęci palenia
Kolejną grupą wspomagaczy w walce z nałogiem są środki farmakologiczne dostępne bez recepty, w których substancją czynną jest cytyzyna. Środki te skutecznie blokują chęć zapalenia papierosa. I o ile przygotowując się do ciąży warto z nich skorzystać, aby rozstać się z nałogiem, to już będąc w ciąży absolutnie nie należy ich stosować. Cytryzyna jest co prawda substancją o roślinnym pochodzeniu pozyskiwaną z krzewu złotokapu pospolitego, ale warto wiedzieć, że spożycie nasion czy kwiatów złotokapu powoduje zatrucie i takie objawy jak: wymioty, ślinotok, a nawet drgawki czy zaburzenia oddychania. W tabletkach na rzucenie palenia działa tak, że prowadzi do wyeliminowania odczuwania przyjemności z przyjmowania nikotyny i zamiast niej pobudza wydzielanie dopaminy oraz adrenaliny, a także podnosi ciśnienie. Cytryzyna jest stosunkowo szybko usuwana z organizmu , właściwie po 24 godzinach nieomal nie ma po niej śladu.

Nie jesteś jeszcze przekonana, że musisz rzucić palenie?

Szkodzi mamie i dziecku
Palenie tytoniu w ciąży jest złem, które wyrządzamy nie tylko sobie, ale i dziecku i konieczne jest zerwanie z nałogiem, zanim pomyślimy o zajściu w ciążę. Dostępne w aptekach preparaty mogą nam to ułatwić i są mniej szkodliwe niż kolejna paczka papierosów. Warto do tego samego zmobilizować swoich bliskich gdyż jak mówi Dominika Lewicka – lekarz pediatra:
Dominika Lewicka
Pediatra

O tym, że palenie w trackie ciąży jest szkodliwe dla dziecka chyba nikogo nie trzeba przekonywać ale równie szkodliwe jest palenie bierne – czyli narażenie ciężarnej na dym tytoniowy, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. U matek palących (czynnie lub biernie), częstsze są porody przedwczesne oraz powikłania okołoporodowe. Nikotyna zmniejsza ukrwienie macicy i łożyska więc pośrednio także i płodu! Rozwój dziecka w trakcie ciąży nie jest optymalny, znamiennie częściej występuje zahamowanie rozwoju wewnątrzmacicznego, częstsze są wady wrodzone, w porównaniu do dzieci matek nie palących dzieci palaczek mają mniejszą- często za małą masę urodzeniową. Wyniki aktualnych badań wskazują, że palenie (czynne i bierne) w trakcie ciąży wpływa u dziecka na modyfikację jego zapisu DNA - determinującego ekspresję genów, co może prowadzić do ryzyka rozwoju wielu chorób w późniejszym wieku.


Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE