Wiemy, jaki jest najlepszy wiek na zajście w ciążę! Od tego zależy późniejszy stan zdrowia matki

Prawo autorskie: subbotina / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: subbotina / 123RF Zdjęcie Seryjne
W dyskusjach dotyczących idealnego wieku do zostania mamą często porusza się kwestię dojrzałości, sytuacji materialnej czy aktualnego stanu zdrowia. Mało kto wie, że wiek w którym zaszło się w pierwszą ciążę, ma też wpływ na późniejszy stan zdrowia! Naukowcy z Ohio, całkiem niedawno udowodnili ten fakt, przeprowadzając badanie na grupie czterdziestoletnich matek.

Nastoletnie rodzicielstwo
Nastoletnie rodzicielstwo nie jest zbyt dobrze postrzeganym zjawiskiem. Młodziutkim mamom zazwyczaj zarzuca się brak życiowego doświadczenia, niedojrzałość i niesamodzielność, często straszy się je też zdrowotnymi konsekwencjami. Najnowsze badanie udowadnia jednak, że zajście w ciążę w wieku nastu lat, tak samo wpływa na późniejszy stan zdrowia kobiety, jak urodzenie dziecka między 20 a 24 rokiem życia!

Naukowcy z Uniwersytetu w Ohio zbadali kobiety, które urodziły pierwsze dziecko mając 15-19 lat, te które urodziły we wczesnej dorosłości (20-24 lata) oraz te które miały wtedy między 25 a 35 lat. Okazało się, że kobiety z ostatniej grupy, mając 40 lat cieszyły się lepszym zdrowiem niż ich rówieśniczki, które zdecydowały się na dziecko wcześniej. Kobiety z poprzednich grup wiekowych, nie różniły się od siebie stanem zdrowia.

Samotne matki są zdrowsze
Stojący na czele badania, Kristi Williams przyznał, że celem naukowców było udowodnienie negatywnych skutków zachodzenia w ciążę przez nastolatki, tymczasem wyniki nie potwierdziły tego założenia. Oczywiście, istnieje szereg innych powodów dla których lepiej wstrzymać się z tą decyzją do wczesnej dorosłości, jednak późniejszy stan zdrowia matki nie należy do jednych z nich.
Badanie przyniosło też jeszcze jeden, zaskakujący wniosek, a mianowicie obaliło popularny mit, że kobiety które samotnie wychowują dziecko, będą zdrowsze jeśli w przyszłości zwiążą się z jakimś mężczyzną. Okazało się, że samotne, ciemnoskóre kobiety, które najpierw zostały matkami, a potem wzięły ślub, będąc w średnim wieku charakteryzowały się gorszym zdrowiem niż te które dalej kontynuowały samotne rodzicielstwo.


Im później, tym lepiej?
„Nasze badanie, jako pierwsze w Stanach, pokazuje, że posiadanie pierwszego dziecka w czasie wczesnej dorosłości jest związane z gorszą oceną stanu własnego zdrowia w późniejszym wieku, w porównaniu do kobiet, które zdecydowały się na ciążę po 24 r.ż.” skomentował Williams. Autor badania podkreślił też, że wyniki, jakie osiągnięto sugerują, że usilne zachęcanie samotnych matek do zawierania małżeństw, może mieć niezamierzone negatywne konsekwencje zdrowotne.

Źródło: parents.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE