6 miesiąc ciąży: płuca dziecka dojrzewają. Brzuch wciąż rośnie

Martyna Pstrąg-Jaworska
12 października 2016, 14:35 • 1 minuta czytania
Dziecko w 6 miesiącu ciąży intensywnie rośnie i stale rozwijają się jego narządy wewnętrzne. To przełomowy czas dla dziecka, gdyż właśnie w 6 miesiącu ciąży płuca przygotowują się do oddychania. W 6 miesiącu ciężarna może też coraz częściej odczuwać świąd skóry na brzuchu i ból pleców: wszystko z powodu rosnącego i ciążącego coraz bardziej brzucha.
Dziecko w 6 miesiącu ciąży intensywnie rośnie, rozwijają się też jego płuca. fot. valentinarr/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

6 miesiąc ciąży

6 miesiąc ciązy to już ostatni etap drugiego trymestru ciąży. Ten miesiąc obejmuje czas od 23 tygodnia ciąży do 27 tygodnia. Brzuch przyszłej mamy zwykle jest już zauważalny, a skóra na nim może zacząć swędzieć od rozciągania się. To ważny moment w rozwoju dziecka, bo zaczynają pracować płuca, które przygotowują dziecko do oddychania.


Jak rozwija się dziecko w 6 miesiącu ciąży?

Dziecko w 6 miesiącu ciąży intensywnie rośnie: pod koniec 27 tygodnia mierzy ok. 30 cm (od czubka głowy do stóp) i osiąga masę 600-700 g. Twarz dziecka jest już niemal do końca wykształcona w tym okresie.

W 5 miesiącu ciąży otworzyły się nozdrza, teraz przyszła kolej na oczy. Otwierają się one między 22 a 24 tygodniem. Dziecko potrafi nimi mrugać i wodzić wzrokiem. Oczy reagują też na zmianę i natężenie światła. Ok. 23 tygodnia ciąży w dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów stałych.

Co potrafi dziecko w 6 miesiącu ciąży?

Wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie, a dziecko staje się bardziej wrażliwe na dźwięk i ruch. Porusza się już swobodnie i jego ruchy dziecka są na tyle intensywne, że ciężarna czuje je. Mięśnie kończyn są dobrze rozwinięte, a ruchy bardziej skoordynowane i świadome. Dzięki temu może reagować ruchem na różne bodźce z otoczenia, które powodują u niego np. strach.

Dziecko potrafi chwytać w dłonie stopy, zacisnąć piąstki. Jego kręgosłup staje się coraz mocniejszy. Dzięki temu, że struktury kostne gromadzą większe ilości składników mineralnych, w badaniu USG można już zmierzyć długość kończyn i wykluczyć nieprawidłowości kręgosłupa i czaszki. Od 20 tygodnia ciąży można też podczas badania zaobserwować ruchy oddechowe, które świadczą o dobrostanie dziecka.

W płucach rozwijają się pęcherzyki i naczynia krwionośne. Teraz w 6 miesiącu ciąży zaczynają one wytwarzać surfaktant: substancję, która chroni pęcherzyki płucne przed sklejaniem się i zapadaniem. Dzięki temu maluch jest już lepiej przygotowany do tego, by wdychać i wydychać powietrze.

Zalecenia i badania w 6 miesiącu ciąży

Oprócz badania ogólnego moczu, morfologii krwi, pomiaru masy ciała i ciśnienia tętniczego, które w ciąży wykonuje się systematycznie, między 24 a 28 tygodniem ciąży należy wykonać test obciążenia glukozą. To badanie wykrywające cukrzycę ciążową. Polega na ocenie stężenia glukozy we krwi po 1 i 2 godzinach po doustnym wypiciu 50 g glukozy (proszek rozpuszczony w szklance wody, który należy wypić w przeciągu 5 min).

W okolicach 22 tygodnia ciąży wykonuje się tzw. USG połówkowe. Narządy wewnętrzne u dziecka są wystarczająco rozwinięte, aby je zmierzyć i ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Lekarz dokonuje oceny budowy czaszki, kręgosłupa, struktur mózgu, serca, nerek i żołądka. Można też określić płeć dziecka.

Badania, które lekarz może zlecić w 6 miesiącu

6 miesiąc ciąży: samopoczucie i dolegliwości

W 6 miesiącu ciąży coraz intensywniej odczuwasz ruchy dziecka. Niekiedy może ono rozpychać się i kopać przez cały dzień. Brzuch ciągle rośnie i rozciąga skórę, a ciężarna w tym okresie ma około 6 kg na plusie.

Charakterystyczny dla tego okresu jest świąd skóry brzucha, która rozciąga się i napina. Pamiętaj o pielęgnacji skóry, która jest narażona na rozstępy w ciąży. Codziennie, systematycznie masuj skórę brzucha, ud, pośladków, piersi, przy użyciu preparatu przeciw rozstępom, naturalnego olejku albo oliwki dla dzieci i niemowląt.

W 6 miesiącu ciąży mogą pojawić się też następujące dolegliwości:

6 miesiąc ciąży to dobry czas, by zapisać się do szkoły rodzenia. Dowiesz się tam, jak przebiega poród, jak się do niego przygotować, będziesz też miała szansę poznać szpital i położne, a także uzyskać informacje na temat pielęgnacji noworodka. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteś w ciąży pierwszy raz.

Źródła: mp.pl, zdrowie.pap.pl, ptgin.pl