Marudzi, płacze, ślini się? Czy to może być ząbkowanie? Zaglądasz do buzi dziecka, ale wcale nie jesteś pewna, czy to już. Bo właściwie, jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka? I które wychodzą jako pierwsze? Spokojnie, obejrzyj te zdjęcia i zobacz, jak wyglądają zęby przebijające się przez dziąsła. Teraz już nie pomylisz ząbkowania ze złym humorem malucha!
Reklama.
Reklama.
Pokazujemy na zdjęciach, jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka, żeby rodzic miał pewność, że właśnie rozpoczęło się ząbkowanie.
Na początku wychodzące zęby u niemowlaka wyglądają jak białe plamki przebijające przez powierzchnię dziąseł.
Kiedy mleczny ząb już wyjdzie, najpierw wygląda jak biała kreska.
Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?
Wychodzące zęby u niemowlaka wyglądają początkowo jak białe plamki przebijające przez zaczerwienione i rozpulchnione dziąsła podczas ząbkowania. Kiedy ząb przebije powierzchnię dziąsła, wygląda jak biała kreska. Od tego momentu niemowlę ma chwilę spokoju od bólu podczas ząbkowania. Oczywiście do następnego ząbka!
Zgodnie z kalendarzem ząbkowania najpierw wyjdą dolne jedynki, potem górne jedynki, a następnie dolne dwójki i górne jedynki. Na pewno nie pomylisz ich z niczym innym, choć zdarza się, że zanim pierwszy ząbek mleczny się wyrżnie, niedoświadczony rodzic obawia się, że biel prześwitująca przez dziąsła może oznaczać pleśniawki u niemowlaka. Uważaj jednak, by nie pocierać dziąsła, jeśli dziecko ząbkuje, będzie go to bolało.
Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka? Zdjęcia
Na tych zdjęciach możesz zobaczyć, jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka. Na pierwszym widać, jak wygląda pierwszy ząbek (dolne jedynki):
Na tym zdjęciu możesz zobaczyć, jak wyglądają wychodzące dolne jedynki i dwójki u niemowlaka (tak, ta biała plamka z lewej strony zdjęcia, to właśnie dwójka, która chce się przebić przez rozpulchnione dziąsło):
Z kolei na głównym zdjęciu w tym artykule zobaczyć, jak wyglądają wychodzące górne zęby (jedynki) – jedna dopiero co przebiła się przez dziąsło, druga wyrżnie się lada moment.
Jak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu?
To, że u dziecka pojawi się zaraz ząbek, rozpoznasz też po tym, jak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu. Są one rozpulchnione i zaczerwienione. Przez ich powierzchnię na pewnym etapie przebija biel wyrzynającego się ząbka. Dziecko obficie się ślini. Zdarza się, że tuż przed przebiciem się mleczaka przez dziąsło na dziąśle pojawia się krwiak czy zasinienie. Może się to utrzymywać przez kilka dni po wyjściu zęba. Rzadziej zdarza się stan zapalny.
Jeśli dziecko ma gorączkę przy ząbkowaniu, może to być objaw towarzyszący właśnie zapaleniu dziąseł lub innej rozwijającej się infekcji. Pokaż w tej sytuacji dziecko pediatrze, bo gorączka, tak samo jak kaszel, katar czy biegunka przy ząbkowaniu, nie są naturalnymi objawami towarzyszącymi wyrzynaniu się zębów. Wokół ust, a nawet na szyi, może natomiast pojawić się wysypka podczas ząbkowania. Powoduje ją obfite ślinienie się – ślina podrażnia delikatną skórę malucha.
Aby ulżyć dziąsłom dziecka podczas ząbkowania, stosuj:
gryzaki – dobrym pomysłem są gryzaczki żelowe do schładzania w lodówce (nigdy nie podawaj zmrożonych gryzaków ani bursztynu na ząbkowanie);
masaż dziąseł – czystym palcem lub specjalną nakładką.
Zęby u niemowląt
Zęby u niemowląt zaczynają zazwyczaj pojawiać się między 4. a 6. miesiącem życia. Są to zęby mleczne. Tak naprawdę zęby u niemowląt formują się już w życiu płodowym, musi jednak minąć kilka miesięcy po narodzinach, zanim przebiją się przez dziąsła. Czasami zdarza się, że noworodek rodzi się z zębem – jest to jednak rzadkie zjawisko.
Normy dotyczące czasu wyrzynania się zębów u niemowląt należy traktować orientacyjnie. Niektóre dzieci (często dziewczynki) zaczynają ząbkować wcześniej, u innych ząbkowanie może być opóźnione. Jeśli do 18. miesiąca życia twoje dziecko nie będzie mieć żadnego zęba, skonsultuj to z lekarzem pediatrą i/lub pedodontą (stomatolog specjalizujący się w zębach mlecznych). Specjalista sprawdzi, czy dziecko ma odpowiedni poziom witaminy D, wykona zdjęcie rentgenowskie, wykluczy zaburzenia genetyczne i hormonalne.
Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko?
Przy prawidłowym rozwoju dziecko ma 20 zębów mlecznych – po 10 w górnym i dolnym łuku zębowym. Ostatnie mleczaki mogą pojawić się koło 3. urodzin dziecka. Zębów stałych jest 32, komplet (z ósemkami) pojawia się jednak dopiero u dorosłych.
Rodzaje zębów mlecznych:
siekacze – w sumie jest ich osiem: po dwa z każdej strony szczęki/żuchwy, czyli po cztery w każdym łuku zębowym;
kły – cztery: po jednym z każdej strony szczęki/żuchwy, czyli po dwa w każdym łuku zębowym;
trzonowce – osiem: po 2 z każdej strony szczęki/żuchwy, czyli po 4 w każdym łuku zębowym.
W przeciwieństwie do zębów stałych, w komplecie zębów mlecznych nie ma przedtrzonowców.
Pierwszy ząbek i co dalej?
Kiedy dziecko ma już pierwszy ząbek, nie zapominaj o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Polskie Stowarzyszenie Stomatologiczne zaleca, by dziąsła niemowlaka przemywać codziennie przed snem wilgotnym gazikiem jeszcze przed ukazaniem się ząbków. Szczotkowanie zębów powinno rozpocząć się wraz z wyrzynaniem się pierwszego zęba. Myj pierwszy ząbek dwa razy dziennie.
Początkowo może wystarczyć gazik zwilżony wodą lub specjalna silikonowa szczoteczka nakładana na palec. Kiedy ząbków będzie więcej, koniecznie myj je dziecku szczoteczką z miękkim włosiem (patrz na oznaczenie wiekowe na opakowaniu) i pastą do zębów o zawartości 1000 ppm fluoru.
Bardzo ważne jest też, żeby dziecko, które ma już ząbki (nawet jeden!), nie zasypiało z butelką mleka czy soczku – to prosta droga do próchnicy butelkowej. Po umyciu zębów/zęba dziecko może pić już tylko wodę lub mleko mamy. Przed pierwszymi urodzinami jest też najlepsza pora na pierwszą wizytę dziecka u dentysty. Dzięki temu oswoisz malucha z gabinetem stomatologicznym, poza tym lekarz oceni ryzyko pojawienia się próchnicy i da ci zalecenia, jak dbać o zdrowie ząbków mlecznych.