Ząbkowanie to trudny czas dla dzieci. Gdy ząbki przebijają się przez dziąsła, maluszki są niespokojne, płaczą, nie mają apetytu. Rodzice, chcąc jakoś im pomóc, wypróbowują przeróżne metody. Jedną bursztyn na ząbkowanie, który zawiera ponoć substancję uśmierzającą ból. Jak jest naprawdę?
Reklama.
Reklama.
Bursztyn na ząbkowanie stosowany jest przez wielu rodziców, którzy chcą pomóc dzieciom przetrwać bolesny proces wyrzynania się zębów mlecznych.
Bransoletka czy naszyjnik z bursztynu na ząbkowanie ma działać w kontakcie ze skórą dziecka. Nie ma jednak na to dowodów naukowych.
Bursztyn dla ząbkujących dzieci może stanowić niebezpieczeństwo. Chodzi o możliwość zakrztuszenia się koralikiem lub uduszenia sznurem.
Bursztyn na ząbkowanie
Bursztyn na ząbkowanie to jeden z wielu sposobów, jakie rodzice wykorzystują, kiedy dziecko zaczyna ząbkować. Zakładają maluszkowi specjalny naszyjnik lub bransoletkę z bursztynu na ząbkowanie, wierząc, że substancje zawarte w bursztynie, złagodzą ból. Czy mają rację?
Bursztyn zawiera około 8 proc. kwasu bursztynowego i to właśnie tej substancji przypisuje się właściwości zdrowotne i skuteczność w uśmierzaniu bólu przy ząbkowaniu. Jednak kwas bursztynowy występuje nie tylko w bursztynie – znajdziemy go również w occie jabłkowym, białym wytrawnym winie czy miodzie.
Przyjęło się uważać, że gdy w wyniku pocierania o ciało, bursztyn się rozgrzeje, zaczyna uwalniać dobroczynny kwas bursztynowy. Dlatego właśnie mamy zakładają dzieciom biżuterię z bursztynu na ząbkowanie. Bransoletka, naszyjnik, różne koraliki z bursztynu na ząbkowanie mają działać przeciwbólowo i pomagać na bolesne ząbkowanie.
Czy bursztyn pomaga na ząbkowanie?
Mamy często zakładają swoim dzieciom podczas ząbkowania bransoletki z bursztynu lub naszyjniki, wierząc, że kontakt z tym kamieniem może im ulżyć w bólu. W badaniu z 2019 roku naukowcy z Australii doszli jednak do wniosku, że bursztyn nie tylko nie pomaga na ząbkowanie, ale też nie wykazuje właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych poprzez uwalnianie kwasu bursztynowego w kontakcie ze skórą.
Należy podkreślić, że o ile samo dobroczynne działanie kwasu bursztynowego na ludzki organizm zostało udowodnione naukowo, to już lecznicze oddziaływanie samych bursztynów na zasadzie kontaktu ze skórą, nie doczekało się naukowego potwierdzenia. A to na tej właśnie zasadzie mają działać np. korale z bursztynu na ząbkowanie.
Jednym z objawów ząbkowania jestból rozpulchnionych dziąseł, na który z pewnością pomaga gryzienie różnych przedmiotów, więc np. gryzak z bursztynu mógłby zadziałać choćby tylko dlatego, że jest twardy i można się nim "podrapać" w swędzące dziąsła. Jednak musiałby to być bardzo duży bursztyn, aby dziecko nie mogło go połknąć... Cena takiego gryzaka z pewnością byłaby zaporowa!
Gryzienie koralików bransoletki z bursztynu na ząbkowanie zadziała podobnie – przyniesie chwilową ulgę poprzez nacisk na dziąsła. Równie dobrze mogłaby to jednak być drewniany gryzak, efekt byłby podobny. Na pewno też bursztyn nie zadziała na gorączkę podczas ząbkowania (ta potrzebuje konsultacji u lekarza, ponieważ, podobnie jak kaszel oraz biegunka przy ząbkowaniu, wbrew opiniom nie jest objawem towarzyszącym wyrzynaniu się ząbków). Z kolei ślinienie koralików może wywołać wysypkę u ząbkującego malucha.
Czy bursztyn na ząbkowanie jest bezpieczny?
Bursztyny dla niemowląt w postaci koralików czy bransoletek z pewnością nie są bezpieczne. Wnioski portugalskich naukowców z badania opublikowanego w 2022 roku są jednoznaczne: stosowanie u dzieci bursztynowej biżuterii na ząbkowanie powduje ryzyko uduszenia lub zadławienia. Choć bursztyn nie ma być używany jako gryzak, istnieje ryzyko, że dziecko mogłoby zacisnąć sobie sznur na szyi. A gdyby przerwało sznur, mogłoby zakrztusić się małym koralikiem.
W internecie znaleźć można co prawda sklepy specjalizujące się w sprzedaży naszyjników z bursztynu na ząbkowanie, gdzie można kupić "bursztyn na ząbkowanie z certyfikatem". Jednak żaden certyfikat nie zagwarantuje tego, że dziecko nie zadławi się koralikami. A gdy sznur się zerwie, wystarczy, że tylko jeden koralik trafi do buzi dziecka, by wywołać zagrożenie życia. Także Amerykańska Akademia Pediatrii ma w tej kwestii jasne stanowisko: dzieci nie powinny nosić żadnych koralików na ząbkowanie.
Bursztyn dla dzieci – warto?
Jak widać, nie ma zbyt wielkiego sensu kupować bursztynu dla dziecka jako remedium na bolesne ząbkowanie. Ani nie potwierdzono przeciwbólowego działania samego kwasu bursztynowego w kontakcie bursztynu ze skórą, ani nie jest to bezpieczne. Jeśli mimo wszystko chciałabyś, by bransoletka z bursztynu na ząbkowanie lub inny bursztynowy gryzak znalazły się waszym posiadaniu, pamiętaj, by nigdy nie zostawiać z tymi przedmiotami dziecka samego.