Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, szczególnie wśród najmłodszych. Niestety większość rodziców nie wie, że należy ją rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych „mleczaków”. Co zrobić, gdy dziecko okazuje sprzeciw?
Według eksperta najważniejsze jest wprowadzanie regularnych zabiegów higienicznych w okresie niemowlęcym, a następnie wytrwałe uczenie mycia zębów, jako codziennego elementu dnia:
- Rodzice powinni być wzorem, a nawet wprowadzić zwyczaj wspólnego mycia zębów. Tymczasem statystyki są alarmujące. 4 miliony Polaków w ogóle ich nie myje, a 800 tys. nie ma własnej szczoteczki. Dzieci są czujnymi obserwatorami, którzy mniej lub bardziej świadomie naśladują zachowania dorosłych. To powinno zmotywować opiekunów do dawania dobrego przykładu i dbania o higienę swoją i bliskich – mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog zachowawczy dzieci i dorosłych w warszawskiej Klinice Demeter.
Mycie zębów? Już u niemowlaka!
U niemowlaków należy czyścić jamę ustną wacikiem nawiniętym na palec i zamoczonym w ciepłej wodzie. Nie tylko dbamy wtedy o stan zdrowia dziecka, ale też zaczynamy przyzwyczajać dziecko do ingerencji w jamie ustnej.
Po pojawieniu się zębów można zacząć używać szczoteczki do zębów. Jednak mycie powinno odbywać się pod kontrolą i z pomocą mamy lub taty, wtedy też dziecko nabiera właściwych nawyków. Niestety zdarza się, że okazuje sprzeciw, zaciska zęby i nie pozwala umyć sobie zębów, nie wspominając o samodzielnym wykonaniu swojego „obowiązku”.
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? 5 rad zdradza dr Romualda Schreiber:
1. Pozwól dziecku wybrać szczoteczkę do zębów. Taki produkt powinien być nie tylko praktyczny, ale również zachęcać wyglądem. Liczne kolory i atrakcyjne kształty sprawią, że dziecko z radością sięga po taki "gadżet".
2. Skorzystaj z pomocy „autorytetu” - czasami jest to nauczyciel, innym razem starsze rodzeństwo lub dziadek. Warto skorzystać ze wsparcia stomatologa, który wytłumaczy małemu pacjentowi dlaczego higiena jest taka ważna.
3. Pozwól dziecku skorzystać ze smakowej pasty do zębów. Najważniejsze jest regularnie mycie - rodzaj pasty ma tutaj drugorzędne znaczenie. Nawet jeśli dziecko ją połknie, nic mu się nie stanie.
4. Zabiegi pielęgnacyjne powinny kojarzyć się dziecku z zabawą. W sklepach dostępne są różne książeczki i malowanki edukacyjne, które w ciekawy sposób przedstawiają zagadnienia higieny jamy ustnej.
5. Jeżeli tylko mamy czas, starajmy się myć zęby razem z dzieckiem. Szczotkując zęby regularnie, dajemy maluchowi dobry przykład i możemy sprawić, że zacznie nas naśladować.
Słodycze? Jak najmniej!
Elementem profilaktyki jest odpowiednia dieta. Podjadanie pomiędzy posiłkami i picie silnie słodzonych napojów gazowanych, wpływa na szybszy rozwój próchnicy.
- Słabo zmineralizowane szkliwo „mleczaków” jest bardziej podatne na działanie bakterii. Spożywane w dużych ilościach słodycze i brak regularnej higieny, to dwie najważniejsze przyczyny problemów z zębami. Starajmy się ograniczyć słodkości i zastąpić je owocami. Zamiast napojów gazowanych i soków owocowych, lepiej podajmy dziecku czystą wodę – mówi dr Romualda Schreiber.
Co z gumami do życia? Według eksperta umiarkowane używanie jest w zasadzie zalecane, ale długotrwałe żucie może szkodzić, ze względu na nadmierny rozwój mięśni żwaczy i możliwe kłopoty z nadmiernie obciążonymi stawami skroniowo-żuchwowymi.
Nowa znajomość
Ważnym elementem dbania o zęby są również wizyty u dentysty. Pierwsza konsultacja zalecana jest w wieku 2-3 lat. Jeżeli wcześniej rodzic chce skorzystać z konsultacji lekarza, warto z niej skorzystać w dowolnym momencie. Najczęstszymi powodami do niepokoju są przebarwienia zębów i zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej.
- Prawidłowy stan uzębienia ma wpływ na rozwój szczęki i żuchwy. Zbyt wczesne usunięcie zębów mlecznych z powodu zaniedbanej próchnicy może spowodować zaburzenia wyrzynania się zębów stałych. Poza tym ewentualna luka sprzyja powstawania wad zgryzu w późniejszych latach życia - mówi dr Romualda Schreiber.
Kiedy Twoje dziecko było ostatnio u dentysty? Jeśli dawniej niż 4 miesiące temu, macie poważne zaległości do nadrobienie. Nie zwlekaj i skonsultuj się z ekspertem już teraz.