Wygląd dziąseł przy ząbkowaniu to najbardziej charakterystyczny objaw wyrzynania się mleczaków. Jeśli dziąsła niemowlaka lub małego dziecka są zaczerwienione i rozpulchnione, to znak, że za chwilę zobaczysz w buzi malucha białą kreseczkę pierwszego zęba. Na tych zdjęciach widać wyraźnie, jak wyglądają dziąsła podczas ząbkowania – sprawdź, by mieć pewność, że to właśnie ten moment.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Na zdjęciach dziąseł przy ząbkowaniu widać wyraźnie, że są one rozpulchnione i obolałe.
Wygląd dziąseł przy ząbkowaniu to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów, że dziecku wyrzynają się zęby.
Aby przynieść ulgę opuchniętym dziąsłom przy ząbkowaniu, można podać dziecku schłodzony gryzak lub posmarować je żelem na ząbkowanie.
Jak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu – zdjęcia
Dziąsła niemowlaka podczas ząbkowania są opuchnięte, obolałe i zaczerwienione w miejscu, w którym wyrzyna się ząb. Te zdjęcia dziąseł przy ząbkowaniu zamieściła na swoim instagramowym profilu Kirsty Woodrow. Powstały w ciągu jednego tygodnia i bardzo dobrze widać na nich rozpulchnione dziąsła podczas wyrzynania się zębów mlecznych:
Rozpulchnione dziąsła niemowlaka podczas ząbkowania widać też wyraźnie na poniższym zdjęciu – możesz dostrzec wyraźne zgrubienia na dziąsłach. Zwróć również uwagę na charakterystyczną wysypkę: przy ząbkowaniu występuje często, ponieważ ślina podrażnia delikatną skórę dziecka.
Tak natomiast wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu zaraz po wyrżnięciu się pierwszego ząbka mlecznego i tuż przed przebiciem się kolejnego – dziąsło niemowlaka jest tu wyraźnie białe. Tu także widać, że dziąsła są rozpulchnione:
Dziąsła niemowlaka podczas ząbkowania
Przy ząbkowaniu dziąsła są zaczerwienione i obrzęknięte w okolicy wyrzynającego się zęba. Czasami zdarza się zapalenie dziąseł u niemowlaka, jest to jednak dość rzadkie powikłanie. Częściej można zauważyć natomiast zasinienie dziąseł podczas ząbkowania, błona śluzowa dziąseł ma wtedy niebieskawy odcień. Może też pojawić się niewielki krwiak w miejscu, w którym ząbek przebije dziąsło niemowlaka.
Takie zmiany mogą pojawić się na dziąsłach na kilka dni lub tygodni przed wyrżnięciem się zęba i powinny zniknąć, kiedy pojawi się mleczak. Jeśli krwiak na dziąśle utrzymuje się przez kilka tygodni po wyrżnięciu się zęba, warto skonsultować to z pediatrą lub pedodontą (stomatologiem dziecięcym).
Jeśli nie jesteś pewna, czy twoje dziecko ząbkuje, bo jego dziąsła, w twojej ocenie, wyglądają zwyczajnie, możesz przeprowadzić test szklanki. Wystarczy przycisnąć ją delikatnie do dziąseł malucha, żeby zobaczyć, czy nie ukrywają się tam mleczaki (uwaga: dla bezpieczeństwa dziecka szklanka powinna być albo z grubego szkła, albo z przezroczystego plastiku!). Możesz też delikatnie postukać w dziąsła łyżeczką. Jeśli usłyszysz stukanie – bingo! Niedługo wyrżnie się ząb.
Co na opuchnięte dziąsła u niemowlaka?
Ząbkowanie nie jest szczególnie przyjemnym doświadczeniem ani dla dziecka, ani dla jego rodziców. Oprócz obrzmiałych, rozpulchnionych i bolesnych dziąseł, dziecku może doświadczać innych nieprzyjemnych objawów ząbkowania, m.in. nadmiernego ślinienia się, drażliwości, problemów ze ssaniem. Dwa ostatnie spowodowane są bólem dziąseł, dlatego warto pomóc dziecku poprzez:
delikatny masaż dziąsła czystym palcem z niewielką ilością żelu na ząbkowanie
podanie gryzaka – najpopularniejsze są gumowe lub silikonowe, dobrze je schłodzić w lodówce przed podaniem (Uwaga! Nigdy nie podawaj dziecku gryzaka, który był w zamrażarce, możesz w ten sposób spowodować odmrożenia). Niektórzy zalecają też bursztyn na ząbkowanie, jednak ta metoda nie ma naukowego potwierdzenia, a naszyjnik czy bransoletka z bursztynu stanowią dodatkowo ryzyko zadławienia lub – w przypadku korali – uduszenia.
Niektórzy rodzice twierdzą, że podczas ząbkowania u dzieci pojawiają się też gorączka, katar i/lub kaszel, a nawet biegunka, jednak lekarze przestrzegają, że te symptomy mogą wskazywać na rozwijającą się infekcję i nie są one typowymi objawami dla wyrzynania się zębów mlecznych.
Jeśli martwi cię cokolwiek, co dotyczy zdrowia twojego dziecka, w tym też wszystko, co dotyczy ząbkowania, koniecznie skonsultuj to z lekarzem pediatrą.
źródła: mp.pl, Pediatria i Medycyna Rodzinna (Vol 9, Numer 3, 2013)