Kalendarz ząbkowania – kiedy wyrastają zęby mleczne?

Kiedy rosną pierwsze zęby?
Kiedy rosną pierwsze zęby? Prawo autorskie: famveldman / 123RF Zdjęcie Seryjne
Pierwsze zęby mleczne najczęściej pojawiają się ok. 6 miesiąca życia dziecka. Zobacz kalendarz ząbkowania. Sprawdź, w jakiej kolejności rosną zęby mleczne, a kiedy wyrastają stałe.


Kiedy rosną zęby?
Zawiązki zębów pojawiają się już w życiu płodowym. To, kiedy zęby mleczne pojawią się w jamie ustnej dziecka jest zależne od wielu różnych czynników. Są maluchy, które rozpoczynają ząbkowanie w 3. miesiącu życia, u innych pierwszy ząbek pojawi się, kiedy skończą rok.
Kalendarz ząbkowania
Na podstawie ogólnie przyjętych prawidłowości w tej kwestii stworzyliśmy dla was plan z podziałem na wiek malucha.

Niemowlę

Kiedy rosną pierwsze zęby mleczne?


Od 4 do 8 miesiąca życiaZąbkowanie czas start! Dziąsła twojego dziecka mogą być zaczerwienione i opuchnięte. Pierwsze zęby to najczęściej dwa dolne ząbki mleczne (siekacze), które pojawiają się ok.6-8 miesiąca życia dziecka. Jednocześnie!

Od 8 do 12 miesiąca życia – Pojawiają się kolejne zęby mleczne, górne środkowe siekacze (jedynki). Ciekawostką jest to, że u dziewczynek dzieje się to szybciej niż u chłopców.

Od 9 do 16 miesiąca życia – Kolejne siekacze powinny zacząć się wyrzynać. Najczęściej robią to w "duetach", rzadziej osobno.

Małe dziecko

Kiedy pojawiają się kolejne zęby mleczne?

Od 13 do 19 miesiąca życia - pojawiają się pierwsze zęby trzonowe. Powinny pojawić się w tym samym czasie na górze i na dole. Ciekawostka: zęby mleczne są bardziej białe i mniejsze od zębów stałych.

Od 16 do 23 miesiąca życia – To czas, kiedy do zestawu uzębienia mlecznego dołączają kły. Ważna uwaga jest taka, żeby skonsultować z lekarzem brak oznak ząbkowania po 18. miesiącu życia dziecka. Maluch prawdopodobnie dogoni rówieśników, jednak ostrożności nigdy za wiele.

Od 23 do 31 miesiąca życia – Wyrzynają się kolejne zęby mleczne, wciąż trzonowe.

Przedszkolak

Komplet 20 dziecięcych zębów

Od 25 do 33 miesiąca życia – I kolejne trzonowce… najczęściej te dolne prześcigają w kolejności wyrastania górne zęby mleczne.


3 rok życia – W tym wieku twoje dziecko powinno mieć komplet 20 dziecięcych zębów mlecznych.

4 rok życia – Szczęki się rozszerzają, rosną kości twarzy dziecka a odstępy między zębami się powiększają. Robią miejsce dla pierwszych zębów stałych, które mogą pojawić się już bardzo niedługo i tym samym zastąpić zęby mleczne.

Szkolniak

Kiedy pojawiają się pierwsze stałe zęby?

6 - 12 rok życia – To dla twojego dziecka czas, kiedy zaczynają wypadać (niekiedy dość boleśnie) pierwsze zęby mleczne. W jego uśmiechu można więc dopatrzyć się zarówno mleczaków, jak i zębów stałych. Ciekawe, że zęby mleczne wypadają najczęściej w podobnej kolejności, w jakiej wyrastały.

12 rok życia – W tym wieku twoje dziecko osiąga pewną dorosłość, posiada bowiem 28 całkiem dorosłych ząbków w swojej jamie ustnej. Na dodatkowe (opcjonalne) zęby mądrości przyjdzie czas najwcześniej, gdy skończy 17 lat.

Zobacz również:

Ile snu potrzebuje twoje dziecko?
Od pierwszego uśmiechu dziecka do pierwszych przyjaźni – rozwój społeczny
Pierwsze kroki – rozwój nauki chodzenia miesiąc po miesiącu

Źródło: babycenter.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...