Kolejność wyrastania zębów u dziecka przedstawia się następująco:
Od 4 do 8 miesiąca życia – ząbkowanie czas start! Dziąsła twojego dziecka mogą być zaczerwienione i opuchnięte. Pierwsze zęby to najczęściej dwa dolne ząbki mleczne (siekacze), które pojawiają się ok. 6-8 miesiąca życia dziecka. Jednocześnie!
Od 8 do 12 miesiąca życia – pojawiają się kolejne zęby mleczne, górne środkowe siekacze (jedynki). Ciekawostką jest to, że u dziewczynek dzieje się to szybciej niż u chłopców.
Od 9 do 16 miesiąca życia – kolejne siekacze powinny zacząć się wyrzynać. Najczęściej robią to w "duetach", rzadziej osobno.
Od 13 do 19 miesiąca życia – pojawiają się pierwsze zęby trzonowe. Powinny pojawić się w tym samym czasie na górze i na dole. Ciekawostka: zęby mleczne są bardziej białe i mniejsze od zębów stałych.
Od 16 do 23 miesiąca życia – to czas, kiedy do zestawu uzębienia mlecznego dołączają kły. Ważna uwaga jest taka, żeby skonsultować z lekarzem brak oznak ząbkowania po 18. miesiącu życia dziecka. Maluch prawdopodobnie dogoni rówieśników, jednak ostrożności nigdy za wiele.
Od 23 do 31 miesiąca życia – wyrzynają się kolejne zęby mleczne, wciąż trzonowe.
Kiedy zaczynają wypadać zęby mleczne?
Kolejność wyrastania zębów u dziecka jest tak samo istotna jak i ich wypadania, by
zrobić miejsce zębom stałym. Często wypadają w podobnej kolejności, jak wyrastały podczas ząbkowania. Pierwsze zęby wypadają między
6. a 13. rokiem życia dziecka.
Kiedy wychodzą zęby stałe?
Pierwsze zęby stałe wyrzynają się ok. 6. roku życia. Jako pierwsze pojawiają się szóstki. Kolejność wyrzynania się zębów stałych przedstawia się następująco:
6-7 rok życia – jedynki
7-8 rok życia – dwójki
9-12 rok życia – trójki i czwórki
10-13 rok życia – piątki
11-13 rok życia – siódemki.
Na dodatkowe (opcjonalne)
zęby mądrości, czyli ósemki, przyjdzie czas najwcześniej, gdy skończy ok. 17 lat, może się jednak zdarzyć, że ósemki nie wyrosną wcale lub pojawią się później, mogą pojawić się nawet do 30. roku życia.[/list]