Kaszel u ząbkującego dziecka przez część rodziców uważany jest za objaw towarzyszący wyrzynaniu się zębów. Czy tak jest rzeczywiście? Kiedy kaszel przy ząbkowaniu jest niegroźny, a kiedy oznacza coś poważniejszego? Wyjaśniamy.
Reklama.
Reklama.
Kaszel przy ząbkowaniu bywa uważany za objaw towarzyszący wyrzynaniu się zębów mlecznych u dziecka.
Odruch kaszlu podczas ząbkowania wywołuje spływająca do gardła ślina, która w tym czasie wydziela się bardzo obficie.
Jeśli podczas kaszlu przy ząbkowaniu dziecko również gorączkuje lub ma inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z pediatrą.
Kaszel przy ząbkowaniu
Kaszel przy ząbkowaniu wielu rodziców określa jako objaw towarzyszący ząbkowaniu. Nie wynika jednak bezpośrednio z samego procesu wyrzynania się zębów, niemniej zdarza się, że kiedy dziecko ząbkuje, może kasłać. Lekki kaszel przy ząbkowaniu jest dość powszechnym zjawiskiem i zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, choć to zrozumiałe, że często martwi rodziców małego dziecka, którzy nie są przecież pewni, jaka jest przyczyna kaszlu.
Skąd się bierze kaszel przy ząbkowaniu?
Kiedy dziecko ząbkuje, jego organizm wytwarza więcej śliny. Ponadto ząbkujący maluch ma tendencję do wkładania do buzi różnych rzeczy, w tym gryzaków, np. z bursztynu, drewna lub silikonu, a gryzienie jeszcze potęguje produkcję śliny. Ślina, która nieustannie spływa do gardła, zalewa drogi oddechowe, może podrażniać je, powodować odruch kaszlu i/lub chrypkę. Powoduje też wysypkę u ząbkującego dziecka poprzez podrażnienie skóry wokół ust.
Trzeba jednak pamiętać, że ząbkowanienie wywołuje silnego kaszlu, tak samo jak nie powinno powodować np. biegunki, kataru lub gorączki.
Co robić, kiedy dziecko ma kaszel przy ząbkowaniu?
W przypadku kaszlu przy ząbkowaniu istnieją różne sposoby na złagodzenie objawów i pomoc dziecku. Oto kilka z nich:
Podawaj dziecku chłodne przedmioty do żucia i gryzienia – zmniejszą ból i dyskomfort związany z ząbkowaniem oraz ilość śliny, którą dziecko połyka.
Zapewnij maluszkowi dużo płynów – dzięki temu organizm będzie odpowiednio nawodniony, a to może zmniejszyć tendencję do połykania śliny.
Unikaj dymu tytoniowego i innych źródeł zanieczyszczeń, które mogą podrażniać gardło i pobudzać do kaszlu.
Uwaga: Jeśli kaszel jest bardzo silny, nie ustępuje lub towarzyszy mu podwyższona temperatura (gorączka przy ząbkowaniu nie jest naturalnym objawem wyrzynania się zębów), skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć możliwość infekcji lub innego problemu zdrowotnego.
Jak długo trwa kaszel przy ząbkowaniu?
Kaszel przy ząbkowaniu nie występuje stale jak np. podczas infekcji. Mowa tu raczej pokasływaniu, o czymś w rodzaju "incydentów" kaszlu. Ciężko więc określić, jak długo trwa kaszel przy ząbkowaniu. Dziecko może kasłać w okresach najsilniejszego wzrostu poszczególnych zębów (jeden ząb wyrzyna się przez około 1-7 dni). Jednak łącznie kaszel przy ząbkowaniu może trwać aż do końca ząbkowania, czyli do osiągnięcia przez dziecko mniej więcej 30. miesiąca życia.
Kaszel i katar przy ząbkowaniu
Podczas ząbkowania dziecku może towarzyszyć nie tylko kaszel, ale i katar. Kaszel i katar przy ząbkowaniu mają podobną przyczynę i zwykle nie powinny być powodem do niepokoju dla rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że podczas ząbkowania dziecko jest często zmęczone, zdenerwowane, mało je, kiepsko śpi, a to wszystko może obniżać jego odporność.
Z jednej strony ząbkujący maluszek jest więc bardziej podatny na infekcje wirusowe, a z drugiej przez to, że ciągle wkłada sobie do buzi różne rzeczy (nie zawsze czyste), jeszcze dodatkowo naraża się na kontakt z patogenami.
Kiedy do lekarza z kaszlem przy ząbkowaniu?
Męczący, suchy kaszel lub krtaniowy kaszel przy ząbkowaniu, szczególnie jeśli utrzymują się dłużej, prawdopodobnie związane są z rozwijającą się w organizmie dziecka infekcją. Podwyższona temperatura lub gorączka będą tego dobitnym potwierdzeniem. W takiej sytuacji, a także jeśli kaszel dziecka staje się uciążliwy lub trwa dłużej niż kilka dni, należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza pediatry.
Przewlekły kaszel i katar przy ząbkowaniu mogą być zarówno niegroźnymi objawami towarzyszącymi wyrzynaniu się zębów, jak i sygnałem, że w organizmie dziecka toczy się proces chorobowy lub alergia. Jeżeli twoje dziecko ciągle kaszle, nie bagatelizuj tego. Taki stan należy skonsultować ze specjalistą.
Kaszel przy ząbkowaniu – mokry czy suchy?
Rodzice mogą zastanawiać się, jaki kaszel u dziecka przy ząbkowaniu, jest tym, którym nie warto się nadmiernie przejmować. Czy mokry kaszel przy ząbkowaniu jest normalny? A może chodzi o suchy lub krtaniowy kaszel? Ponieważ kaszel przy ząbkowaniu związany jest z usuwaniem z dróg oddechowych nadmiaru śliny, może przypominać tę "mokrą" wersję.
Bywa też, że dziecko kaszle sucho i nadal nie jest to nic groźnego. Można wtedy pomóc mu, podając więcej wody do picia lub nawilżając powietrze w domu. Z drugiej strony, kaszel mokry także może okazać się objawem infekcji. W każdym przypadku najważniejsze jest obserwowanie dziecka. Jeśli poza niezbyt męczącym kaszlem, maluch nie przejawia żadnych innych objawów przeziębienia, można sądzić, że jego kaszel spowodowany jest ząbkowaniem.