Leczenie zębów w ciąży – co wolno, a czego kategorycznie nie należy robić?

Co robić, gdy ciężarną boli ząb?
Co robić, gdy ciężarną boli ząb? Prawo autorskie: stockbakery / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czy wszystkie zabiegi stomatologiczne są dozwolone w czasie ciąży? Zastanawiasz się, czy możesz odwiedzić dentystę? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, co jest dozwolone.

Teorie o szkodliwości zabiegów dentystycznych dla zdrowia przyszłej matki i jej nienarodzonego dziecka mają niewiele wspólnego z prawdą. W rzeczywistości leczenie zębów w ciąży powinno być dla ciężarnej obowiązkowe, ponieważ jej uzębienie jest wówczas bardziej narażone na rozwój m.in. próchnicy. Są jednak i takie zabiegi, których kategorycznie nie powinniśmy wykonywać, będąc w ciąży.

O bezpieczeństwie ciężarnych u dentysty
Leczenie zębów w ciąży m.in. próchnicy będzie bezpieczne bez względu na to, czy kobieta jest dopiero w I trymestrze ciąży, czy już za kilka dni ma rodzić. Dzięki regularnemu odwiedzaniu gabinetu dentystycznego w czasie oczekiwania na dziecko można szybko dostrzec ewentualne infekcje i przeciwdziałać stanom zapalnym.

Trzeba podkreślić, że nieleczone stany zapalne i rozwijające się choroby zębów u przyszłych matek zdecydowanie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Najlepiej więc zaplanować 2-3 wizyty kontrolne u stomatologa w czasie ciąży, a jeśli to niezbędne, podjąć właściwe leczenie.


Leczenie ubytków próchniczych w zębach ciężarnych może odbywać się w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie zęba w ciąży wymaga jednak wykorzystania takich środków, które nie spowodują obkurczania się naczyń krwionośnych. Zaleca się jednak, aby unikać znieczulenia przy leczeniu stomatologicznym ciężarnej w I trymestrze ciąży.

Kwestia bezpieczeństwa ciężarnych podejmowana jest także w kontekście bardziej zaawansowanych zabiegów. Między innymi chodzi o leczenie kanałowe w ciąży. Zdaniem ekspertów nie powinno ono być przeprowadzane w pierwszym trymestrze. Najlepiej poczekać do zakończenia 12 tygodnia i dopiero wtedy umawiać się na leczenie kanałowe.
Zabiegi stomatologiczne zakazane lub ograniczane w ciąży
Dla prawidłowego przeprowadzenia leczenia endodontycznego (kanałowego) zębów, należy wykonać prześwietlenie RTG. Ułatwia ono opracowanie wszystkich kanałów w zębie. Niemniej w ciąży prześwietlenia RTG nie są wskazane przez cały okres ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Dlatego dla wykonania tzw. kanałówki najlepiej znaleźć dla siebie gabinet stomatologiczny, który będzie dysponował mikroskopem do leczenia kanałowego. Dzięki temu będzie można precyzyjnie opracować kanały w zębie, a RTG nie będzie konieczne. Niezbędne do wykonania prześwietlenia promieniowanie rentgenowskie silnie szkodzi nienarodzonemu dziecku. Jeśli zostanie ono wykonane w I trymestrze ciąży istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia ważnych organów płodu.

Alternatywą dla RTG zęba w ciąży jest cyfrowa jego wizualizacja, wykonywana w nowoczesnych gabinetach, która pozostaje całkowicie bezpieczna dla dziecka.
Niezależnie od trymestru ciąży przyszłe mamy powinny unikać leczenia protetycznego, z uwagi na rozpulchnienie dziąseł i wysokie ryzyko krwawienia. Niedozwolone jest wybielanie zębów, ponieważ preparaty wybielające zawierają składniki, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Lepiej z takimi estetycznymi zabiegami poczekać do czasu zakończenia ciąży, a optymalnie do zakończenia naturalnego karmienia noworodka piersią.

Dla maksymalnego ograniczenia ryzyka negatywnego wpływu stresu na płód nie zaleca się wyrywania zębów u ciężarnych w I trymestrze ciąży. Jeśli usunięcie zęba jest według stomatologa koniecznością, najlepiej będzie poczekać z zabiegiem do II trymestru, kiedy ryzyko szkody dla płodu zdecydowanie maleje. Nie można odwlekać takich zabiegów w nieskończoność, aby nie doszło do groźnej dla życia i zdrowia dziecka infekcji u ciężarnej.
Poniżej krótki komentarz nawiązujący do tematu od specjalisty- Adama Soboty z Poznańskiej Kliniki SobotaDent:
„Już na etapie planowania ciąży warto umówić się na wizytę u stomatologa. Zdrowe zęby przyszłej matki mają ogromny wpływ na rozwój płodu oraz przyszłe zdrowie dziecka. Wiele chorób zaczyna się właśnie od chorób w jamie ustnej - dlatego tak ważne jest wyleczenie zębów i dziąseł jeszcze przed ciążą”.

Drogie mamy, a jakie są wasze doświadczenia ze stomatologiem w okresie ciąży? Korzystałyście z zabiegów? Jeżeli są jakieś pytania do przedstawiciela, kliniki – zapraszamy do zadawania w komentarzach. Pan Adam zobowiązał się odpowiadać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE