Pilingi, lakiery i mleczka do demakijażu. Lista kosmetyków zakazanych dla kobiet w ciąży

Prawo autorskie: dmitrimaruta / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: dmitrimaruta / 123RF Zdjęcie Seryjne W niektórych kremach, szamponach czy lakierach są substancje, które mogą zaszkodzić zdrowiu lub życiu dziecka.
Nie wszystkie kosmetyki mogą stosować kobiety w ciąży. W niektórych kremach, szamponach czy lakierach są substancje, które mogą zaszkodzić zdrowiu lub życiu dziecka. Czego się wystrzegać? Ile jest prawdy w tym, że w ciąży nie powinno się malować paznokci i farbować włosów?

Zachodząc w ciążę nie można dać się zwariować. Jednak warto wiedzieć, co znajduje się w produktach, których używamy na co dzień. Nie każdy szampon do włosów, farba czy lakier są szkodliwe. Należy unikać produktów, które zawierają substancje mogące wpływać na rozwój i zdrowie dziecka.

Toluen i formaldehyd
Jeśli te substancje znajdują się w lakierze do paznokci należy natychmiast z nich zrezygnować. Unikać należy też lakierowania włosów oraz używania dezodorantów, które mają w składzie ftalany. Wszystkie te substancje mogą mieć wpływ na rozwój dziecka, głównie na gruczoły płciowe płodu. Ich działanie ma negatywny skutek głównie na chłopców i może się objawiać w przyszłości pod postacią zaburzeń spermatogenezy, czyli procesu powstawania i dojrzewania plemników. U dziewczynek natomiast, skutkiem jest przedwczesne pokwitanie, czyli szybsze dojrzewanie. Naukowcy uważają, że unikanie ich jest szczególnie ważne w III trymestrze ciąży.

Kosmetyki przeciwtrądzikowe
Gdy zachodzimy w ciążę w naszym organizmie dochodzi do zachwiania gospodarki hormonalnej, co może powodować trądzik i wypryski na skórze twarzy. Stosowanie kosmetyków, które mają zaleczyć te zmiany, może mieć odwrotny skutek, czyli nasilenie objawów i pojawienie się plam skórnych.


Kofeina
Lekarze zalecają, żeby unikać także kosmetyków wyszczuplających i ujędrniających, ponieważ zawierają one kofeinę i wyciąg z kasztanowca. Ich działanie polega na pobudzaniu ukrwienia skóry, co w konsekwencji może prowadzić do żylaków.

Nutrikosmetyki
Używamy ich na wzmocnienie włosów i paznokci, niestety za duża ilość tych preparatów powoduje zwiększenie ilości witaminy A, która jest szkodliwa dla płodu. Wystrzegać się należy także olejków eterycznych. Mogą one wywołać alergie, a nawet poronienie. Warto również zrezygnować z depilacji woskiem, a na pewno ją ograniczyć. Powód jest podobny do działania kofeiny - powoduje problemy z krążeniem żylnym.

Witamina A
Oraz retinol i retinoidy, mają bardzo niebezpieczne działanie. Należy ich bezwzględnie unikać, ponieważ prowadzą do uszkodzenia płodu. Choć jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania, to jej nadmiar może być wyjątkowo niebezpieczny. Nie powinno się jej suplementować, ponieważ może wywołać wady płodu, w skrajnych przypadkach takie jak: wodogłowie czy wady układu krążenia.

Pilingi
Jeśli w ich składzie znajdziemy kwas salicylowy, to od razu powinny one wylądować w koszu. Kwas ten powoduje zaburzenia krzepliwości krwi u dziecka, a także zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych.

Kosmetyki estrogenne
Substancje o działaniu estrogennym to np. olej sojowy, który znajdziemy w mleczku do demakijażu, kremie nawilżającym lub płynie do kąpieli. Lekarze mają podzielone zdanie, co do ich działania, jednak nie zaleca się ich stosowania w ciąży. Mogą one powodować przebarwienia skóry.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE