Łagodne cesarskie cięcie, alternatywą dla mechanicznych operacji? Sprawdź, na czym polega

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/noworodk%C3%B3w-niemowl%C4%99-narodziny-por%C3%B3d-615751/]TryJimmy[/url]/[url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / TryJimmy/CC0 Public Domain
Nie, to nie będzie kolejny artykuł o tym, czy lepiej rodzić siłami natury, czy może warto zdecydować się na cesarskie cięcie. Choć to temat wciąż aktualny i szeroko komentowany, naszą rolą nie jest ocenianie, kto ma rację.

Nie można jednak zaprzeczać, że cesarek na życzenie wciąż przybywa.
Powodów, dla których kobiety się na nie decydują jest wiele. Przede wszystkim strach. Przed bólem, o dziecko, o siebie.
Dziś jednak nie o tym. Dziś chcemy poświęcić chwilę kobietom, które wyboru nie mają. Ponieważ takie są wskazania medyczne, cesarskie cięcie to jedyna możliwość, aby powitały na świecie swoje dziecko. Czy można jednak choć trochę sprawić, aby podczas operacji skorzystać z tego, co zaplanowała natura? Można.

William Camann w 2013 roku w szpitalu Brigham & Women’s zaczął wdrażać nowe podejście do cesarki nazywane "łagodne cesarskie cięcie" bądź "cesarka skoncentrowana na rodzinie". Od tamtego czasu coraz więcej kobiet, które zmuszone są rodzić poprzez cesarskie cięcie, decyduje się na ten krok.
Łagodna cesarka to nic innego jak przeniesienie pewnych elementów naturalnego porodu na salę operacyjną. Elementów, które bez wątpienia zbliżą do siebie całą rodzinę.

W sali, w której przeprowadzane jest łagodne cesarskie cięcie, światła są przygaszone, aby ostre jarzeniówki nie raziły nowo narodzonego dziecka. Przy porodzie uczestniczy ojciec, który przez cały czas jest obok swojej partnerki. Dziecko z brzucha matki jest wyjmowane powoli, a pępowina zostaje odcięta dopiero po ustaniu tętnienia.


Co bardzo ważne, od razu po wyciągnięciu dziecka zapewniony jest kontakt „skóra do skóry”. Również na sali odbywa się pierwsze karmienie piersią. Sprzęt medyczny jest podłączony do kobiety tak, aby jedną rękę miała wolną i mogła nią bezpiecznie przytulić dziecko.

Łagodna cesarska stosowana jest po to, aby operacji cesarskiego cięcia nadać bardziej ludzki wymiar. Może warto wprowadzić ją na nasz polski grunt?

Źródło:edziecko.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE