Moda na późne macierzyństwo. Dlaczego wolimy rodzić jako dojrzałe kobiety?

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/kochanie-dziecko-nowo-narodzony-499976/]jakobking85[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / jakobking85 / CC0 Public Domain
Statystyki pokazują, że kobiety coraz później decydują się na posiadanie dziecka. Czy to źle? Niekoniecznie, o ile tej decyzji nie odkłada się zbyt długo. Naukowcy postanowili przyjrzeć się przyczynom oraz skali tego zjawiska.

Inne standardy
Czasy zmieniły się zdecydowanie na korzyść kobiet, które wolą odłożyć macierzyństwo w czasie. Nie są już tak piętnowane jak kiedyś, choć wciąż istnieje w tym temacie duża presja społeczna objawiająca się „życzliwymi” pytaniami najbliższych.

Według najnowszych badań Centers for Disease Control, przeprowadzonych na kobietach mieszkających w Stanach Zjednoczonych, średni wiek w którym kobieta rodzi pierwsze dziecko, znacząco się opóźnił osiągając rekordowy poziom 26,2 lat. Dla porównania, w 2000 r. wynosił on 24,9 lat, a w 1970 roku 21.4.
Przyczyny
Wyniki badania są zgodne z wcześniejszymi prognozami, które zakładały, że obecnie kobiety odwlekają założenie rodziny, koncentrując się na życiu osobistym i karierze. Opóźnia się też średni wiek zawarcia związku małżeńskiego, który w 2003 roku wynosił 27 lat, natomiast w 1990 tylko 23 lata. Powodem tych różnic są też prawdopodobnie względy finansowe.

Statystycznie rzecz biorąc, kobiety posiadające wyższe wykształcenie później decydują się na założenie rodziny, niż te posiadające średnie wykształcenie. Znaczący jest też fakt, że dzięki ogólnodostępnej antykoncepcji spada liczba nastoletnich ciąż.

Nowe możliwości
Naukowcy dopuszczają też inny powód odwlekania przez kobiety decyzji o macierzyństwie. Nowe możliwości, jakie daje nam medycyna (zamrażanie jajeczek, zapłodnienia in vitro) sprawiają, że kobiety nie muszą od razu wybierać między rodziną a karierą, bo mają czas na zrealizowanie się w obu tych sferach. Wiadome jest jednak, że odwlekanie macierzyństwa dalej wiąże się z większym ryzykiem!


Źródło: mic.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE