Masujesz, wcierasz, zaklinasz. A które sposoby na rozstępy naprawdę działają?

Marta Uler
17 listopada 2022, 16:28 • 1 minuta czytania
Rozstępy to defekt kosmetyczny, którego bardzo nie lubimy. Skóra z rozstępami nie wygląda estetycznie, próbujemy więc różnymi sposobami to poprawić. Co sprawdza się najlepiej w przypadku rozstępów? Czy można im zapobiegać? Czy da się całkiem się ich pozbyć? Przeczytaj koniecznie!
Nikt nie chce mieć rozstępów! Na szczęście można z nimi walczyć. Fot. Karolina Grabowska/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Sposoby na rozstępy

Sposoby na pozbycie się lub zapobiegnięcie rozstępom przetestowało już wiele kobiet, bowiem to właśnie ta płeć najbardziej narażona jest na ich pojawienie się, choć zdarzają się także i u mężczyzn. Przyczyny powstawania rozstępów są różne, to kwestia kondycji tkanki łącznej, ale podłoże może być również genetyczne. Zwykle jednak rozstępy powstają na skutek szybkiego rozciągania się skóry, w wyniku wzrostu, zmiany kształtu sylwetki, w ciąży, lub w wyniku budowania masy mięśniowej. Pojawiają się na pośladkach, udach, brzuchu, piersiach lub ramionach. Mogą być różowe, a nawet ciemniejsze – czerwono-fioletowe.

Mocno naciągana skóra – a dochodzi do tego na przykład podczas intensywnego wzrostu nastolatków, w ciąży, lub u mężczyzn znienacka decydujących się na poprawienie wyglądu mięśni - nie nadąża z produkcją odpowiednich ilości włókien kolagenowych i ulega osłabieniu. Na jej powierzchni pojawiają się wtedy kreseczki przypominające pęknięcia. Niestety, nie ma sposobu, który w stu procentach byłby w stanie cofnąć te zmiany. Można jednak sprawić, że rozstępy będą prawie niewidoczne oraz zapobiec powstawaniu kolejnych.

Sposoby na rozstępy znajdziesz w drogerii

W pierwszej kolejności, podczas walki z rozstępami, warto swoje kroki skierować do drogerii. Na półkach znajdziemy wiele kremów, balsamów i olejków opracowanych specjalnie do pielęgnacji skóry z rozstępami. Kosmetyki te są bogate w peptydy, kolagen, witaminę C, witaminę E, D-panthenol, kwas hialuronowy, czy masło shea. By wzmocnić działanie kosmetyku, trzeba go umiejętnie aplikować. Nie wystarczy nałożyć kremu na obszar zajęty przez rozstępy. 

W tej kwestii bardzo ważne jest dokładne wsmarowywanie połączone z masażem. Masaż ujędrnia, wygładza i uelastycznia skórę. Sprawia, że staje się ona o wiele bardziej podatna na rozciąganie. Kosmetyki nie usuną rozstępów całkowicie, ale rozjaśnią je i wygładzą, a to już bardzo dużo. I co najważniejsze – na nawilżonej i odżywionej skórze nie będą już powstawać kolejne rozstępy.

Uwaga! Kobiety ciężarne nie powinny intensywnie masować brzucha, bowiem może to wywołać przedwczesne skurcze. Jeśli jesteś w ciąży, jedynie delikatnie nałóż dedykowany do tego celu krem lub balsam. Masaż i peeling możesz natomiast stosować na uda.

Jeśli nie chcesz mieć rozstępów, rozważ suplementy

Z rozstępami możemy rozprawić się również drogą doustną. Polecane są tu herbatki ziołowe z werbeny i nagietka, które wpływają pozytywnie na ukrwienie skóry, odżywiają ją i tym samym poprawiają jej elastyczność. W aptekach dostępne są także liczne suplementy diety celowane właśnie do walki z rozstępami. Wybieraj te, które w swoim składzie mają nie tyko kolagen, ale i witaminę C, bo to właśnie ten duet pomaga tworzyć i wzmacniać włókna kolagenowe.

Naturalne sposoby na rozstępy

Na rozstępy warto wypróbować także naturalne sposoby. Jednym z nich jest szczotkowanie na sucho. Potrzebna do tego będzie miękka szczoteczka do ciała i kilka minut wolnego czasu. Taki zabieg można przeprowadzić przed kąpielą w zaciszu własnej łazienki. Poprawia krążenie, ujędrnia skórę, usuwa zbędny naskórek, czyniąc ciało gładszym.

Zamiast szczotkowania, możesz też wykonać peeling z fusów po kawie z dodatkiem oliwy. Zadziała złuszczająco i ujędrniająco, dzięki czemu skóra będzie się szybciej regenerowała, co z kolei zapewni lepsze wchłanianie kosmetyków przeciw rozstępom, które zaaplikujesz po kąpieli lub naturalnym olejkom. Warte polecenia są tu zwłaszcza olej migdałowy, arganowy, sojowy lub zwykła oliwa z oliwek. 

Domowe sposoby na rozstępy to także troska o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przypominamy, że dorosły człowiek powinien wypijać minimum 30ml/kg masy ciała. 

Zabiegi na rozstępy

Rozstępy mogą być mniejsze lub większe. Czasem są tak intensywne, że nie można już traktować ich jak drobnego defektu kosmetycznego. To problem, który rzutuje nawet na nasze postrzeganie siebie. Bywa, że staje się przyczyną poważnych kompleksów

W takim wypadku warto rozważyć zabiegi na rozstępy. Pozwalają one wyraźnie zmniejszyć widoczność zmian oraz poprawić kondycję skóry. Zabiegi wpływają pozytywnie na jej nawilżenie i jędrność. Poprawiają zdolność skóry do regeneracji poprzez pobudzanie procesów odnowy, a zwłaszcza stymulowanie fibroblastów, co zapewnia syntezę nowych, odpornych na rozciąganie włókien kolagenowych. Pamiętaj jednak, że nie wolno ich wykonywać w ciąży i w czasie laktacji.

Współczesna medycyna estetyczna oferuje ich kilka zabiegów na rozstępy:

Jak zapobiegać rozstępom?

Na pewno warto przewidzieć moment, w którym nasza skóra może zacząć się rozciągać. 

Ponadto, w profilaktyce rozstępów istotna jest także dieta. Powinna obfitować w cynk, magnez, krzem, nienasycone kwasy tłuszczowe, omega-3, witamina A, C, E oraz z grupy B. Spożywaj więc jak najwięcej warzyw i owoców, pełnoziarnistych kasz, orzechów, czy ryb. Kontroluj masę ciała - zbyt szybkie przybieranie na wadze także może doprowadzić do powstania rozstępów.

Co ciekawe, na stan skóry wpływa również stres, a szczególnie ten przewlekły, który rzutuje na kondycję całego organizmu. Poziom kortyzolu wzrasta również w ciąży, co w połączeniu z nagłym przyrostem masy może skończyć się rozstępami na skórze. A zatem, jeśli nie chcesz mieć rozstępów, musisz nie tylko dbać – zewnętrznie i wewnętrznie - o skórę, ale również o cały organizm, nie wyłączając psychiki. 

Czytaj także: https://mamadu.pl/150623,jak-uniknac-rozstepow-w-ciazy-7-kremow-na-rozstepy-w-ciazy-ranking