Jest ryzyko, ale i szansa na szczęśliwe rozwiązanie. Jak planować ciążę, gdy choruje się na cukrzycę typu 1?

Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą skierowany jest do chorujących na cukrzycę typu 1 kobiet, które planują bądź już są w ciąży
Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą skierowany jest do chorujących na cukrzycę typu 1 kobiet, które planują bądź już są w ciąży Unsplash.com
Z przyczyn zdrowotnych niektóre kobiety nie mogą spełnić swojego marzenia o byciu mamą. W przypadku kobiet z cukrzycą typu 1 zajście w ciąże jest utrudnione, niemniej jednak jest szansa na szczęśliwe rozwiązanie.


Chorzy na cukrzycę typu 1 muszą przez całe życie regularnie aplikować sobie insulinę, skrupulatnie monitorować poziom glukozy we krwi, rygorystycznie przestrzegać diety i prowadzić aktywny tryb życia. Żyjące z tą chorobą kobiety mogą starać się o dziecko, ale muszą mieć świadomość, że będzie to zawsze ciąża podwyższonego ryzyka.

Większe problemy z zajściem w ciążę i możliwe wystąpienie powikłań w okresie ciążowym to powody, by do lekarza-diabetologa zgłosić się już na etapie planowania macierzyństwa. Wszelkie zmiany w diecie czy dawkach przyjmowanych leków należy wprowadzić ok. pół roku przed ciążą. Istotne jest bowiem osiągniecie takiego poziomu cukru (normoglikemia), który pozwala na wyeliminowanie zarówno wad wrodzonych u dziecka, jak i powikłań u matki. Planując ciążę, należy liczyć się z częstszymi wizytami kontrolnymi u lekarza.

W kontroli poziomu cukru, która jest bardziej istotna w okresie planowania ciąży i jej przebiegu, pomocna okazuje się pompa insulinowa z systemem ciągłego monitorowania stężenia glukozy. Jest to niewielkie elektroniczne urządzenie, które mierzy glukozę, alarmuje o przekroczeniu norm i podaje insulinę przez wenflon umieszczany pod skórą. Dawkę insuliny można modyfikować wg potrzeb bez potrzeby dodatkowego ukłucia! Stanowi to znaczne ułatwienie w leczeniu cukrzycy.


W jaki sposób można wejść w posiadanie osobistej pompy insulinowej? Można ją po prostu kupić na własny użytek, jednak nie będzie to mały wydatek - ceny takiego urządzenia wahają się w przedziale 7-18 tys. złotych. Do tego należy doliczyć comiesięczne wydatki na użytkowanie, czyli zaopatrzenie w zestawy infuzyjne.

Koszty można zmniejszyć, ubiegając się o refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obejmuje ona zestawy infuzyjne, czyli wkłucie, łącznik i dren. Dla kobiet w ciąży jest ona pełna (100 proc.).

Natomiast pompę insulinową można spróbować bezpłatnie wypożyczyć. W całej Polsce funkcjonują specjalistyczne ośrodki, które we współpracy z organizacjami pozarządowymi oferują taką możliwość planującym ciąże kobietom z cukrzycą. W naszym kraju działa m.in. Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą.
Stworzony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy program otwiera Polkom dostęp do leczenia z zastosowaniem najnowocześniejszej terapii pompowej. Fundacja WOŚP od 15 lat wspiera kobiety z cukrzycą typu 1. Do tej pory zakupione przez nią pompy trafiły do 3717 pacjentek, a dzięki ich zastosowaniu urodziło się aż 1567 zdrowych dzieci.

- Zaczynaliśmy od kilkudziesięciu pomp – mówi Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP - Dziś, po 15 latach funkcjonowania Programu, wszystkie panie, które potrzebują i chcą z niego skorzystać, mają taką możliwość! Wszystko dzięki zakupowi pomp insulinowych najwyższej generacji, które dokładnie śledzą poziom cukru we krwi oraz podają odpowiednią ilość insuliny. Panie otrzymują urządzenia na czas planowania ciąży, ciąży i okresu poporodowego. To okres często około 2 lat.

Dodatkowo personel specjalistycznych ośrodków uczestniczących w Programie został przeszkolony z zasad leczenia pompami insulinowymi i prowadzenia leczenia od etapu planowania ciąży poprzez całą ciążę. Kobiety ciężarne z cukrzycą typu 1 mogą zatem liczyć na profesjonalne wsparcie i szkolenie z obsługi urządzenia.
W tym roku twórcy programu planują przekazać 200 takich urządzeń. Każda z pań, która jest chora na cukrzycę typu 1, planuje ciążę i chce skorzystać ze specjalistycznej pompy insulinowej, powinna zgłosić się do jednego z 32 ośrodków uczestniczących w Programie, gdzie całkowicie nieodpłatnie uzyska pomoc. Wymagane jest jedynie skierowanie od prowadzącego lekarza diabetologa.

- Stale monitorujemy wpływ programu na zdrowie kobiet uczestniczących w Programie i ich dzieci. – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP - Wyniki są rewelacyjne! Dzięki zastosowaniu pomp insulinowych zaobserwowano dwukrotnie mniejszą ilość wad u dzieci tych pacjentek, które planowały i podłączyły się do pompy przed zajściem w ciążę. Osiągnęliśmy więc u pań stosujących pompę insulinową wyniki bliskie wynikom w populacji ogólnej. Wpływ cukrzycy na zdrowie dzieci jest praktycznie niezauważalny.
Planowanie ciąży przy występowaniu cukrzycy insulinozależnej wymaga przede wszystkim dużo samodyscypliny i samokontroli. Korzystając jednak z porad lekarskich oraz dobrodziejstwa nowoczesnych urządzeń medycznych, można ułatwić sobie dojście do upragnionego celu, jakim jest usłyszenie słów: "Gratulacje. Zostanie Pani mamą".

Artykuł powstał we współpracy z WOŚP

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...