Lekarze zalecają, aby kwas foliowy przyjmowały wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, coraz częściej mówi się o tym zaleceniu także dla mężczyzn.
Wiemy ponad wszelką wątpliwość, że kwas foliowy zapobiega poważnym warom układu nerwowego płodu.Badania z lat 90. badania dowodzą, że w odpowiedniej dawce wit. B9 zwiększa szanse na zapłodnienie.
Suplementację powinno się rozpocząć najpóźniej kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Niestety nie wystarczy kwas foliowy przyjmowany z pożywieniem.
Kwas foliowy przed ciążą
Dlaczego powinno się zażywać kwas foliowy przed ciążą? W Polsce mimo doskonałej opieki okołoporodowej i łatwej dostępności do lekarzy ginekologów rocznie rodzi się około 2000 dzieci z wadami układu nerwowego i kręgosłupa zwanych wadami cewy nerwowej. Około 90 proc. z nich rodzi się zdrowym matkom, w których rodzinie wcześniej te wady nie wystąpiły. Wady te wynikają z niedoboru kwasu foliowego na wczesnym etapie ciąży, dlatego witaminę B9 powinno zażywać się wcześniej, jeszcze przed zapłodnieniem, by nie dopuścić do powstania niedoboru.
Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę
Jeśli planujesz ciążę i powiesz o tym swojemu ginekologowi, prawdopodobnie zaleci bezzwłoczne
rozpoczęcie suplementacji kwasu foliowego. Przyczyny są dwie po pierwsze, jeśli dojdzie do zapłodnienia, kwasu nie może zabraknąć, bo to bardzo ważne dla rozwoju dziecka i to nie tylko układu nerwowego, ale wszystkich organów płodu. Po drugie, według niektórych badań kwas foliowy ułatwia zapłodnienie.