Owulacja - jak wygląda, jakie ma etapy, jakie ma objawy. Sprawdź, kiedy możesz zajść w ciążę

Prawo autorskie: belyjmishka / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: belyjmishka / 123RF Zdjęcie Seryjne Cykl kobiety ma różne fazy.
Kobiecy cykl przebiega co miesiąc tak samo. Warto wiedzieć co dzieje się w kolejnych etapach i na co zwrócić uwagę, zwłaszcza gdy staramy się o dziecko.

Krwawienie
Cykl liczymy od pierwszego dnia krwawienia. Zazwyczaj trwa od 5 do 7 dni, to czas na złuszczenie się błony śluzowej w macicy, w której nie zagnieździło się jajeczko. To także czas, gdy kobiety są drażliwe, mają obolałe piersi, zmiany nastrojów, bóle brzucha i towarzyszy im kiepskie samopoczucie. W tym czasie szansa na zajście w ciążę spada praktycznie do zera, dlatego lekarze nazywają ten czas okresem niepłodności.

Faza pęcherzykowa - niepłodna
Następnie zaczyna się faza pęcherzykowa lub nazywana przez ginekologów - folikularną lub proliferacyjna. Jej zadaniem jest odnowienie błony śluzowej macicy i przygotowanie jej do możliwego zapłodnienia, w taki sposób aby zapłodniona komórka jajowa mogła się w niej zagnieździć. W tym czasie dojrzewa także pęcherzyk Grafa, którego zadaniem jest wytwarzanie hormonów powodujących zwiększenie ilości śluzu szyjkowego płodnego. Tym hormonem są estrogeny.

Ciężko jednoznacznie określić czas trwania tej fazy, ale szacuje się, że to od 8 do 11 dni. W bardziej regularnych cyklach, czyli trwających 28 dni, to zazwyczaj 9 dni. Śluz w macicy staje się wtedy wodnisty i znacząco większej ilości wydostaje się na zewnątrz, dlatego na ten czas warto zaopatrzyć się we wkładki higieniczne.


Faza pęcherzykowa - płodna
Kolejny etap cyklu, czyli dni kiedy szansa na zapłodnienie jest znacznie większa. Ta faza ma bardzo charakterystyczne objawy. Zmienia się kolor i konsystencja śluzu, temperatura ciała jest podwyższona, a kobieta może odczuwać większą ochotę na współżycie.

Faza owulacyjna
Warto kontrolować swoje ciało, gdy zależy nam na zajściu w ciążę. Ta faza jest bardzo krótka i trwa jedynie 1 dzień. Pęcherzyk Graffa pęka i uwalnia komórkę jajową, która jest już dojrzała i gotowa do zapłodnienia. Znajduje się ona w jajowodzie. Ta faza przypada na ok. 10 - 14 dzień przed spodziewanym dniem cyklu miesiączkowego. Po tym dniu szanse na zapłodnienie są jeszcze przez kilkadziesiąt godzin. Komórka jajowa po ok. 12 godzinach zaczyna obumierać, a 36 godzin później nie jest już zdolna do zapłodnienia. Po tym następują dnia niepłodne.

Faza lutealna
Nazywana inaczej fazą ciałka żółtego, czyli ostatnim etapem cyklu. Jak już wspominaliśmy trwa ok. 10 - 14 dni i kończy się krwawieniem. W tym czasie na organizm kobiety oddziałuje hormon progesteron - to on powoduje dalsze rośniecie i rozpulchnianie błony śluzowej macicy, która ma być gotowa na zagnieżdżenie się jajeczka. Gdy to jedna nie nastąpi, ciałko żółte zanika, a cykl zatacza krąg i zaczyna się od nowa. W tej fazie szanse na zajście w ciążę są minimalne.

To także czas, gdy pojawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego. Kobieta może czuć się obrzęknięta, a jej nastrój jest zmienny. Wszystkiemu winne są wahania hormonów, które wpływają na organizm kobiety. Najczęściej pojawiają się bóle podbrzusza, senność, wzmożony apetyt i obrzęknięte piersi. Po zakończeniu tej fazy wszystkie objawy znikają.
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE