Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla
Mięśnie Kegla Prawo autorskie: akz / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czym są mięśnie Kegla, jak je zlokalizować i dlaczego warto je ćwiczyć? Dowiedz się, dlaczego mięśnie Kegla mają tak duże znaczenie i to nie tylko dla ciężarnych. Czego potrzebujesz co rozpoczęcia treningu?


Mięśnie Kegla są istotne dla przyszłych matek, ale i dla każdej kobiety, która chce przeciwdziałać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu oraz czuć się komfortowo w sytuacjach intymnych. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla-gdzie się znajdują?
Podczas każdorazowego oddawania moczu kobieta może wykorzystać swoje mięśnie Kegla do zatrzymania jego strumienia. Jeśli zatrzyma się, oznacza to, że prawidłowo użyto mięśni Kegla, nazywanych również mięśniami łonowo-guzicznymi. Odpowiadają one za kontrolowanie i podtrzymywanie w fizjologicznym położeniu dna miednicy i pęcherza moczowego.


Mięśnie Kegla mają również mężczyźni i oni także mogą wykonywać ćwiczenia pozwalające na wzmocnienie tych szczególnych partii mięśni. Najczęściej o ćwiczeniach mięśni kegla mówi się w kontekście kobiet ciężarnych i przygotowania do porodu, ale przecież mięśnie te mają ogromny wpływ na doznania seksualne. Dlatego też trening mięśni Kegla powinien wpisać się na stałe do codziennego planu zajęć każdej kobiety, bez względu na wiek.


Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
Właściwe zlokalizowanie mięśni Kegla w naszym ciele ułatwi ich ćwiczenie, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli swobodnie je napinać. Ćwiczenia te są bardzo proste-wystarczy napinać mięśnie i zwalniać napięcie, wielokrotnie w ciągu dnia, na przykład w pozycji siedzącej lub stojącej. Przed rozpoczęciem ćwiczeń powinniśmy opróżnić pęcherz. Dogodną pozycją dla ćwiczeń mięśni Kegla jest wygodny siad lub leżenie w pozycji na plecach.


Każdorazowo przy jednym powtórzeniu, napięcie mięśni Kegla powinno trwać przez około pięć sekund i tyle samo powinien wynieść czas rozluźnienia tych mięśni. Ćwiczenie powtarzamy pięciokrotnie w seriach. Maksymalnie powinniśmy dojść do 5 serii po 5 powtórzeń ćwiczenia każda. Najlepiej na początek ćwiczyć po 5 razy w serii i stopniowo zwiększać liczbę powtórzeń. Później można też zwiększać czas napięcia i rozluźnienia do 10 sekund.

Podczas treningu ukierunkowanego na mięśnie Kegla, powinniśmy skupić się w jednym czasie na napinaniu wyłącznie mięśni dna miednicy, czyli bez uruchamiania jednoczesnego mięśni ud, brzucha czy pośladków, ponieważ w przeciwnym wypadku trening będzie mało efektywny. Ćwicząc mięśnie Kegla, nie zapominamy o równym oddechu. Nie można go wstrzymywać w trakcie napięcia mięśni.

Dla zwiększenia skuteczności ćwiczeń warto zastosować specjalne ciężarki dopochwowe. Dobrym pomysłem dla niektórych pań będzie zastosowanie biofeedback, czyli urządzenia monitorującego stopień napięcia mięśni i informującego o nim przy użyciu sygnałów dźwiękowych i obrazowych.

Mięśnie Kegla można ćwiczyć zawsze i właściwie wszędzie, pamiętając każdorazowo o konieczności opróżnienia pęcherza moczowego. W efekcie treningi mięśni Kegla można sobie zorganizować podczas oglądania ulubionych filmów i seriali, w domu, w kinie, w pracy, czy podczas jazdy autobusem. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń co najmniej trzy razy dziennie.


Po co ćwiczyć mięśnie Kegla?
Mięśnie Kegla nie tylko ułatwiają poród i powrót do normalnej sprawności po nim, ale również mają wpływ na doznania seksualne, kwestię nietrzymania moczu oraz budowę narządów rodnych.

Zmniejszają ryzyko pojawienia się niekontrolowanego pęknięcia krocza podczas porodu naturalnego. Jednocześnie w dużym stopniu zapobiegają rozwinięciu się u młodej matki wysiłkowego nietrzymania moczu. Ćwiczenia te utrzymują organy położone w dole brzucha na swoim miejscu i zapobiegają opadaniu macicy.

W kontaktach seksualnych mocne, wytrenowane mięśnie Kegla zwiększają satysfakcję kobiet i mężczyzn ze współżycia. Warto zatem dla własnej przyjemności ćwiczyć je każdego dnia.

A wam gdzie i kiedy udaje się ćwiczyć mięśnie Kegla? Podzielcie się swoimi sposobami w komentarzu!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć