Cukrzyca ciążowa nie skazuje cię na 9 miesięcy siedzenia na kanapie. Zobacz, co wolno ci robić

Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jeżeli należysz do 18 procent kobiet w ciąży, które zmagają się z cukrzycą ciążową, to szybko wyrzuć wszystkie poradniki i artykuły, w których jest napisane, że cukrzyca ciążowa wyklucza ćwiczenia i ruch! Jest wręcz odwrotnie, badania wykazały, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna zmniejsza poziom cukru we krwi. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne uznało ćwiczenia fizyczne - przynajmniej 30 minut dziennie – za formę terapii wspomagającej.

Cukrzyca to nie koniec świata
Cukrzyca ciążowa dla większości mam brzmi jak wyrok. Najpierw szok – jak to akurat teraz nie mogę kawałka czekolady? Przerażenie – czy z moim dzieckiem jest wszystko w porządku? Poczucie niesprawiedliwości – to miał być taki piękny okres w moim życiu! Zagubienie – co ja w ogóle mogę jeść?

Rzeczywiście, nieleczona cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko urodzenia dziecka o zbyt dużej masie ciała albo wręcz przeciwnie przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej noworodka. Dlatego tak ważne jest, abyś przestrzegała zaleceń lekarza, wprowadziła odpowiednią dietę i… ruszyła się z kanapy!

Gdy już poradzisz się diabetologa i zaczniesz odżywiać się zgodnie z jego zaleceniami, ważne jest, abyś wprowadziła do swojego planu dnia ćwiczenia – najlepiej pół godziny dziennie. Oczywiście powinnaś się skonsultować z lekarzem prowadzącym i omawiać z nim swoją aktywność fizyczną podczas każdej wizyty.


Ruch jest terapią!
Regularna aktywność fizyczna jest obok diety sposobem leczenia cukrzycy ciążowej – podobnie jak insulina powoduje spadek poziomu cukru we krwi. Zasady są takie same jak w przypadku ciąży niepowikłanej. Znajdź najlepsze dla siebie, niezbyt forsujące zajęcia takie jak tai-chi, joga czy gimnastyka dla ciężarnych. Jeśli nie lubisz zorganizowanej formy ćwiczeń postaw na pływanie lub spacery. Co oczywiste, zabronione są sporty ekstremalne i te, które cechuje wysokie ryzyko urazów lub upadków.

Zalecenia ogólne
Pamiętaj, że w czasie ćwiczeń należy mieć zawsze przy sobie produkt zawierający cukier prosty (tabletkę glukozy, słodycz, sok). Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej trwającej ponad 30 minut powinnaś zjeść owoc lub inny równoważnik zawierający ok. 15 g węglowodanów (1,5 WW). Jeśli będziesz ćwiczyć zaraz po posiłku - przekąskę zjedz po treningu. Jeśli ćwiczenia są 2 godziny po spożytym posiłku, zjedz przekąskę bezpośrednio przed nimi.

Cukrzyca ciążowa wymaga, abyś bardziej dbała o siebie i swoje dziecko. Starannie skomponowana zdrowa dieta, czujna opieka lekarza, samokontrola i codzienna porcja ruchu pomogą Ci przebrnąć przez nią bez komplikacji. Za Twoje wyrzeczenia czeka Cię najwspanialsza nagroda – zdrowe dziecko.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE