Ruchy dziecka stają się coraz silniejsze. Dowiedz się więcej o 19. tygodniu ciąży

Jak wygląda 19. tydzień ciąży?
Jak wygląda 19. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Twoje dziecko w 19. tygodniu ciąży wygląda już jak małe mango i ma ok. 15 cm. Zaczyna coraz lepiej cię słyszeć i ma wyraźnie zaznaczone cechy płciowe. 19. tydzień to okres wyczekiwany, wiele ciężarnych w końcu dostanie potwierdzenie, jakiej płci będzie dziecko. Zobacz, jak wygląda dziecko w 19. tygodniu ciąży i dowiedz się, jak zmienia się ciało przyszłej mamy.


19.tydzień ciąży – który to miesiąc?
19. tydzień ciąży to 5. miesiąc ciąży i szósty z czternastu tygodni drugiego trymestru. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży. Dla lekarzy znacznie ważniejsze są jednak obliczenia tygodniowe i dniowe niż miesięczne. Dlatego w notatkach zapiszą 19. tydzień i np. 2 dni, a nie 5. miesiąc ciąży.


Jak wygląda dziecko w 19. tygodniu ciąży?
Płód w 19. tygodniu ciąży osiąga rozmiar melona. Na tym etapie mierzy średnio 15 cm i waży około 200 gramów. Ciało dziecka zaczyna pokrywać maź płodowa, która chroni skórę przed kontaktem z płynem owodniowym. Dzięki wydzielinie z gruczołów łojowych i złuszczonego naskórka dziecko w chwili urodzenia nie będzie wyglądać jak pomarszczona śliwka. W 19. tygodniu ciąży płody mają wyraźnie zaznaczone już cechy płciowe. U dziewczynek widoczne są jajowody, wykształcona jest także macica, pochwa i jajniki. W czasie badania USG można także zauważyć mosznę u chłopców.


Należy w 5. miesiącu ciąży zwracać większą uwagę na hałasy. Dziecko coraz lepiej słyszy i zbyt gwałtowne dźwięki mogą je wystraszyć. Da temu wyraźny sprzeciw kopiąc swoją mamę, co biorąc pod uwagę wielkość dziecka (15 cm), będzie coraz bardziej odczuwalne. Tym bardziej że na razie dziecko nie może narzekać na brak miejsca, więc właśnie teraz będzie dokazywać, fikając koziołki, robiąc obroty i przypominając mamie o swoim istnieniu. W ten sposób doskonale rozwija układ nerwowy, stymuluje rozwój mięśni, stawów i kości. Oczywiście takie zrywy aktywności mogą trwać ok. 15-20 minut, po czym dziecko zapadnie w kolejną drzemkę.


Płuca są już właściwie wykształcone, choć nie funkcjonują jeszcze prawidłowo. Na razie płód wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, a najlepszym ćwiczeniem jest połykanie płynu owodniowego. Słynna czkawka występująca w postaci rytmicznych drgań to dowód na to, jak sumiennie dziecko ćwiczy.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 19. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 19. tygodniu ciąży?
Każda kobieta w innym tempie przybiera na wadze, a o tym, jak bardzo widoczna będzie ciąża, decyduje szereg czynników nie zawsze zależnych od nas. Powinno się jedynie zwracać uwagę na pewne wytyczne, ile mniej więcej kobieta w ciąży powinna przybrać na wadze, ale nie denerwować się, gdy różnica będzie nieznaczna. Przy każdej wizycie u lekarza ciężarna jest ważona i lekarz sprawdza, czy przybiera na wadze w sposób bezpieczny dla siebie i dziecka. Nagły przyrost masy ciała może być oznaką stanu przedrzucawkowego, zaś zbyt powolne przybieranie na wadze może świadczyć, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości substancji odżywczych. Każdy z przypadków musi być skonsultowany przez lekarza.

Brzuch staje się w 19. tygodniu ciąży widoczny i trudno już ukryć odmienny stan, choć nadal wiele kobiet twierdzi, że pod luźniejszą odzieżą nie zaokrąglonych widać kształtów. Za to dziecko czuje, że ma dużo miejsca i daje mamie wyraźny znak o swojej obecności.
19. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Są pewne wspólne dolegliwości, które pojawiają się u większości ciężarnych w 5. miesiącu ciąży. Na pewno takim charakterystycznym objawem jest uczucie gorąca. W ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne i przepływa przez nie więcej krwi. To sprawia, że czujesz, jakby było ci nieustannie ciepło. Warto uważać jednak na siebie w 19. tygodniu ciąży, złudne uczucie gorąca i szybka utrata ciepła to także wyższe ryzyko przeziębienia.

Należy także unikać słońca. Na skórze mogą powstawać przebarwienia, tzw. ostuda (melasma). Plamy pojawiają się zazwyczaj na czole, policzkach i górnej wardze, co wynika z pracy hormonów, tj. podwyższonego poziomu estrogenów. Zazwyczaj przebarwienia są w kolorze brązowym i szarym i pojawiają się na początku 2. trymestru ciąży i utrzymują aż do jego końca. Plamy mogą ciemnieć, gdy wystawimy skórę na promieniowanie słoneczne. Ostuda znika po porodzie i nie pozostawia trwałych śladów na skórze.

Drugą często występującą dolegliwością są opuchnięte stopy. Wynika to z rozluźnienia więzadeł i zbyt dużej ilości wody w organizmie. Nadprogramowe kilogramy i problemy z krążeniem, dodatkowo potęgują problem z opuchlizną. Podobnie ze skurczami nóg, na tę dolegliwość uskarża się wiele kobiet w 19. tygodniu ciąży. Warto zrezygnować z chodzenia w niewygodnych butach na wysokim obcasie i zamienić je na luźniejsze co najmniej o pół rozmiaru. Wielu lekarzy w przypadku silnego mrowienia i bolesnych skurczy zaproponuje ciężarnej zażywanie magnezu oraz wykonywanie ćwiczeń. Gdy opuchlizna będzie znaczna, a dodatkowo wzrośnie ciśnienie krwi, należy udać się do lekarza. Może to być związane z zatruciem ciążowym, które lekarz wykluczy w czasie badań.

Trzecią przypadłością, na którą uskarża się znaczna część ciężarnych to grzybica pochwy. Okres ciąży to czas, kiedy kobieta bardziej podatna jest na infekcje intymne, ze względu na to, że zmiany hormonalne zmieniają kwaśny odczyn środowiska pochwy. Stres, zła dieta i antybiotykoterapia także przyczyniają się do wystąpienia grzybicy. Gdy pojawią się białe upławy, świąd pochwy, pieczenie, ból, a srom będzie wyraźnie zaczerwieniony, należy natychmiast zgłosić to lekarzowi. Przepisze on globulki dopochwowe, natomiast partner powinien przyjmować lek w tabletkach. Warto przeciwdziałać powstawaniu grzybicy dzięki właściwemu podmywaniu się (od przodu do tyłu), piciu jogurtów i kefirów, używaniu właściwych kosmetyków i ubieraniu bawełnianej bielizny.

Każde plamienie, bez względu na stopień zaawansowania ciąży musi być zgłoszone lekarzowi. Nie musi świadczyć o zagrożeniu, ale na pewno wymaga badań i szybkiej diagnozy.

19.tydzień ciąży – lista badań
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie zaleca wykonywania konkretnych badań w tym terminie, chyba że wynika to z ustaleń z lekarzem bądź złym samopoczuciem. Należy umówić się jednak na badanie połówkowe, które wykonuje się w 20. tygodniu ciąży. Nie zapomnijcie więc zaplanować wizyty.

Sprawdź, co czeka cię w 20. tygodniu ciąży i jak będzie wyglądać dziecko na badaniu połówkowym: 20. tydzień ciąży – kalendarz