Co czuje dziecko, gdy jest w brzuchu mamy? Będziesz zaskoczony, jak niewiele wiesz

Fot. Freeimages / [url=http://pl.freeimages.com/photo/belly-2-1314505]Chris Greene[/url] / [url=http://pl.freeimages.com/license]FreeImages License[/url]
Fot. Freeimages / Chris Greene / FreeImages License
Droga przyszła mamo, nie przejmuj się, że czasem masz ochotę zjeść ogórka kiszonego i zagryźć go kawałkiem czekolady z truskawkami. Nie martw się, że na sam widok skórzanego portfela cię mdli (od zapachu skóry). I uspokój się, jeśli twój wzrok się pogorszył – to wszystko wina / zasługa ciążowych hormonów. To one sprawiają, że Twoje zmysły są wyczulone na wiele bodźców.

Jeśli o zmysłach mowa – przez dziewięć miesięcy ciąży dziecko rozwija się, rośnie – przygotowuje się do przyjścia na świat. Rozwijają się również jego zmysły. Choć o słuchu mówi się wiele, wiecie coś o węchu maluchów? Ale po kolei.

Słuch

O nim mówi się najwięcej – wiele poradników wspomina o konieczności odtwarzania malcom utworów Mozarta czy Chopina. Dlaczego? Głównie dlatego, że ten zmysł zaczyna rozwijać się najwcześniej. Już w pierwszym miesiącu życia płodowego zaczynają się kształtować podstawowe elementy budowy ucha, tzw. pęcherzyki słuchowe. Do połowy drugiego miesiąca ciąży malec ma już całkowicie wykształcone ucho wewnętrze oraz małżowinę uszną – jej kształt dziedziczy po rodzicach. Kiedy zaczynasz odczuwać pierwsze ruchy dziecka wiedz, że mniej więcej w tym samym czasie ono zaczyna dokładnie cię słyszeć.

Od około 24. tygodnia ciąży dziecko reaguje na więcej dźwięków dobiegających z zewnątrz. Może na przykład obudzić je głośna muzyka. Jak to możliwe? Uszy dziecka wypełnione są płynem, który wibruje pod wpływem różnych odgłosów. Dlatego dziecko, choć nie rozumie poszczególnych słów, odbiera charakterystyczne cechy dźwięków. Jeśli do niego mówisz, rozpozna rytm, intonację i ładunek emocjonalny twoich wypowiedzi, a po przyjściu na świat bez problemu je rozpozna i poczuje się bezpiecznie. Dlatego tak ważne jest, byście rozmawiali z brzuszkiem!

Ostatni trymestr ciąży, to nie tylko odbieranie dźwięków, ale również zapamiętywanie ich. Dzieci reagują na znane odgłosy. Jeżeli ciężarna mama uspokaja się przy danej muzyce, dziecku również będzie łatwiej się przy niej wyciszyć.

Wzrok

Dziecko zaczyna reagować na światło w około 16. tygodniu życia płodowego. W ósmym miesiącu zaczyna poruszać gałkami ocznymi. To jednak zmysł najmniej dojrzały i wyostrza się dopiero po przyjściu dziecka na świat. Początkowo malec widzi nieostre, czarno-białe kształty na odległość 30 cm. Jego wzrok rozwija się intensywnie przez wiele następnych miesięcy.

Dotyk

Malec zaczyna reagować na dotyk w okolicach 6 – 7 tygodnia życia płodowego. Najpierw na bodźce wrażliwe stają się okolice jego ust. Podrażnienie tej części ciała sprawia, że dziecko reaguje ruchem całego ciała. Od około 4. miesiąca takie reakcje zostają zastąpione ruchami poszczególnych części ciała. Co ciekawe – niewrażliwe na dotyk aż do porodu pozostają boki oraz czubek głowy dziecka. Dlaczego tak się dzieje? To mechanizm obronny mechanizmu, który ma kluczowe znaczenie podczas porodu. Maluch w łonie mamy reaguje także na zmiany temperatury – zwróćcie uwagę, że jeżeli wypijecie zimny napój lub zdecydujecie się na chłodny prysznic, maluch będzie się wiercił!

Smak

Od trzeciego miesiąca życia płodowego twój maluch czerpie powoli radość z dostarczanych mu pokarmów. Jego kubki smakowe są na tyle wykształcone, że potrafi odróżnić podstawowe smaki – słony, słodki, gorzki i kwaśny. Od 14. tygodnia twojej ciąży malec wypija ponadto litr wód płodowych dziennie i staje się wrażliwy na ich smak. W piątym miesiącu liczba kubków smakowych i gruczołów ślinowych dziecka rośnie, a całkowita powierzchnia odbioru wrażeń smakowych jest większa nawet niż u osób dorosłych. Dlaczego tak się dzieje? Jest to kwestia rozmieszczenia kubków smakowych na całej powierzchni języka, śluzówce warg i podniebieniu twardym. Słodszy smak wód płodowych sprawia, że dziecko połyka jej więcej. Reakcją na gorzki lub ostry smak jest grymas. Pamiętajcie jednak, że maluch przyzwyczaja się do smaków i po porodzie, karmiony piersią, rozpozna znajome potrawy. To prawda – malec już w brzuchu mamy kształtuje swoje preferencje smakowe, które wykazuje po przyjściu na świat. Dlatego dieta mamy w ciąży jest tak ważna!

Węch

Ten zmysł kształtuje się pomiędzy 11. a 15. tygodniem ciąży. Jego rozwój – podobnie jak smak -stymulują wody płodowe. Dzięki temu procesowi, od dnia narodzin dziecko potrafi odróżnić zapachy i zareagować na nie. Przede wszystkim na unikalny i wyjątkowy zapach mamy.

Równowaga

Proces jej kształtowania rozpoczyna się gdy dziecko zaczyna wykonywać w brzuchu pierwsze ruchy. Długa pępowina umożliwia mu zmiany pozycji, a co za tym idzie – rozwijaniu tego zmysłu. Kształtujący się błędnik sprawia, że dziecko odczuwa ruchy twojego ciała, w tym bujanie. Dlatego tak ważne jest kołysanie malucha po przyjściu na świat. Zapewnia to poczucie bezpieczeństwa i swego rodzaju ciągłości.


Źródło: BebiProgram
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE