Wczesny objaw ciąży, który mylimy z miesiączką. Warto wiedzieć, czym jest plamienie implantacyjne
Kalendarz ciąży
24 października 2016, 13:11·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 24 października 2016, 13:11
Plamienie implantacyjne (krwawienie implantacyjne) występuje tylko u 25 proc. kobiet i jest wczesnym objawem ciąży. Bardzo często jest mylone z plamieniem owulacyjnym lub miesiączką. Trwa najdłużej 3 dni, a czasem tylko kilka godzin. Poznaj przyczyny plamienia implantacyjnego.
Reklama.
Plamienie implantacyjne to wczesny objaw ciąży, związany z zagnieżdżeniem zarodka w macicy.
Pojawia się od 6 do 12 dni po zapłodnieniu, podstawowy objaw to zwykle skąpe krwawienie z dróg rodnych.
Plamienie implantacyjne jest często mylone z plamieniem owulacyjnym lub miesiączką.
Plamienie implantacyjne, jak sama nazwa wskazuje, to krwawienie, które towarzyszy implantacji, czyli zagnieżdżeniu zarodka w macicy. Pojawia się od 6 do 12 dni po zapłodnieniu i jest bardzo często mylone z krwawieniem menstruacyjnym. Trwa najkrócej kilka godzin, a najdłużej - 3 dni.
Przyczyny plamienia implantacyjnego
Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, błona śluzowa macicy (za sprawą działania hormonów) staje się przekrwiona. Jeśli zarodek, który zagnieżdża się w macicy napotka na naczynie krwionośne - uszkadza je.
Pojawia się krwawienie, choć może to być tylko lekkie plamienie (zaledwie kilka kropli krwi), czasem wręcz niezauważalne przez kobietę.
Pomimo tego, że plamienie implantacyjne znacznie różni się objawami od krwawienia menstruacyjnego - kobiety bardzo często mylą je ze sobą i nieświadome, że zaszły w ciążę, myślą, że miesiączkują. Można jednak bardzo łatwo odróżnić te dwa rodzaje krwawienia.
Jak wygląda plamienie implantacyjne? Przede wszystkim jest znikome. Czasem to zaledwie kilka kropli krwi. Krew ma kolor brunatnoczerwony, brązowawy, a nie - jak w przypadku menstruacji - intensywnie czerwony. Nie towarzyszą mu żadne inne objawy, takie jak np. bóle brzucha, uczucie zmęczenia. Trwa najdłużej 3 dni, więc znacznie krócej niż miesiączka.
Plamienie implantacyjne a plamienie owulacyjne
Plamienie przed okresem zwykle niepokoi kobiety, bo taki symptom może sygnalizować m.in.: występowanie nadżerki, pojawienie się stanu zapalnego narządów płciowych, występowanie polipów szyjki macicy i mięśniaków macicy oraz rozwój zapalenia przydatków.
Zwykle jednak plamienie przed okresem jest związane z plamieniem owulacyjnym, które czasem pojawia się w połowie cyklu, czyli ok. 14 lub 15 dnia od miesiączki (dla 28 lub 30-dniowego cyklu miesiączkowego). To właśnie plamienie owulacyjne też jest często mylone z plamieniem implantacyjnym.
Co robić, gdy pojawi się plamienie implantacyjne?
Należy ograniczyć aktywność fizyczną i zaprzestać kontaktów seksualnych. Warto też wybrać się na wizytę do lekarza ginekologa, który upewni nas, że rzeczywiście doszło do krwawienia implantacyjnego.
Natomiast jeśli krwawieniu towarzyszą inne objawy, np. bóle brzucha - niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, gdyż mogło dojść do ciąży pozamacicznej lub poronienia.