Wczesny objaw ciąży, który mylimy z miesiączką. Czyli o plamieniu implantacyjnym

Jak sama nazwa wskazuje, krwawienie to towarzyszy implantacji, czyli zagnieżdżeniu zarodka w macicy.
Jak sama nazwa wskazuje, krwawienie to towarzyszy implantacji, czyli zagnieżdżeniu zarodka w macicy. Prawo autorskie: wavebreakmediamicro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Plamienie implantacyjne (krwawienie implantacyjne) występuje tylko u 25 proc. kobiet i jest wczesnym objawem ciąży, bardzo często mylonym przez kobiety z miesiączką.


Kiedy występuje krwawienie implantacyjne?
Jak sama nazwa wskazuje, krwawienie to towarzyszy implantacji, czyli zagnieżdżeniu zarodka w macicy. Pojawia się od 6 do 12 dni po zapłodnieniu i jest bardzo często mylone z krwawieniem menstruacyjnym. Trwa najkrócej kilka godzin, a najdłużej - 3 dni.

Skąd to krawienie?
Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, błona śluzowa macicy (za sprawą działania hormonów) staje się przekrwiona. Jeśli zarodek, który zagnieżdża się w macicy napotka na naczynie krwionośne - uszkadza je. Pojawia się krwawienie, choć może to być tylko lekkie plamienie (zaledwie kilka kropli krwi), czasem wręcz niezauważalne przez kobietę.
Jak rozpoznać krwawienie implantacyjne?
Pomimo tego, że znacznie różni się objawami od krwawienia menstruacyjnego - kobiety bardzo często mylą je ze sobą i nieświadome, że zaszły w ciążę, myślą że miesiączkują. Można jednak bardzo łatwo odróżnić te dwa rodzaje krwawienia.

Plamienie implantacyjne jest znikome. Czasem to zaledwie kilka kropli krwi. Krew ma kolor brunatnoczerwony, brązowawy, a nie - jak w przypadku menstruacji - intensywnie czerwony. Nie towarzyszą mu żadne inne objawy, takie jak np. bóle brzucha, uczucie zmęczenia. Trwa najdłużej 3 dni, więc znacznie krócej niż miesiączka.


Co robić, gdy pojawi się plamienie implantacyjne?
Należy ograniczyć aktywność fizyczną i zaprzestać kontaktów seksualnych.Warto też wybrać się na wizytę do lekarza ginekologa, który upewni nas, że rzeczywiście doszło do krwawienia implantacyjnego, natomiast jeśli krwawieniu towarzyszą inne objawy, np. bóle brzucha - niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, gdyż mogło dojść do ciąży pozamacicznej, lub poronienia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...