Pierwsze objawy ciąży mogą cię zaskoczyć. Oto 8 sygnałów, które świadczą o tym, że zostaniesz mamą
Redakcja MamaDu
16 maja 2022, 15:23·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 maja 2022, 15:23
Czekasz na dwie kreski na teście ciążowym? A może się ich obawiasz? Niezależnie od tego, aby test zadziałał musi upłynąć trochę czasu od zapłodnienia. Istnieje jednak masa sygnałów, które wysyła ci organizm. Sygnałów, które świadczyć mogą o tym, że wkrótce zostaniesz mamą. Wystarczy wsłuchać się we własne ciało…
Reklama.
Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się kilka tygodni po zapłodnieniu. Wśród nich są m.in. brak miesiączki i bóle głowy.
Wczesnym etapem ciąży jest także zwiększona produkcja wydzieliny z pochwy. Najczęściej ma kolor przezroczysty lub bezbarwny.
Zdaniem wielu kobiet ilość tego śluzu zwiększa się wraz z rozwojem ciąży.
Pierwsze objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży pojawiają się w ciągu pierwszych tygodni od zapłodnienia. To zazwyczaj one skłaniają kobietę do wykonania testu ciążowego i sprawdzenia, czy jej przypuszczenia są słuszne.
Objawy te są następstwem szeregu zmian, które zachodzą w ciele kobiety. Głównymi "sprawcami" wczesnych objawów ciąży są hormony: progesteron, estrogen i gonadotropina kosmówkowa, czyli hCG oraz ich oddziaływanie na układ nerwowy, gruczoły piersiowe czy układ moczowy kobiety. Oto lista najczęstszych wczesnych objawów ciąży.
Brak miesiączki
Brak miesiączki jest jednym z pierwszych objawów ciąży, który zauważają kobiety. Często to właśnie z powodu opóźniającego się okresu decydują się sięgnąć po test ciążowy. Już 8-10 dni po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki, można sprawdzić, czy jest się w ciąży. Pozawalają na to nowoczesne testy ciążowe, które są bardzo czułe i dają wiarygodny wynik. Oczywiście jeśli test wypadnie pozytywnie[/url], trzeba go jeszcze potwierdzić u ginekologa. On zapewne zaleci badanie krwi w celu oznaczenia poziomu beta HCG. Tak czy siak zanik miesiączki jest naturalnym skutkiem zapłodnienia i wczesnym objawem ciąży.
Ból głowy
Do pierwszych objawów ciąży zaliczamy też bóle głowy, którym mogą towarzyszyć mdłości. Zazwyczaj pojawiają się około 3. tygodnia po poczęciu i są związane ze zwiększeniem w organizmie poziomu hormonów takich jak progesteron i estrogen. Choć nie jest to regułą, to mówi się, że te dolegliwości mijają po pierwszym trymestrze ciąży. Jednak są kobiety, które na migreny i mdłości skarżą się przez całe 9 miesięcy.
Częste wizyty w toalecie
Częstsze oddawanie moczu to właściwie przypadłość trwająca przez całą ciążę. Skąd się bierze? Macica naciska na pęcherz pozostawiając niewielką przestrzeń do moczu, dlatego też możesz zauważyć, że zdecydowanie częściej niż zazwyczaj chodzisz do toalety. To bardzo częsty i jeden z pierwszych objawów ciąży.
Wrażliwość na zapachy
Wczesne objawy ciąży to także nadwrażliwość na zapachy i smaki. Przy tym często zdarza się, że nawet znajome czy wcześniej lubiane zapachy stają się dla kobiety drażniące i mogą wywoływać niechęć czy mdłości. Kobiety często wskazują, że zazwyczaj to te intensywne, słodkie wonie są najbardziej drażniące. Dlatego wiele pań rezygnuje z makijażu i perfum.
Zaparcia
Wiele kobiet cierpi na tę przypadłość w ciąży. Spowodowana jest ona podwyższonym poziomem progesteronu w czasie ciąży. Hormon ten sprawia, że spowalnia metabolizm. Pij dużo wody, aby złagodzić ten problem, postaw na ćwiczenia i spożywaj pokarmy bogate w błonnik,
Zmiany nastroju
Tym razem są zupełnie usprawiedliwione. W praktyce podobne do tych, które spotykają nas przed miesiączką. Burza hormonów sprawia, że oprócz wahań nastroju może pojawić się także chęć do przebywania w samotności, a często nawet podświadome odpychanie partnera. Może im towarzyszyć nieprzyjemne uczucie permanentnego zmęczenia.
Zmiana piersi
Bolesność piersi i ich drażliwość albo sam fakt, że urosły, spowodowany jest zmianą poziomu hormonów. To sprawia również, że piersi mogą pęcznieć lub stać się bolesne podczas pierwszego lub drugiego tygodnia ciąży. Możesz poczuć, że są bardziej delikatne i cięższe wokół sutków, a otoczka może ciemnieć. To jeden z pierwszych objawów ciąży.
Wzmożona wydzielina z pochwy
W czasie ciąży, przez zwiększenie poziomu hormonów płciowych, można zaobserwować wzmożoną produkcję wydzieliny. Zwykle jest bezbarwna lub biała i ma rzadką konsystencję. Śluz jest jednym z pierwszych etapów ciąży i zdaniem niektórych kobiet jego ilość większa się wraz z rozwojem ciąży.
Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w konsystencji, zapachu lub kolorze wydzieliny, może to świadczyć m.in. o infekcjach. Przy jakichkolwiek odstępstwach i zmianach należy skontaktować się z lekarzem.
Kiedy zrobić test ciążowy?
By potwierdzić lub wykluczyć ciążę, najlepiej jest zrobić test ciążowy. Większość testów domowych, które kupimy w aptece czy drogerii, można wykonać ok 8-10 dni po ewentualnym zapłodnieniu. By zwiększyć czułość testu, badanie warto przeprowadzić rano, z użyciem pierwszego strumienia moczu. To rano i na czczo poziom gonadotropiny kosmówkowej, którą wykrywają testy ciążowe, będzie najwyższy.