Chcesz pozostać aktywna fizycznie w czasie ciąży? Zobacz, co nie zaszkodzi twojemu dziecku

Aktywność fizyczna w ciąży.
Aktywność fizyczna w ciąży. https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/tydzien-po-tygodniu
Jesteś osobą, która nigdy nie stroniła od sportu? Ciąża wcale nie musi oznaczać rezygnacji z wysiłku fizycznego. Wręcz przeciwnie: aktywność jest wskazana, ale pod warunkiem, że ćwiczenia są odpowiednio dobrane oraz nie istnieją żadne przeciwwskazania do uprawiania sportu. Sprawdź, jakie formy aktywności fizycznej nie są zabronione w okresie ciąży.


Ciąża sprawia, że kobieta tydzień po tygodniu zaczyna przybierać na wadze, jednak odpowiednio dobrany wysiłek pozwala zapobiec nadmiernym przyrostom masy ciała. Przyczynia się też do zachowania dobrej kondycji oraz pomaga wrócić po porodzie do formy i sylwetki sprzed ciąży.


Z aktywności fizycznej nie trzeba rezygnować!
Wiele kobiet w okresie ciąży prowadzi bardzo oszczędny tryb życia – mimo że nie ma do tego żadnych wskazań. Aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo, rezygnują z jakiejkolwiek aktywności i godzinami leżą w łóżku. Chociaż pozornie nie ma w tym nic złego, prowadzenie takiego trybu życia przy jednoczesnym podjadaniu między posiłkami bardzo szybko daje o sobie znać. Masa ciała gwałtownie wzrasta, co dodatkowo obciąża stawy i kręgosłup, a po porodzie utrudnia zrzucenie zbędnych kilogramów.


Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje aktywność fizyczną w okresie ciąży. Nie trzeba zatem rezygnować z ulubionej formy sportu – pod warunkiem, że na jego uprawianie zgodę wyraził lekarz prowadzący ciążę.

Uprawianie sportu dozwolone tylko w ciąży niezagrożonej
Jeżeli ciąża tydzień po tygodniu przebiega prawidłowo, tzn. nie jest ciążą zagrożoną, nie ma przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej. Jest ona wręcz zalecana – m.in. po to, by uniknąć nadmiernego przyrostu masy ciała, szybciej wrócić do formy po porodzie oraz zapobiec kifozie piersiowej i pogłębiającej się lordozie w okolicy lędźwiowej.


Z aktywności fizycznej w okresie ciąży należy zrezygnować wówczas, gdy istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem, czyli jeśli:
– doszło do skrócenia szyjki macicy,
– pojawiają się skurcze,
– występują krwawienia.

Warto przy tym pamiętać, że z intensywniejszymi ćwiczeniami trzeba wstrzymać się do ukończenia 12. tygodnia ciąży – po upływie tego czasu ryzyko poronienia lub niedorozwoju płodu jest znacznie niższe. Od drugiego trymestru zalecane są przede wszystkim ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.

Poziom aktywności dostosowany do kondycji fizycznej
Aktywność w ciąży jest dozwolona pod warunkiem, że poziom i intensywność będą dostosowane do kondycji fizycznej osoby ćwiczącej oraz prowadzonego przed ciążą stylu życia.

Jeżeli kobieta przed zajściem w ciążę uprawiała sport, wcale nie musi z niego rezygnować, powinna jednak zmniejszyć intensywność ćwiczeń – szczególnie, jeśli do tej pory treningi były dość wyczerpujące.

Jeśli przed ciążą kobieta stroniła od sportu, podejmowanie nowych form aktywności – takich jak jogging, klasyczny aerobik czy crossfit – nie jest wskazane. W tym przypadku polecane są spacery w umiarkowanym tempie i przeznaczone dla ciężarnych zajęcia w fitness klubie.

Ćwiczenia dozwolone w ciąży
Jeśli chodzi o ćwiczenia, kobieta w ciąży może wybierać wyłącznie spośród bezpiecznych form aktywności. Polecane jest pływanie, pilates, joga i ćwiczenia na piłce. Możesz także zapisać się na aerobik w wodzie albo specjalne zajęcia dla ciężarnych kobiet.

Aktywności zabronione w ciąży
Chociaż kobiety spodziewające się dziecka mogą uprawiać wiele form sportu, nie wszystkie są zalecane. Powinnaś unikać aktywności, które niosą za sobą duże ryzyko urazów, takich jak jazda na rowerze i na rolkach, narciarstwo, snowboard, jazda konna i surfing. Nie są wskazane również ćwiczenia obciążające stawy oraz wszelkiego rodzaju sporty kontaktowe, np. sztuki walki, siatkówka, piłka ręczna i wiele innych sportów drużynowych.
Warto także pamiętać, aby po 20. tygodniu zrezygnować z ćwiczeń wymagających pozycji na wznak – również wtedy, gdy ciąża tydzień po tygodniu przebiega prawidłowo. Powiększająca się macica uciska kręgosłup i naczynia krwionośne, skutkiem czego może być np. ograniczenie dopływu krwi do płodu.

Jak ćwiczyć w ciąży – najważniejsze zasady
Jeżeli chcesz, aby prowadzona przez Ciebie aktywność fizyczna nie zagrażała dziecku, musisz pamiętać o kilku zasadach.
– Dostosuj poziom intensywności treningu do swojej kondycji.
Jeśli do tej pory nie uprawiałaś sportu, ogranicz się do ćwiczeń wzmacniających i rozciągających.
– Ćwicz systematycznie – nawet 3 razy w tygodniu.
– Pojedynczy trening powinien trwać ok. 45 minut.
– Pamiętaj o wykonaniu rozgrzewki przed przystąpieniem do ćwiczeń właściwych.
– Zwróć uwagę na odpowiednie ułożenie ciała i powolne tempo wykonywania powtórzeń.

Aktywność fizyczna podczas ciąży jest polecana, warto jednak omówić ze specjalistą wybór sportu i ewentualne niepokojące objawy towarzyszące wysiłkowi.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Nutricia.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...