Tysiąc złotych na dziecko. Rząd przygotowuje przepisy o macierzyńskim dla bezrobotnych i osób na tzw. śmieciówkach

Os stycznia 2016 r. prawo do urlopu rodzicielskiego najprawdopodobniej dostaną także bezrobotni i osoby pracujące na kontraktach cywilnych.
Os stycznia 2016 r. prawo do urlopu rodzicielskiego najprawdopodobniej dostaną także bezrobotni i osoby pracujące na kontraktach cywilnych. Fot. abardwell / http://bit.ly/1ItOwIm CC BY-SA 2.0 / http://bit.ly/1dsePQq
Do wykazu prac Rady Ministrów został wpisany projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadzający zasiłki rodzicielskie.

Zmiana ta dotyczyć będzie rodziców, którzy dziś nie mają prawa do płatnego urlopu macierzyńskiego, bo nie są zatrudnieni na umowę o pracę. Po zmianach, matka, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy lub pracuje na umowę o dzieło lub zlecenia, dostanie po porodzie z budżetu państwa ok. tysiąca złotych. Świadczenie ma być jej wypłacane przez rok.

Dodatkowo, ci rodzice, którzy opłacali składkę, ale z ubezpieczenia wynika, że powinni dostawać mniej niż 1 tys. zł, będą mieli dopłaconą różnicę do tej kwoty.

Wreszcie prawo do tego uprawnienia otrzymaliby wstecznie rodzice dzieci urodzonych w 2015 r. Czyli jeśli ktoś urodził w czerwcu 2015, to od 1 stycznia 2016 do czerwca 2016 będzie otrzymywał takie świadczenie.

Łącznie nowa forma wsparcia ma objąć 124 tys. osób w 2016 r. Resort pracy, który przygotowuje zmiany zapowiada, że nowe przepisy wejdą w życie już od stycznia 2016 r.

Źródło: Dziennik.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE