mamDu_avatar

Co teraz pyli? Kalendarz pylenia na 2024 rok pomoże nie tylko małym alergikom

Marta Kabulska

06 lutego 2023, 12:12 · 4 minuty czytania
Znajomość kalendarza pylenia dla alergika jest bardzo ważna. Dzięki temu łatwiej przygotować się na okres, w którym pojawiają się uczulające pyłki. Kiedy pylenie jest największe, a kiedy najmniejsze? Poznaj miesiące pylenia poszczególnych roślin i drzew m.in. brzozy i traw.


Co teraz pyli? Kalendarz pylenia na 2024 rok pomoże nie tylko małym alergikom

Marta Kabulska
06 lutego 2023, 12:12 • 1 minuta czytania
Znajomość kalendarza pylenia dla alergika jest bardzo ważna. Dzięki temu łatwiej przygotować się na okres, w którym pojawiają się uczulające pyłki. Kiedy pylenie jest największe, a kiedy najmniejsze? Poznaj miesiące pylenia poszczególnych roślin i drzew m.in. brzozy i traw.
Problem alergii na pyłki dotyczy ogromnej części naszego społeczeństwa. Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Kalendarz pylenia na 2024 rok pozwoli lepiej zaplanować przyjmowanie leków i pomoże uniknąć dotkliwych objawów alergii wziewnej.
  • Alergie na pyłki nasilać mogą się już pod koniec lutego i na początku marca, te sezonowe, w zależności od tego, na co jesteś uczulona, mogą trwać do późnej jesieni.
  • Objawy alergii wziewnej to nie tylko "kręcenie w nosie". Alergia jest chorobą, która może utrudniać normalne funkcjonowanie.

Kalendarz pylenia roślin i drzew na 2024 rok

Okres pylenia roślin w praktyce nigdy się nie kończy i trwa przez cały rok, choć w środku zimy alergicy czują się zdecydowanie najlepiej. Stężenie pyłku poszczególnych roślin w powietrzu zmienia się w ciągu roku, dlatego opracowano na tej podstawie kalendarz pylenia roślin.

Unikanie alergenów, na przykład poprzez ograniczenie czasu przebywania alergika na świeżym powietrzu, pomaga w minimalizowaniu szkodliwych skutków ekspozycji na pyłki, a więc sprzyja łagodzeniu objawów alergii wziewnej.

Co teraz pyli? Aktualny kalendarz pylenia

Kalendarz pylenia roślin stanowi element profilaktyki reakcji alergicznych. Znajdują się w nim cenne informacje dotyczące alergenów w powietrzu. Warto jednak wiedzieć, że z roku na rok okres pylenia się zmienia – ulega wydłużeniu wskutek ocieplania klimatu.

Kiedy pylą brzoza i trawa?

Najczęściej poszukiwanymi informacjami na temat miesięcy pylenia roślin i drzew, są terminy pylenia brzozy i trawy. Brzoza pyli od marca do kwietnia. Trawa pyli znacznie dłużej od końca marca do nawet końca sierpnia.

Kalendarz pylenia roślin: luty

W lutym pylą przede wszystkim leszczyna oraz olcha. Istnieje również ryzyko ze strony kurzu i roztoczy kurzu domowego, a także grzybów pleśniowych rozwijających się w domach. To alergie całoroczne.

Kalendarz pylenia roślin: marzec

Marzec rozpoczyna na dobre okres pylenia roślin. Występuje średnie i niskie stężenie leszczyny oraz najwyższe stężenie olszy. Jednocześnie zaczyna pylić topola – na początku w niewielkim stopniu, ale pod koniec miesiąca notowane jest średnie stężenie jej pyłków w powietrzu. Pod koniec marca zaczyna też pylić Cladosporium (rodzaj grzybów).

Kalendarz pylenia roślin: kwiecień

W kwietniu pyli w średnim stopniu olsza. Z początkiem miesiąca alergeny zaczyna wytwarzać brzoza, a po 10 dniu jej stężenie jest już bardzo wysokie. Topola pyli najmocniej w pierwszych dwudziestu dniach miesiąca, a później stężenie jej pyłków maleje.

Z początkiem kwietnia pyli także Cladosporium, zwiększając nasilenie alergenów w powietrzu na średnie. Zaczyna też być odczuwalne niskie stężenie Alternaria – po 10 kwietnia.

Kalendarz pylenia roślin: maj

Maj jest wyjątkowo trudnym miesiącem dla alergików. W maju pylą m.in. grzyby z gatunku Cladosporium i grzyby Alternaria – najpierw w stopniu niskim, a później średnim. Na początku maja najmocniej pyli brzoza i dąb.

Po 10 maja w powietrzu występuje wysokie stężenie pyłków dębu, a także średnie stężenie pyłków traw oraz niskie szczawiu czy pokrzywy. Ostatnie dni maja oznaczają wysokie stężenie pyłków traw, średnie stężenie pyłków pokrzywy i szczawiu oraz niskie pyłków dębu. W maju pyli wiele roślin, dlatego warto się zapoznać z dokładnym wykazem pylących drzew i traw.

Co pyli w czerwcu? Głównie trawy

W czerwcu najmocniej pylą trawy, pokrzywa oraz grzyby Cladosporium – wysokie stężenie tych alergenów występuje przez cały miesiąc. Średnie stężenie pyłków notowane jest w przypadku szczawiu i grzybów Alternaria, choć już pod koniec czerwca grzyby te uzyskują wysoki poziom stężenia alergenów w powietrzu. Na początku czerwca zaczyna nieznacznie pylić komosa.

Kalendarz pylenia w lipcu

Lipiec jest dla alergików trudnym miesiącem. Wychodzenie na dwór powoduje u nich silne objawy alergii wziewnej, takie jak katar czy kaszel i łzawienie oczu. W lipcu najmocniej pylą grzyby: Cladosporium i Alternaria oraz pokrzywa – wysokie stężenie ich pyłków utrzymuje się przez cały miesiąc.

Jednocześnie mocno pylą trawy, w pierwszych 20 dniach miesiąca występuje wysoki poziom tych alergenów, a na koniec średni. Szczaw pyli przez pierwsze 20 dni lipca w stopniu średnim, a na koniec miesiąca w stopniu niskim. Przez cały miesiąc notowane jest niskie stężenie komosy. Za to w stopniu średnim, od połowy miesiąca oraz wysokim na jego koniec, pyli bylica.

Alergia na pyłki roślin w sierpniu

W sierpniu występuje wysokie stężenie pyłku bylicy, a także grzybów Cladosporium i Alternaria. Przez pierwsze dwadzieścia dni sierpnia mocno pyli także pokrzywa, pod koniec sierpnia stężenie jej pyłków jest średnie. Niskie stężenie pyłków notowane jest w sierpniu w przypadku komosy i szczawiu, a pod koniec miesiąca rośnie stężenie pyłków traw.

Kalendarz pylenia: wrzesień

Wrzesień to czas pylenia grzybów, co oznacza dla alergików wysokie stężenie pyłków Cladosporium i Alternaria, choć te drugie na koniec miesiąca mają średnie stężenie w powietrzu. Pierwsze 10 dni września zbiega się w czasie ze średnim stężeniem pyłku trawy, pokrzywy i bylicy.

W kolejnych 10 dniach stężenie pyłków tych roślin maleje, aby na koniec miesiąca pozostały już tylko pyłki pokrzywy, w niskim stężeniu. Komosa pyli przez pierwsze 20 dni września, choć stężenie tych pyłków pozostaje niewielkie.

Co pyli jesienią?

Październik jest właściwie ostatnim miesiącem, w którym notowane jest średnie stężenie pyłków Cladosporium oraz niskie Alternaria, przez pierwszych 10 dni miesiąca. W listopadzie i grudniu, według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych zgromadzonych na podstawie pomiarów w latach 1989-2017, nie pylą popularne rośliny alergizujące.

Co pyli zimą?

Styczeń jest wytchnieniem dla osób z alergią na pyłki roślin. Pod jego koniec notowane jest niskie stężenie pyłku leszczyny. Zimą pyli również olcha – w ostatnich dniach lutego stężenie pyłków tej rośliny jest wysokie i wyraźnie odczuwalne przez alergików uczulonych na te alergeny.

Alergia na pyłki: objawy

Szacuje się, że nawet co drugi Polak jest alergikiem. Częstą przyczynę alergii stanowi wpływ pyłków roślinnych na organizm człowieka. Takie alergeny powodują nadmierną odpowiedź ze strony układu odpornościowego, przez co wyzwalane są różne objawy alergii, m.in.:

  • katar sienny
  • kaszel
  • łzawienie oczu
  • pokrzywka
  • kichanie
  • chrypka.

Dla alergików trudnym okresem jest wiosna i lato, kiedy pyli najwięcej roślin. Warto zapoznać się z kalendarzem pylenia na 2024 rok, aby wiedzieć, w jakich miesiącach najbardziej jesteśmy wystawieni na szkodliwy wpływ alergenów z pyłków roślin.

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/174539,odczulanie-na-czym-polega-i-ile-kosztuje