W czerwcu wiosna powoli odchodzi, ustępując miejsca latu. Gorące słoneczne dni sprzyjają obecności pyłków w powietrzu. W tym miesiącu coraz bardziej dokuczliwe stają się pyłki traw, zbóż, ale też komosy, czarnego bzu i pokrzywy. Do głosu dochodzą też alergie wywoływane przez zarodniki grzybów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Co pyli w czerwcu? Przede wszystkim trawy i to jest szczyt sezonu na nie, podobnie jak na żyto.
W czerwcu pylą także rzepak, babka i komosa.
W czerwcu zaczynają też pylić grzyby. Początek lata to szczyt sezonu alergicznego.
Co pyli w czerwcu?
Przede wszystkim w czerwcu pylą trawy – choć rośliny te zaczynają pylić już w kwietniu, to właśnie na czerwiec przypada szczyt pylenia traw. W czerwcu pylą także:
zboża
byliny (babka, komosa)
pokrzywa
rzepak
szczaw.
Choć bezsprzecznie najbardziej uciążliwe w czerwcu są pyłki traw i pokrzywy, to nie tylko one mogą wywoływać dolegliwości alergiczne u progu lata. W czerwcu pyli także czarny bez, zwany też dzikim.
W czerwcu mogą też pojawiać się pierwsze objawy uczulenia na lipę czy platan (drzewo ozdobne).
Kalendarz pylenia w czerwcu
Czerwiec to miesiąc, kiedy pylenie traw jest najintensywniejsze. W zasadzie cały miesiąc w powietrzu utrzymuje się wysokie stężenie ich pyłków. Zarówno tych dziko rosnących, jak i ozdobnych. Alergicy powinni w czerwcu unikać także pól ze zbożami, zwłaszcza tych z żytem, które również może nasilać dolegliwości.
Największe stężenie pyłków tych roślin, jak i pokrzywy, której szczyt pylenia również przypada na czerwiec, obserwuje się w powietrzu między 5.00 a 8.00 rano, a także między 17.00 a 19.00. Eksperci zauważają, że w tych godzinach poziom pyłków w powietrzu może być nawet dwukrotnie wyższy, niż w pozostałej części dnia.
W czerwcu pylą też byliny
W czerwcu nadal kwitną byliny, w tym babka. Ta roślina ma ponad 200 odmian, które kwitną dość długo, bo w naszej szerokości geograficznej od pyli od maja do sierpnia. Jednak alergia na tę bylinę nie jest dominująca, co oznacza, że jeśli chory jest uczulony także na inne kwitnące w tym czasie rośliny, to głównie od nich będą pochodzić dolegliwości.
Kolejną byliną, która może powodować objawy alergii wziewnej w czerwcu, jest komosa. Ta powszechnie rosnąca bylina ma ponad 1,5 tys. odmian, w Polsce najczęściej spotykamy białą komosę, zwaną lebiodą. Ta roślina na żyznych glebach dorastać może nawet 1,5 m wysokości, często jednak "chowa się" wśród innej roślinności i dorasta zwykle 30 cm. Komosa podobnie jak babka nie jest alergenem dominującym.
Byliny mogą powodować pokrzywkę skórną i wzmacniać objawy AZS. Ale tylko w tych regionach, gdzie rośnie ich naprawdę dużo. Na pozostałym obszarze kraju obserwuje się ich pylenie na niskim poziomie.
Co pyli w czerwcu: grzyby
Choć dopiero zaczyna się lato, to dolegliwości będą odczuwać też osoby uczulone na zarodniki grzybów. Zgodnie z kalendarzem pylenia, w czerwcu w powietrzu unosić mogą się zarodniki grzybów mikroskopowych - Cladosporium i Alternaria, które powodować mogą dolegliwości ze strony układu oddechowego. W przypadku grzybów duże znaczenie dla nasilenia objawów ma pogoda, w suche słoneczne dni dolegliwości będą znacznie bardziej uciążliwe, podczas gdy w deszczowy dzień mogą zupełnie ustępować.
Co pyli w czerwcu? Alergia pod kontrolą
Alergikom zaleca się w czerwcu omijać kwitnące łąki, bo spacer po nich może wywołać szereg uporczywych dolegliwości. W tym miesiącu lepiej też zrezygnować z suszenia prania na dworze.
Objawy alergii wziewnej w przypadku uczulenia na pyłki traw i pokrzywy, to przede wszystkim:
katar
kichanie
zaczerwienione, łzawiące oczy
drapanie w gardle.
Niekiedy mogą pojawić się duszności, podrażnienia ust, bywa, że dochodzi do zapalenia spojówek lub pojawiają się wykwity skórne, jak pokrzywka czy swędząca wysypka.