Co pyli w kwietniu? Kalendarz pyleń - lista roślin

Co pyli w kwietniu? Lista roślin
Co pyli w kwietniu? Lista roślin Prawo autorskie: taborsk / 123RF Zdjęcie Seryjne
W kwietniu alergicy muszą sobie radzić z pyleniem wielu roślin, które mogą wywoływać u nich przeróżne reakcje. Co pyli w kwietniu i co powinni robić alergicy, aby minimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii?


Kwiecień to miesiąc, który dla wielu alergików może być ciężki podczas przebywania na świeżym powietrzu. Wiosna zbiega się w czasie z nasilonym pyleniem wielu drzew i traw, przez co pojawiają się niepożądane reakcje alergiczne w postaci kataru siennego, kaszlu, łzawienia oczu i tym podobnych. Co pyli w kwietniu? Alergia na pyłki może być bardzo groźna, dlatego warto zapoznać się z kalendarzem pylenia.


Kwitnące drzewa największym problemem
W kwietniu największe alergie wywołują pyłki kwitnących drzew. Wśród nich wymienić należy brzozę, topolę, wierzbę, jesion, dąb i olchę. Zdecydowanie najbardziej alergizujące działanie wykazują odmiany męskie topoli, a wieczorami alergicy walczą w kwietniu z pyłkami brzozy. Rośliny pylące w kwietniu mogą wywoływać silne reakcje alergiczne, dlatego osoby wrażliwe na wszelkiego rodzaju uczulenia powinny zapoznać się z kalendarzem pyleń wraz z nadejściem „gorącego” okresu wiosennego.


Schyłek pylenia olchy
Alergicy już w marcu mocno odczuwają szkodliwy wpływ pylenia olchy, ale jej pyłki unoszą się w powietrzu nawet do połowy kwietnia. Brak zachmurzenia i opadów sprzyja silnemu, alergizującemu działaniu pyłku olchy. Na skórze alergików mogą pojawić się wypryski kontaktowe i pokrzywka powierzchniowa. Pyłki olchy powodują także nieżyt nosa i zapalenie spojówek. Wykazują one alergie krzyżowe z brzozą, która także kwitnie w kwietniu.


Brzoza i jesion w natarciu
Pod koniec marca rozpoczyna się kwitnienie wszystkich 7 odmian brzozy, które rosną w Polsce. Najintensywniej drzewo to pyli w kwietniu, powodując u osób wrażliwych na pyłek brzozy zapalenie spojówek i błony śluzowej nosa. Pyłek brzozy unosi się w wysokim stężeniu w powietrzu głównie w godzinach popołudniowych. Zaleca się zatem, aby osoby uczulone na niego pozostawały w domu w godzinach od 12 do 20.
W tym samym czasie co brzoza pylić zaczyna także jesion. Pyłek jesionu unosi się w powietrzu od końca marca do połowy maja, ale największe jego stężenie przypada na kwiecień. Jesion wytwarza najwięcej aeroalergenu. Osoby uczulone na pyłki jesionu będą najprawdopodobniej odczuwały objawy alergii również na drzewa oliwne. Sama oliwka pyli w krajach południowej Europy od kwietnia do czerwca. Objawami alergii na pyłki jesionu są ostre zapalenie spojówek oraz nieżyt nosa.

Silnie uczulające odmiany męskie topoli
W Polsce występują zarówno żeńskie, jak i męskie odmiany topoli. Ich kwitnienie rozpoczyna się pod koniec marca, ale pyłki długo unoszą się w powietrzu-nawet do lipca, w zależności od pogody. Zdecydowanie największe stężenie alergenu notowane jest w połowie kwietnia. Najsilniej alergizujący jest pyłek męskiej odmiany topoli. Powoduje on łzawienie oczu i katar. Topola reaguje krzyżowo z pyłkiem wierzby.

Warto przy tym podkreślić, że charakterystyczny biały puch z topoli, widoczny gołym okiem od kwietnia do maja, jest jedynie nośnikiem nasion topoli i wbrew pozorom nie uczula. Można jednak odnieść takie wrażenie, ponieważ jego powstawanie na topolach zbiega się w czasie z początkiem pylenia wysoce alergizujących traw.

Wierzba najsilniej odczuwalna w mieście
W parkach czy w ogrodach przydomowych wierzba jest często spotykana, natomiast poza miastami najczęściej rośnie ona w dużej odległości od skupisk domów, dlatego mieszkańcy miast znacznie mocniej odczuwają jej alergizujące działanie. Największe stężenie pyłku wierzby przypada na kwiecień, choć drzewo to zaczyna kwitnąć już w marcu. W miastach wierzba i jej pyłki stają się w kwietniu bardzo uciążliwe-mogą przez wiele tygodni zalegać w zaułkach między budynkami.

Pylenie dębu
W trzeciej dekadzie kwietnia w powietrzu obecne są pyłki dębu i może pojawić się u alergików niepożądana reakcja alergiczna. Apogeum pylenia dębu przypada jednak na maj. Pyli zarówno dąb szypułkowy, jak i bezszypułkowy.
Osobom uczulonym na poszczególne pyłki drzew kwitnących zaleca się ograniczanie ekspozycji na nie, poprzez unikanie spacerów na świeżym powietrzu w okresie największego pylenia. Dlatego warto wiedzieć, co pyli w kwietniu w Polsce i o jakich porach dnia pylenie jest najbardziej intensywne.

Sprawdź też, co pyli w maju.

Jak u was wygląda walka z alergią w okresie wczesnej wiosny?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...