logo
W kwietniu pyli wiele roślin, to trudny miesiąc dla alergików fot. taborsk / 123RF Zdjęcie Seryjne
Reklama.
  • Co pyli w kwietniu – to pytanie zadają sobie alergicy. W kwietniu największe alergie wywołują pyłki kwitnących drzew.
  • W kwietniu pylą głównie drzewa takie jak brzoza, dąb, topola.
  • Uczuleni na pyłki w kwietniu powinni unikać spacerów wśród drzew, szczególnie w słoneczne dni, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest najwyższe.
  • Co pyli w kwietniu?

    Kwiecień to miesiąc, który dla wielu alergików może być ciężki podczas przebywania na świeżym powietrzu. Wiosna zbiega się w czasie z nasilonym pyleniem wielu drzew i traw, przez co pojawiają się niepożądane reakcje alergiczne w postaci kataru siennego, kaszlu, łzawienia oczu i tym podobnych.

    Rośliny pylące w kwietniu mogą wywoływać silną alergię na pyłki, dlatego osoby wrażliwe na wszelkiego rodzaju uczulenia powinny zapoznać się z kalendarzem pyleń wraz z nadejściem gorącego okresu wiosennego.

    Oto co pyli w kwietniu:

  • brzoza – pod koniec marca rozpoczyna się kwitnienie wszystkich siedmiu odmian brzozy, które rosną w Polsce. Najintensywniej brzoza pyli w kwietniu. Pyłek brzozy unosi się w wysokim stężeniu w powietrzu głównie w godzinach popołudniowych. Zaleca się zatem, aby osoby uczulone na niego pozostawały w domu w godzinach od 12:00 do 20:00;
  • topola – najbardziej alergizujące działanie wykazują odmiany męskie topoli. Ich kwitnienie rozpoczyna się pod koniec marca, ale pyłki długo unoszą się w powietrzu — nawet do lipca, w zależności od pogody. Zdecydowanie największe stężenie alergenu notowane jest w połowie kwietnia. Topola reaguje krzyżowo z pyłkiem wierzby;
  • wierzba – największe stężenie pyłku wierzby przypada na kwiecień, choć drzewo to zaczyna kwitnąć już w marcu. W miastach wierzba i jej pyłki stają się w kwietniu bardzo uciążliwe – mogą przez wiele tygodni zalegać w zaułkach między budynkami;
  • jesion – pyłek jesionu unosi się w powietrzu od końca marca do połowy maja, ale największe jego stężenie przypada na kwiecień. Jesion wytwarza najwięcej aeroalergenu. Osoby uczulone na pyłki jesionu będą najprawdopodobniej odczuwały również objawy alergii na pyłki z drzewa oliwnego. Sama oliwka pyli w krajach południowej Europy od kwietnia do czerwca;
  • dąb – w trzeciej dekadzie kwietnia w powietrzu obecne są pyłki dębu i może pojawić się u alergików niepożądana reakcja alergiczna. Apogeum pylenia dębu przypada na maj. Pyli zarówno dąb szypułkowy, jak i bezszypułkowy;
  • olchapyli już w marcu, ale pyłki olchy unoszą się w powietrzu nawet do połowy kwietnia. Brak zachmurzenia i opadów sprzyja silnemu, alergizującemu działaniu pyłku olchy. Wykazują one alergie krzyżowe z brzozą, która także pyli w kwietniu.
  • Warto wiedzieć, że charakterystyczny biały puch z topoli, widoczny gołym okiem od kwietnia do maja, jest jedynie nośnikiem nasion topoli i wbrew pozorom nie uczula. Można jednak odnieść takie wrażenie, ponieważ jego powstawanie na topolach zbiega się w czasie z początkiem pylenia wysoce alergizujących traw.

    Alergia na rośliny pylące w kwietniu

    Na skórze alergików w kwietniu mogą pojawić się wypryski kontaktowe i pokrzywka powierzchniowa. Jednak najbardziej charakterystyczne objawy uczulenia na pyłki to:

  • alergiczny nieżyt nosa (tzw. katar sienny)
  • zapalenie spojówek
  • łzawienie oczu.
  • U osób cierpiących na alergię wziewną może pojawić się też suchy kaszel, który może przerodzić się w astmę oskrzelową. Mogą pojawiać się także duszności, a także alergia krzyżowa z niektórymi alergenami pokarmowymi.

    Osobom z alergią wziewną na poszczególne pyłki drzew kwitnących zaleca się ograniczanie ekspozycji na nie poprzez unikanie spacerów na świeżym powietrzu w okresie największego pylenia – szczególnie w bezchmurne ciepłe dni. Na spacery najlepiej chodzić po deszczu. Dlatego warto wiedzieć, co pyli w kwietniu w Polsce i o jakich porach dnia pylenie jest najbardziej intensywne.

    źródła: gov.pl, ur.edu.pl