Co pyli w marcu? Na te rośliny muszą uważać alergicy

Co pyli w marcu?
Co pyli w marcu? Prawo autorskie: jackf / 123RF Zdjęcie Seryjne
W marcu alergicy muszą być przygotowani na pylenie wielu drzew. O jakie drzewa szczególnie chodzi? Co powinni robić alergicy? Jak powinni działać i czego unikać?


Właściwie przez cały rok w powietrzu występują alergeny, które wywołują u alergików nadmierną reakcję ze strony układu immunologicznego. Sprawdźmy zatem, co pyli w marcu? Alergia może być bardzo uciążliwą dolegliwością, jednak można ją ograniczać dzięki znajomości podstaw kalendarza pylenia.

Pierwszy miesiąc z pyłkami

W marcu zaczynają już pylić pierwsze drzewa. Najczęściej w powietrzu unoszą się pyłki wczesnokwitnących drzew, takich jak:
- leszczyna,
- olcha,
- cis,
- topola,
- wierzba.
Największe stężenie w powietrzu mają w marcu pyłki olchy, będące częstą przyczyną alergicznego nieżytu nosa. Natężenie pyłków olchy, według Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, jest w marcu bardzo wysokie przez cały miesiąc.

Pyłki leszczyny
Na pytanie, co pyli w marcu, specjaliści odpowiadają, że jest to między innymi leszczyna-drzewo wcześnie kwitnące, o podłużnych, żółtych kwiatostanach. Pojawiają się one na tzw. przedwiośniu, właśnie w marcu, choć zdarza się, że przy wyjątkowo ciepłych zimach pylenie leszczyny rozpoczyna się już w styczniu lub w lutym.

Alergicy uczuleni na pyłki leszczyny zgłaszają najczęściej takie objawy jak:
- pieczenie oczu,
- katar sienny.

Największe skupiska leszczyn znajdują się w lasach i parkach. To drzewo pospolite, powszechnie występujące w Polsce. Najwcześniej pyłki leszczyny pojawiają się w powietrzu na południowym zachodzie, na zachodzie i w centrum Polski, gdzie jest też najcieplej. Pyłki leszczyny ponadto wykazują reakcje krzyżowe z pyłkami olchy i brzozy, a także z alergenami pokarmowymi, takimi jak orzechy laskowe.
Pyłki olchy
Olcha jest drzewem pylącym od przełomu stycznia i lutego, ale najwyższa kulminacja kwitnienia i generowania alergizujących pyłków przypada w jej przypadku na połowę marca. Wiele osób w Polsce uczulonych jest na pyłki olchy. Już od samego początku kwitnienia, olcha od razu pyli mocno, przez co jej alergeny mają bardzo wysokie stężenie.


Objawem alergii na pyłki olchy są:
- nieżyt nosa,
- zaczerwienienie spojówek,
- łzawienie oczu.
Uczulenie na pyłki olchy bardzo często powoduje w naszym klimacie alergiczny nieżyt nosa. Pyłki tego drzewa wykazują reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny i olchy oraz alergenami pokarmowymi.

Pyłki cisu
Cis zaczyna kwitnąć po 20 marca i pyli od 10 do 30 dni. Pyłki tego drzewa zawierają alkaloid, czyli toksynę zdolną mocno podrażnić błony śluzowe nosa i gardła. Najmocniej na pyłki cisów narażone są osoby mieszkające lub przebywające w marcu w Borach Tucholskich. Bardzo często cisy są sadzone jako roślina ozdobna w żywopłotach i przydomowych ogrodach.

Pyłki topoli
Początek kwitnienia topoli przypada już na koniec lutego, ale to drzewo pyli najbardziej dopiero w trzeciej dekadzie marca. Rośliny męskie produkują przy tym więcej alergizujących pyłków niż odmiany żeńskie. Osoby uczulone na pyłki topoli odczuwają łzawienie i katar sienny. Pyłki te mogą wywoływać reakcje krzyżowe z pyłkami wierzby. Wbrew pozorom nie jest to najsilniejszy i najbardziej popularny alergen w Polsce.

Pyłki wierzby
Wierzbowe pyłki pojawiają się w powietrzu w marcu, choć ich stężenie nie jest bardzo wysokie. Wierzby rosną w wielu parkach, dlatego w miastach alergicy mają ciężej niż na wsi, gdzie wierzby rosną najczęściej w pewnym oddaleniu od domostw. Wierzba kwitnie od połowy marca do końca kwietnia.

Wczesna wiosna okazuje się trudnym czasem dla alergików, ponieważ okres pylenia wydłuża się, podobnie jak ekspozycja na alergeny. Powinni oni być na ten okres przygotowani m.in. stosując odpowiednie leki przepisane przez lekarza.

Sprawdź też, co pyli w kwietniu.

Jak wygląda u was walka z alergią? Jesteście uczuleni na pyłki któregoś drzewa? A może wasze dzieci mają ten problem? Dajcie znać w komentarzu!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...