Co pyli w lipcu, dla kogo ten miesiąc jest najtrudniejszy? Lato, ulubiona pora roku większości z nas, dla wielu osób jest bardzo trudna. Alergicy w ciepłe słoneczne dni cierpią najbardziej. Sprawdź, które rośliny pylą w lipcu, by zminimalizować objawy alergii wziewnej.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Co pyli w lipcu? Środek lata jest szczególnie uciążliwy dla uczulonych na trawy i lipę.
W lipcu pylą także babka, szczaw oraz komosa.
W lipcu objawy alergii wziewnej będą też miały osoby uczulone na grzyby mikroskopowe.
Co pyli w lipcu?
Kiedy lato w pełni, kwitnie w zasadzie wszystko, co nas otacza. Słoneczne i suche dni stwarzają doskonałe warunki dla przenoszeniapyłków roślin, a co za tym idzie – nasilania objawów alergii na pyłki. Nadal najbardziej uciążliwe dolegliwości będą odczuwać osoby uczulone na pyłki traw. Choć to w czerwcu trawy pylą najmocniej, to słoneczny lipiec przynosi niewielką ulgę.
W lipcu pylą m.in.:
babka – głównie lancetowata. Na szczęście lipiec to już końcówka pylenia babki, a stężenie jej pyłków w powietrzu nie jest wysokie;
bylica – szczyt pylenia bylicy przypada właśnie na lipiec i sierpień. Rośnie powszechnie w rowach i na nieużytkach. JeTo chwast, który rośnie niemal wszędzie, zwłaszcza w rowach i na nieużytkach. Uczulenie na pyłki bylicy jest w Polsce stosunkowo częste;
komosa - ma szczyt pylenia w lipcu. W Polsce jest ok. 30 gatunków komosy, na szczęście roślina ta nie uczula silnie;
szczaw – w lipcu pyli nadal intensywnie, ale pylenie szczawiu wyhamowuje w drugiej połowie miesiąca;
pokrzywa – pyli od czerwca, w lipcu intensywnie, szczególnie w pierwszej połowie miesiąca;
zarodniki grzybów – szczególnie dokuczliwe w lipcu może okazać się uczulenie na grzyby mikroskopowe: Cladosporium i Alternaria, których zarodniki bardzo intensywnie pylą właśnie w lipcu.
lipa – białe kwiatki pojawiające się na lipowych drzewach najintensywniej pylą w pierwszej połowie miesiąca. Uczulenie na lipę pospolitą wywołuje typowe objawy alergii wziewnej;
trawy – choć szczyt pylenia traw i pokrzyw przypada na czerwiec, to w lipcu nadal obserwuje się wysokie stężenie pyłków trawy w powietrzu, zwłaszcza w centralnej i północno-wschodniej części kraju. Warto śledzić kalendarz pylenia, aby sprawdzić, w którym rejonie Polski pylenie traw będzie w tym czasie najmniejsze. Zwłaszcza że pyłki traw potrafią być naprawdę uciążliwe dla alergików.
Wybierając się na urlop w lipcu, czujność w doborze miejsca powinni zachować nie tylko uczuleni na pyłki roślin, ale też osoby uczulone na użądlenie pszczół. Te owady darzą szczególną sympatią kwitnące właśnie lipy – uważajcie.
Objawy alergii na pyłki w lipcu
Uczulenie na pyłki roślin kwitnących w lipcu daje następujące objawy:
wodnisty katar i kichanie (tzw. katar sienny)
drapanie w gardle
łzawienie i świąd oczu
zapalenie spojówek.
U osób cierpiących na alergię wziewną mogą pojawić się także: świszczący oddech, kaszel, w przypadku silnego uczulenia także duszności, możliwe jest również zaostrzenie astmy oskrzelowej, atopowe zapalenie skóry czy pokrzywka. U osób uczulonych na pyłki zdarza się też alergia krzyżowa, czyli alergiczne reakcje na niektóre pokarmy.