Co pyli w maju? Porady dla alergika

Co pyli w maju? Lista roślin  wywołujących alergie
Co pyli w maju? Lista roślin wywołujących alergie Prawo autorskie: pahis / 123RF Zdjęcie Seryjne
Maj jest jednym z trudnych miesięcy dla alergików. Jakie rośliny wtedy pylą i co powinny robić osoby uczulone na poszczególne pyłki? Co pyli i uczula w maju?


Piękna, słoneczna pogoda w maju to marzenie dla osób lubiących wypoczywać na łonie natury. Drzewa są w pełnym rozkwicie, podobnie jak i inne rośliny zielone. Takie warunki-bezwietrzne i bez opadów nie są jednak najlepsze dla alergików, którzy mocno odczuwają szkodliwe dla nich pylenie roślin w środku wiosny. Co pyli i uczula w maju? Warto sprawdzić kalendarz pylenia na ten miesiąc.

Co pyli w maju?
Maj jest miesiącem, w którym kwitnie wiele roślin. Uczulają zaś wczesnokwitnące trawy, babka i szczaw, a także drzewa – takie jak dąb i sosna. Silne objawy alergiczne można odczuwać również, będąc uczulonym na pyłek pokrzywy. Alergie wziewne powodują nieżyt nosa, zaczerwienienie spojówek i łzawienie. Sprawdźmy, co najbardziej pyli w maju i bliskości, jakich roślin najlepiej w tym miesiącu unikać.

Początek pylenia traw
Trawy są najczęstszą przyczyną kataru siennego, ale nie tylko. Ich pyłki mogą wywołać atopową astmę oskrzelową, charakteryzującą się suchym, duszącym kaszlem. Od maja do końca pierwszej dekady lipca w Polsce występuje wysokie stężenie pyłku traw. Warto wiedzieć, że w naszym kraju rośnie około 150 różnych odmian traw, z 11 tys. gatunków, jakie są znane biologom. Najwcześniej pyli odmiana Sweet Vernal, tzw. Słodka Trawa Wiosenna. Od czerwca zaś zwiększa się wyraźnie ilość alergenów w powietrzu Trawy Tymotki i Kupkówki.


Osoby uczulone na pyłki traw najgorzej będą się czuły na zewnątrz o poranku i pomiędzy południem a wieczorem. W suchym i gorącym powietrzu pyłki łatwo się unoszą, wywołując przykre reakcje alergiczne.
Pylenie babki
Od maja do września pyli babka i choć maj przypada na początek jej kwitnienia, osoby wyjątkowo wrażliwe na takie alergeny mogą zacząć odczuwać nieprzyjemne objawy. Pojawia się wówczas pokrzywka i atopowe zapalenie skóry. W maju i w czerwcu pylą dwa z trzech występujących w Polsce gatunków babki. Stężenie alergenu w powietrzu nie jest wysokie, chyba że w regionach, w których roślina ta występuje w dużych ilościach.

Pylące drzewa w maju
Pod koniec kwietnia rozpoczyna się pylenie dębu, a alergeny najbardziej unoszą się w powietrzu właśnie w maju. Drzewa kwitną i wydzielają pyłki, które wywołują krótkotrwałe alergie. Dzięki temu, że dąb kwitnie raczej krótko, to już pod koniec maja osoby uczulone na jego pyłki będą na dworze czuły się normalnie.

Od początku maja do połowy czerwca kwitnie sosna i od razu zaczyna pylić. Alergie powodują tylko kwiatostany męskie, które jednak rosną na drzewie w parze z kwiatostanami żeńskimi. Bardzo rzadko występuje alergia na pyłki drzew iglastych, w tym sosny. Jeśli już, to alergię wywołują zwykle drzewa iglaste kwitnące w maju i czerwcu. Alergia na sosnę może być krzyżowa z owocami oleistymi, takimi jak różne gatunki orzechów.

Pyłki szczawiu i pokrzywy

Co pyli w połowie maja? Najczęściej będą to pokrzywy, które zalicza się do jednych z najsilniejszych wiosennych alergenów. Osoby uczulone na pyłki pokrzywy mogą odczuwać nasilone objawy od maja do października, ale największe stężenie takich alergenów w powietrzu występuje od czerwca do sierpnia.

Szczaw zaczyna pylić w maju, a jego alergeny są obecne w powietrzu przez całe lato, aż do połowy września. Największe stężenie pyłków szczawiu notowane jest na terenach podmiejskich. Osoby uczulone na pyłki szczawiu odczuwają katar sienny, łzawienie i zaczerwienienie oczu.

Unikanie ekspozycji na alergizujące pyłki często jest trudne, ale znajomość tego, co i kiedy kwitnie, a tym samym pyli, jest dobrym elementem przeciwdziałania możliwości pojawienia się objawów alergii.

Jak wy radzicie sobie z wiosenną alergią? Podzielcie się swoimi sposobami!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić