Co pyli w sierpniu, kto odetchnie z ulgą, a komu będą dokuczać objawy alergii wziewnej? Kiedy lato chyli się ku końcowi, alergicy spoglądają w przyszłość z nadzieją, że lada dzień przyjdzie dla nich ulga. Jednak sierpień nie dla wszystkich jest łaskawy. W sierpniu nadal pyli wiele roślin, a do tego dochodzą grzyby. Sprawdź, jakie pyłki mogą pogorszyć alergię w sierpniu.
Reklama.
Reklama.
Co pyli w sierpniu? Nadal pylą trawy, babka, szczaw i komosa.
W sierpniu najsilniej pyli bylica, zaczyna się też sezon najintensywniejszego pylenia ambrozji.
W sierpniu zaczyna się najintensywniejsze pylenie grzybów: Cladosporium i Alternaria.
Co pyli w sierpniu?
Sierpień, choć chcielibyśmy wierzyć, że przyniesie alergikom ulgę, zwykle w Polsce jest miesiącem suchym i słonecznym, a to oznacza jedno: pyłki, które uczulają. Oczywiście trawy już nie są tak niebezpieczne jak w czerwcu, czy nawet lipcu, jednak nadal dają o sobie znać.
We znaki dadzą się też kwitnące chwasty, szczaw, babka czy grzyby mikroskopowe. Alergicy wziewni na ulgę będą musieli jeszcze poczekać. We kolejnym miesiącu będzie lżej uczulonym na pyłki babki, szczawiu i bylicy, a także traw, które kończą pylenie we wrześniu. Począwszy od października, osoby cierpiące na alergię na pyłki poczują się lepiej: w październiku pylą już tylko grzyby, a bylica i ambrozja kończą pylenie.
Poza kalendarzem pylenia warto też śledzić prognozę pogody, bo to drugi najważniejszy wskaźnik tego, jak duże jest stężenie pyłków danego dnia: im słoneczniej i bardziej sucho, tym większe stężenie pyłków w powietrze.
Co pyli w sierpniu? Lista roślin
W lipcu pylą:
trawy. Choć w zdecydowanej większości kraju zauważalny jest znaczący spadek ich pylenia, nadal mogą być dokuczliwe. Trawy są przyczyną ponad 80-90 proc. przypadków alergii pyłkowej w naszej strefie klimatycznej, a ich sezon pylenia jest dość długi – pylą od maja do września. Uczuleni na trawy powinni uważać zwłaszcza w słoneczne suche dni. Pamiętajmy, że trawa to nie tylko łąki, ale też ogrody z trawami ozdobnymi czy polazbóż, które teraz koszone, dodatkowo mogą podrażniać drogi oddechowe, potęgując objawy alergii. Ważne: trawy wykazują reakcje krzyżowe z pomidorami, arbuzem, orzeszkami ziemnymi i soją, arbuz, a także miodem i propolisem;
bylica. To właśnie na sierpień przypada szczyt pylenia bylicy, nieco wcześniej odczuwać mogą objawy mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju, bo rośliny złożone właśnie tam pylą najwcześniej. Bylica jest chwastem, rzadko obserwuje się uczulenie tylko na bylicę (to zaledwie ok. 5 proc. alergii wziewnej), częściej występuje wraz z uczuleniem na trawy i drzewa. Bylica kończy pylenie we wrześniu, może wchodzić w reakcje krzyżowe z selerem, jabłkiem, marchwią i orzechami;
ambrozja. Jest chwastem przywiezionym do Europy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest jedną z najczęstszych przyczyn uczulenia na pyłki. Okres pylenia ambrozji przypada na jesień: pyli od połowy sierpnia do października. W sierpniu stężenie pyłków ambrozji jest w Polsce najwyższe. Reaguje krzyżowo z arbuzami i bananami;
babka. Pyli długo, bo od maja do września, na dodatek jest bardzo powszechna, bo rośnie na łąkach, trawnikach, polach, spotykana jest i w miastach, i na wsi. Mimo że na lato przypada szczyt jej pylenia, stężenie pyłków babki (także w sierpniu) w Polsce nie jest wysokie. Osoby uczulone na babkę mogą odczuwać objawy alergii po zjedzeniu melona;
szczaw kończy pylenie w sierpniu. W Polsce rośnie zwykle przy drogach i na łąkach. W miastach stężenie pyłku szczawiu jest co najwyżej średnie, natomiast na łąkach i w ich pobliżu może osiągać wysokie wartości.
komosa. To chwast, który rośnie pospolicie na całym naszym kontynencie, w Polsce najwięcej jest komosy białej (lebioda). Komosa pyli do końca września, w sierpniu stężenie pyłku komosy nie jest wysokie. Dobra wiadomość jest taka, że rzadko daje silne objawy uczulenia, daje jednak reakcje krzyżowe ze szparagami, czosnkiem i cebulą.
pokrzywa. Uczula rzadko, ale pyli długo – przez 5 miesięcy, od maja do września. Stężenia pyłku pokrzywy w powietrzu w Polsce osiągają bardzo wysoki poziom, szczególnie latem (miejscami do końca sierpnia).
Co pyli w sierpniu: grzyby mikroskopowe
W sierpniu pylą także zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśniowe):
Alternariapylą od maja do końca października, największe stężenie pyłków Alternarii przypada na lipiec i sierpień. Grzyby z rodzaju Alternaria można znaleźć w wilgotnych miejscach: na powierzchni gleby, gnijącej roślinności, przechowywanych niewłaściwie owocach i warzywach, w wilgotnych mieszkaniach ze słabą wentylacją.
Cladosporiumpyli przez prawie cały rok (poza grudniem). W sierpniu pyli bardzo intensywnie. Grzyby z rodzaju Cladosporium rozwijają się m.in. na liściach, które opadły z drzew, martwych zwierzętach, gnijących owocach i warzywach, na glebie, w wilgotnych pomieszczeniach (np. łazienkach ze złą wentylacją). Uczulenie na Cladosporium, podbnie jak Alternaria (zazwyczaj chory jest uczulony na oba rodzaje grzybów) jest trudne, daje ciężkie objawy, łącznie z astmą.
Uczulenie na grzyby mikroskopowe (potocznie zwane uczuleniem na pleśń) często towarzyszy alergii na kurz domowy, pyłki roślin i sierść kotów lub psów. Zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśni) znacząco pogarszają przebieg astmy. Szacuje się, że do 30 proc. chorych na astmę jest też uczulonych na zarodniki pleśni.