mamDu_avatar

Kiedy pyli brzoza? Przygotuj się, objawy alergii na brzozę dają w kość

Hanna Szczesiak

16 maja 2023, 11:28 · 3 minuty czytania
Kiedy byli brzoza? To pytanie pojawia się w głowach alergików wraz z nadejściem pierwszych ciepłych, wiosennych dni. Uczulenie na brzozę postępuje gwałtownie, a jego objawy są typowe dla innych alergii wziewnych i początkowo mogą być błędnie zdiagnozowane jako przeziębienie lub infekcja dróg oddechowych. Jeśli w okresie, kiedy zaczyna pylić brzoza, zauważasz u siebie katar, kaszel i zaczerwienie oczu – to może być alergia na pyłki!


Kiedy pyli brzoza? Przygotuj się, objawy alergii na brzozę dają w kość

Hanna Szczesiak
16 maja 2023, 11:28 • 1 minuta czytania
Kiedy byli brzoza? To pytanie pojawia się w głowach alergików wraz z nadejściem pierwszych ciepłych, wiosennych dni. Uczulenie na brzozę postępuje gwałtownie, a jego objawy są typowe dla innych alergii wziewnych i początkowo mogą być błędnie zdiagnozowane jako przeziębienie lub infekcja dróg oddechowych. Jeśli w okresie, kiedy zaczyna pylić brzoza, zauważasz u siebie katar, kaszel i zaczerwienie oczu – to może być alergia na pyłki!
Pyłki brzozy to silne alergeny, które pojawiają się w powietrzu wczesną wiosną. Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
 • Kiedy pyli brzoza? Ten jeden z najsilniejszych alergenów wziewnych zaczyna pylić wraz z nadejściem wiosny i utrzymuje się w powietrzu przez kilka tygodni.
 • Alergia na brzozę jest bardzo dokuczliwa: alergiczny nieżyt nosa, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz kaszel to typowe objawy uczulenia.
 • Osoby uczulone na pyłki brzozy powinny być pod opieką alergologa i przyjmować leki przeciwalergiczne łagodzące objawy.

Kiedy pyli brzoza?

To, kiedy zaczyna pylić brzoza, zależy od pogody w danym sezonie. W sprzyjających warunkach atmosferycznych brzoza zaczyna pylić już pod koniec marca. Stężenie pyłków w powietrzu jest wtedy stosunkowo niskie lub średnie. W kwietniu stężenie pyłków brzozy gwałtownie zaczyna rosnąć i utrzymuje się na wysokim poziomie aż do końca miesiąca.

Kiedy kończy się pylenie brzozy? Okres pylenia brzozy ustępuje zwykle na początku maja, a stężenie pyłków maleje. W zależności od pogody okres pylenia może się jednak wydłużyć do połowy maja.

Przy słonecznej pogodzie i wysokich temperaturach pyłki brzozy mogą utrzymywać się w powietrzu przez 4-5 tygodni. Przy niższych temperaturach i deszczu okres pylenia brzozy trwa krócej, ale uczulenie może być silniejsze.

Alergia na brzozę

Uczulenie na brzozę to sezonowa alergia wziewna. Pyłek brzozy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych alergenów oddechowych, a przy tym jednym z intensywniejszych. W Europie alergeny pyłku brzozy są drugą najczęstszą przyczyną alergicznego zapalenia spojówek, kataru siennego i wysypki – tuż po pyłkach traw.

Z danych gromadzonych przez wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne wynika, że w okresach szczytowego pylenia brzozy zwiększa się liczba przyjęć do szpitali na skutek niewydolności oddechowej. U osób silnie uczulonych na brzozę może dojść do napadów astmy, obrzęku twarzy (szczególnie ust i języka) i swędzącej wysypki. Dotyczy to zwykle dzieci i dorosłych, u których zachodzą reakcje krzyżowe.

Objawy alergii na brzozę

Uczulenie na brzozę objawia się podobnie jak inne alergie na pyłki. Do jego objawów należą:

 • alergiczne zapalenie spojówek (łzawienie, zaczerwienie i świąd oczu);
 • katar (wodnista, lejąca się wydzielina);
 • częste kichanie;
 • drapanie w gardle;
 • napadowy kaszel i duszności.

Objawy alergii na brzozę pojawiają się nagle i zwykle już na początku okresu pylenia są bardzo dokuczliwe.

Uczulenie na brzozę a reakcja krzyżowa

Pyłki brzozy mogą wywołać reakcję krzyżową z innymi alergenami o podobnej budowie. Mowa wtedy o alergii krzyżowej, czyli odpowiedzi autoimmunologicznej po kontakcie z substancją, na którą osoba uczulona na pyłki brzozy nie ma alergii. Reakcja krzyżowa może więc zachodzić, jeśli osoba z uczuleniem na pyłki brzozy zje m.in. jabłka, gruszki, wiśnie, kiwi, seler, marchewkę, śliwki, pietruszkę.

Objawy alergii krzyżowej są podobne do objawów uczulenie na brzozę i inne pyłki. To:

 • nudności, biegunka, wzdęcia, obrzęk i świąd błony śluzowej jamy ustnej;
 • nieżyt nosa, kaszel;
 • pokrzywka, opuchlizna, świąd skóry;
 • w skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który bywa śmiertelny.

Leczenie alergii na brzozę

W przypadku zdiagnozowanej alergii na brzozę leczenie polega na przyjmowaniu leków antyhistaminowych lub kromonów. Jeśli objawy uczulenia są wyjątkowo dokuczliwe, lekarz może przepisać glikokortykosteroidy. To naturalne hormony o silnym działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Choć są skuteczne, mogą wywoływać skutki niepożądane, dlatego przyjmuje się je wyłącznie w konsultacji z lekarzem.

Dodatkowo uczulonym na pyłki brzozy zaleca się:

 • korzystanie z kalendarza pylenia i śledzenie komunikatów alergicznych, by wiedzieć, czy brzoza zaczęły już pylić;
 • unikanie spacerów w suche i wietrzne dni w okresie największego pylenia;
 • częste pranie ubrań i/lub dziecięcych maskotek i zabawek;
 • codzienne mycie włosów;
 • zamykanie okien w wietrzne dni.

źródła: gov.pl, aafa.org, allergyuk.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/154877,rodzaje-alergii-i-wstrzas-anafilaktyczny-jak-rozpoznac-i-reagowac