mamDu_avatar

Alergia na kurz? Oto plan działania, jeśli domownicy są uczuleni na roztocza

Karolina Stępniewska

22 maja 2023, 09:00 · 4 minuty czytania
Kichanie, zaczerwienione oczy, zatkany nos? To wszystko mogą być objawy alergii na kurz, czyli roztocza kurzu domowego. Podpowiadamy, jak rozpoznać uczulenie na kurz i co zrobić, jeśli rozpoznano u ciebie lub twojego dziecka alergię na roztocza.


Alergia na kurz? Oto plan działania, jeśli domownicy są uczuleni na roztocza

Karolina Stępniewska
22 maja 2023, 09:00 • 1 minuta czytania
Kichanie, zaczerwienione oczy, zatkany nos? To wszystko mogą być objawy alergii na kurz, czyli roztocza kurzu domowego. Podpowiadamy, jak rozpoznać uczulenie na kurz i co zrobić, jeśli rozpoznano u ciebie lub twojego dziecka alergię na roztocza.
Objawami uczulenia na roztocza kurzu domowego są m.in. łzawienie oczu i kichanie. fot. Janko Ferlič/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
 • Alergia na roztocza kurzu domowego potocznie nazywana jest uczuleniem na kurz.
 • Objawy alergii na kurz to przede wszystkim częste kichanie, łzawienie i zaczerwienione oczy.
 • Osoba uczulona na roztocze kurzu domowego powinna pamiętać o zasadach urządzania mieszkania i odpowiedniego sprzątania.

Alergia na roztocza

Uczulenie na kurz wywołują roztocza kurzu domowego. Alergia na roztocza jest całoroczna, a jej objawy nasilają się okresie grzewczym. Uczulenie na roztocza kurzu domowego jest jednym z najczęstszych rodzajów alergii wziewnej. Układ odpornościowy w kontakcie z roztoczami produkuje przeciwciała IgE, traktując cząsteczki kurzu jako wrogów.  

Alergia na roztocza jest podstępna, bo atakuje najsilniej w domu, a walka z jej objawami jest trudna, bo wymaga reorganizacji wnętrz i wiele samozaparcia. Na szczęście uczulonym na kurz pomogą leki, a kilka zmian w wyposażeniu mieszkania pomoże przejąć kontrolę nad objawami alergii na kurz domowy.

Roztocza kurzu domowego

Roztocza kurzu domowego (a prawidłowo: roztocze)  to niewidzialne gołym okiem pajęczaki spokrewnione z kleszczami i pająkami. Mają wielkość ok. 0,1 mm. Najczęstsze są roztocze Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Żywią się martwym naskórkiem i żerują w łóżkach, pluszowych zabawkach, na kanapach, dywanach, zasłonach, kocach. 

Roztocza kurzu domowego lubią ciepło i wilgotność powietrza: dobrze czują się w temperaturach powyżej 20 st. C oraz w wilgotności od 75 do 80 proc. Unoszą się w powietrzu po odkurzaniu, poruszeniu zasłoną czy pościelą, chodzeniu po dywanach.

Objawy alergii na kurz

Objawy uczulenia na roztocza kurzu domowego są podobne do objawów alergii wziewnej (uczulenia na pyłki roślin):

 • zaczerwienienie, łzawienie i świąd oczu
 • wodnisty katar
 • uczucie zatkanego nosa
 • kichanie
 • kaszel
 • ból głowy.

Objawy uczulenia na kurz są więc podobne do przeziębienia. Nieleczone mogą prowadzić do zapalenia zatok i astmy oskrzelowej. Roztocza kurzu domowego są częstym winowajcą astmy o podłożu alergicznym u dzieci.

Alergia na roztocza: objawy skórne 

Oprócz wspomnianych wyżej objawów alergii na kurz, uczulenie na roztocza może dawać też objawy alergii skórnej, szczególnie u dzieci. Są to czerwone plamy na ciele, wysypka i pokrzywka. W przebiegu alergii na roztocze częste są też podkrążone oczy

Alergia na roztocza: diagnoza

Uczulenie na roztocza kurzu domowego jest łatwe do zdiagnozowania. Oprócz ewidentnych objawów alergii na kurz, nasilających się podczas kontaktu z zakurzonymi przedmiotami we wnętrzach, lekarz zleca przeprowadzenie testów skórnych lub badania z krwi.

Alergia na kurz: leki

W przypadku stwierdzenia alergii na roztocza kurzu domowego lekarz może przepisać leki łagodzące objawy uczulenia:

 • leki przeciwhistaminowe: łagodzą świąd, kichanie i łzawienie oczu
 • leki obkurczające naczynia krwionośne: pomagają na zatkany nos 
 • sterydowe krople do nosa: zmniejszają obrzęk nosa

W aptekach można kupić też leki bez recepty na alergię na kurz. Łagodzą objawy uczulenia na roztocza i pomagają doraźnie, kiedy leki na receptę akurat się skończyły.

Alergia na roztocza kurzu domowego: odczulanie

Ponieważ życie z alergią na kurz nie jest komfortowe, a unikanie roztoczy wymaga ciągłej czujności, można rozważyć odczulanie. W szpitalu lub przychodni alergikowi podawane są zastrzyki (nazywane szczepionkami) zawierające niskie dawki alergenu. Musi się to odbywać pod opieką personelu medycznego, ponieważ organizm może źle zareagować na kontakt z alergenem. Efekty odczulania mogą utrzymywać się nawet przez 10 lat. 

Dostępne jest także odczulanie doustne, w którym alergen podaje się podjęzykowo. Po próbie w warunkach ambulatoryjnych, jeśli nie dojdzie do niepożądanej reakcji organizmu, taki odczulanie można przeprowadzać w domu, jednak ściśle wg wytycznych lekarza. Odczulanie doustne cieszy się mniejszą popularnością niż to w formie zastrzyków, ponieważ jest drogie. Miesięczny koszt to ok. 300 zł.

Sposoby na alergię na kurz

Podstawową (i pierwszą) czynnością, kiedy lekarz stwierdzi u ciebie lub twojego dziecka alergię na roztocza kurzu domowego, jest krytyczne przyjrzenie się wyposażeniu domu. Aby złagodzić uciążliwe objawy uczulenia na kurzu, musisz bowiem zminimalizować kontakt z roztoczami. Pamiętaj, że te domowe pajęczaki nie lubią chłodnej temperatury i suchych miejsc. Podczas sprzątania noś maseczkę i otwórz okna.

W przypadku alergii na kurz domowy:

 • rozważ zakup antyalergicznej pościeli lub poszewek i ochraniaczy na poduszki, kołdrę i materac łóżka
 • używaj pościeli z wypełnieniem z poliestru
 • Pierz pościel raz w tygodniu w temperaturze powyżej 60 st. C (gorąca temperatura zabija roztocza)
 • zrezygnuj z dywanów, podłogę sprzątaj na mokro
 • używaj odkurzacza z filtrem HEPA. Pamiętaj, że po odkurzaniu roztocza unoszą się w pomieszczeniu, unikaj wchodzenia do dopiero co odkurzonego pokoju przez godzinę czy dwie.
 • tapicerowane meble to naturalne środowisko roztoczy. Odkurzaj je regularnie lub zastąp meblami z obiciem ze skóry czy jej imitacji.
 • zrezygnuj z zasłon na rzecz rolet (uwaga: żaluzje okienne to raj dla roztoczy, pozbądź się ich)
 • pozbądź się niepotrzebnych drobiazgów z półek oraz (niestety, jeśli alergia na kurz dotyczy dziecka) pluszowych zabawek. Jeśli rozstanie z ulubionymi pluszakami nie wchodzi w grę, pamiętaj o ich regularnym praniu lub wkładaniu do zamrażarki na 48 godzin.
 • utrzymuj w domu wilgotność powietrza na poziomie 40-50 proc.
 • rozważ zakup oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA

źródła: mayoclinic.org, acaai.org, mp.pl