mamDu_avatar

Kiedy pylą drzewa: lipa, topola, olcha, wierzba? Zwróć uwagę na biały puch na ulicach

Hanna Szczesiak

29 maja 2023, 08:41 · 4 minuty czytania
Niektóre drzewa zaczynają pylić jeszcze przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny – dlatego tak łatwo pomylić objawy uczulenia z przeziębieniem czy sezonową infekcją. Olcha jest jedną z roślin rozpoczynających sezon pylenia w Polsce. Tuż po niej kwitnąć zaczynają topola i wierzba, a pyłki lipy unoszą się w powietrzu w okresie wakacji. Sprawdź, kiedy dokładnie pylą drzewa, by szybko rozpocząć leczenie.


Kiedy pylą drzewa: lipa, topola, olcha, wierzba? Zwróć uwagę na biały puch na ulicach

Hanna Szczesiak
29 maja 2023, 08:41 • 1 minuta czytania
Niektóre drzewa zaczynają pylić jeszcze przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny – dlatego tak łatwo pomylić objawy uczulenia z przeziębieniem czy sezonową infekcją. Olcha jest jedną z roślin rozpoczynających sezon pylenia w Polsce. Tuż po niej kwitnąć zaczynają topola i wierzba, a pyłki lipy unoszą się w powietrzu w okresie wakacji. Sprawdź, kiedy dokładnie pylą drzewa, by szybko rozpocząć leczenie.
W okresie pylenia drzew takich jak olcha, topola, wierzba czy lipa u alergików mogą pojawić się objawy alergii wziewnej. Fot. Elina Fairytale/Pexels.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Kiedy pylą drzewa? Okres pylenia drzew rozpoczyna się późną zimą lub wczesną wiosną i trwa przez kilka miesięcy.
  • Niektóre drzewa, jak topola czy wierzba, uczulają stosunkowo rzadko, jednak mogą reagować krzyżowo z innymi alergenami.
  • W przypadku uczulenia na pyłki olchy, lipy, wierzby, topoli i innych drzew konieczne jest wdrożenie leczenia łagodzącego objawy.

Kiedy pylą drzewa?

Alergia na pyłki drzew należy do alergii wziewnych. W zależności od warunków atmosferycznych i regionu Polski sezon zaczyna się zwykle w lutym od pylenia leszczyny, a następnie olchy. Zdarza się jednak, że pierwsze pyłki pojawiają się w powietrzu już pod koniec stycznia – alergicy powinny więc być przygotowani. Osoby, u których pojawią się katar, kaszel, ból gardła czy zaczerwienie oczu mogą te objawy pomylić z infekcją. Jeśli przyczyną jest jednak alergia, leczenie nie przyniesie skutków i konieczna będzie wizyta u alergologa.

Kiedy pyli olcha?

Olcha, obok leszczyny, to jeden z pierwszych alergenów wziewnych pojawiających się w powietrzu. To kiedy pyli olcha, zależy od warunków atmosferycznych, ale najczęściej kwitnienie rozpoczyna się już w lutym lub na początku marca, choć czasem pyłki olchy pojawiają się w powietrzu nawet w styczniu – wtedy na szczęście ich stężenie jest dość niskie. Okres pylenia olchy może się opóźnić ze względu na warunki atmosferyczne w danym sezonie.

Kwitnienie olchy trwa kilka tygodni, jednak wraz z końcem sezonu zaczyna pylić brzoza – alergicy nie mają chwili wytchnienia!

Kiedy pyli topola?

Zaczynasz zauważać na ulicach i chodnikach (a nierzadko również w mieszkaniu) unoszący się biały puch? To znak, że rozpoczął się okres pylenia topoli. Charakterystyczny puch to jednak nie pyłki (które są o wiele mniejsze), a nasiona topoli. Topola zaczyna pylić wczesną wiosną, zwykle w marcu. Najwyższe stężenie obecne jest pod koniec miesiąca. Okres pylenia topoli trwa kilka tygodni. Wraz z jego końcem zaczynają pylić trawy – najpowszechniejszy alergen wziewny w Polsce, który też najdłużej utrzymuje się w powietrzu.

Kiedy pyli wierzba?

Wraz z topolą kwitnąć zaczyna również wierzba. Okres pylenia wierzby przypada na wczesną wiosnę. Zwykle zaczyna się on w marcu i trwa przez kilka tygodni, jednak dokładny czas rozpoczęcia sezonu zależy od regionu Polski oraz warunków atmosferycznych panujących w kraju.

Sprawdź, co pyli w kwietniu – alergia na pyłki wierzby występuje rzadko, a w tym samym okresie pylą również inne rośliny. Osoby uczulone na wierzbę powinny zrezygnować z jedzenia miodu w okresie pylenia tego drzewa. Wierzba i miód wchodzą w reakcję krzyżową, która może wzmagać objawy alergii.

Kiedy pyli lipa?

Lipa, podobnie jak wierzba, stosunkowo rzadko wywołuje alergię. Okres pylenia lipy przypada na lipiec i trwa kilka tygodni – to kiedy dokładnie pyli lipa, zależy jednak od regionu kraju i pogody, przez co kwitnienie może się nieco przesunąć. Lipiec jest wyjątkowo trudnym miesiącem dla osób z alergiami wziewnymi: pyli nie tylko lipa, ale też dwa bardzo silne i długo utrzymujące się w powietrzu alergeny – trawy i bylica.

Objawy alergii na pyłki drzew

Alergia na pyłki drzew, w tym olchy, topoli, wierzby i lipy, wywołuje objawy charakterystyczne dla wszystkich alergii na pyłki. Należą do nich:

  • alergiczne zapalenie spojówek (zaczerwienienie, łzawienie i świąd oczu),
  • katar sienny (wodnista wydzielina z nosa, częste kichanie),
  • drapanie w gardle,
  • kaszel (świszczący, duszący, uciążliwy zwłaszcza w nocy),
  • ból głowy i ogólne złe samopoczucie.

Inne objawy, rzadziej występujące, to: wysypka lub pokrzywka, duszności, nudności i wymioty.

Osoby uczulone na pyłki drzew powinny pamiętać o możliwości wystąpienia reakcji krzyżowej. Alergia krzyżowa to reakcja organizmu po spożyciu produktu, na który nie ma się uczulenia. Dla przykładu: osoba uczulona na olchę nie ma stwierdzonej alergii na jabłka. Jeśli jednak w okresie pylenia olchy, kiedy występują u niej objawy alergii, zje jabłko, objawy mogą się zaostrzyć lub pojawiają się inne, np. świąd i zaczerwienienie ust albo wysypka.

Dlatego tak ważna jest znajomość kalendarza pylenia i unikanie spożywania produktów wchodzących w reakcje krzyżowe z alergenem, na który jesteśmy uczuleni.

Alergia na pyłki drzew: leczenie

By złagodzić objawy alergii, konieczne jest wdrożenie leczenia. W przeciwnym razie w kolejnym sezonie objawy mogą być jeszcze bardziej dokuczliwe, a nieleczone prowadzą nawet do rozwoju astmy. Jeśli więc podejrzewasz u siebie lub dziecka alergię na pyłki drzew, poproś pediatrę lub internistę o skierowanie do alergologa

Po przeprowadzeniu testów alergicznych i potwierdzeniu diagnozy lekarz przepisze leki na alergię pyłki drzew. Jeśli objawy są łagodne, alergolog może zalecić leki antyhistaminowe dostępne bez recepty.

By wesprzeć leczenie farmakologiczne, pamiętaj o:

  • unikaniu spacerów w miejscach, gdzie jest duże skupisko alergenów;
  • zamykaniu okien w ciągu dnia;
  • unikaniu suszenia ubrań i pościeli na zewnątrz, np. na balkonie;
  • zdejmowaniu i praniu ubrań po spacerze;
  • myciu włosów przed pójściem spać.

źródła: gov.pl, webmd.com, mp.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/173561,kiedy-pyla-sosny-objawy-alergii-na-pylki-sosny