mamDu_avatar

Co pyli we wrześniu? Trawa odpuszcza, ale to jeszcze nie koniec

Karolina Stępniewska

17 marca 2022, 09:48 · 3 minuty czytania
Czy wiesz, co pyli we wrześniu i czego lepiej unikać, jeśli zmagasz się z alergią wziewną? Wielu alergików czeka na wrzesień, jak na wybawienie, mówią byle do jesieni, wtedy będzie lepiej. Niestety nie wszystkim. Sprawdź, jakie alergeny wciąż są w powietrzu.


Co pyli we wrześniu? Trawa odpuszcza, ale to jeszcze nie koniec

Karolina Stępniewska
17 marca 2022, 09:48 • 1 minuta czytania
Czy wiesz, co pyli we wrześniu i czego lepiej unikać, jeśli zmagasz się z alergią wziewną? Wielu alergików czeka na wrzesień, jak na wybawienie, mówią byle do jesieni, wtedy będzie lepiej. Niestety nie wszystkim. Sprawdź, jakie alergeny wciąż są w powietrzu.
Kalendarz pylenia we wrześniu jest jeszcze mocno zapełniony, na szczęście to już ostatni taki miesiąc. Fot. Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Co pyli we wrześniu? Wciąż pyli większość chwastów i nieco mniej intensywnie trawy.
  • We wrześniu intensywnie pylą grzyby mikroskopowe: Alternaria i Cladosporium.
  • Alergia na pyłki we wrześniu najbardziej dokucza uczulonym na pleśń.

Co pyli we wrześniu?

We wrześniu zauważalnie mniej dokuczają nam pyłki traw, ale to nie oznacza, że alergicy mogą odetchnąć pełną piersią. Według kalendarza pylenia u progu jesieni wiele roślin nadal pyli dość intensywnie, a objawy alergii wziewnej mogą potęgować grzyby i uczulenie na roztocza.

W znacznej mierze samopoczucie alergika będzie zależne od pogody oraz warunków panujących w domu. Warto pamiętać, że objawy alergii na pyłki są silniejsze w słoneczne, suche dni, z kolei uczulenie na grzyby mikroskopowe dokucza bardziej w wilgotnych miejscach.

Co pyli we wrześniu? Lista roślin

We wrześniu pylą:

  • trawy. Wrzesień to już końcówka sezony pylenia traw, co jest dobrą wiadomością dla uczulonych na jej pyłki (jest to 80-90 proc. przypadków alergii wziewnej w Polsce). Choć we wrześniu jest już zdecydowanie spokojniej, bo trawy pylą znacznie mniej, niż w czerwcu, lipcu czy sierpniu, to nadal mogą wywoływać objawy alergii na pyłki;
  • pokrzywa. Podobnie jak inne chwasty, pokrzywa kończy pylenie we wrześniu, a stężenie jej pyłków w powietrzu nie jest wysokie.
  • komosa. Ten popularny chwast pyli jeszcze przez cały wrzesień, ale stężenie pyłków jest niskie, a sama komosa rzadko silnie uczula;
  • bylica. Ulgę odczują też uczuleni na pyłki bylicy (najczęściej mają też alergię na drzewa i trawy), co prawda pyli przez cały wrzesień, ale już nieintensywnie.
  • babka kończy pylenie na początku września.
  • ambrozja. Ten przywieziony ze Stanów Zjednoczonych chwast wciąż intensywnie pyli we wrześniu (do połowy miesiąca), jednak w Polsce rzadko powoduje silną alergię.

We wrześniu częściej przynosi ukojenie deszcz. Poranne mgły i opadająca rosa również przyczyniają się do zmniejszenia lotności pyłków. Choć wiele roślin we wrześniu pyli nadal intensywnie, to jesienna pogoda zaczyna zauważalnie poprawiać komfort życia alergików.

Co pyli we wrześniu: grzyby mikroskopowe

Jeśli chodzi o grzyby mikroskopowe (nazywane potocznie grzybami pleśniowymi lub pleśnią). Alternaria nadal pyli intensywnie, ale od października uczuleni na zarodki tego gatunku grzyba odczują ulgę. Nieco mniej optymistyczne są natomiast stężenia zarodników grzybów Cladosporium, stężenie ich zarodników jest już kolejny miesiąc bardzo wysokie i będzie się utrzymywać nawet do listopada.

Te grzyby namnażają się w naszych domach w ciepłym, wilgotnym i źle wentylowanym środowisku. Warto więc pamiętać wietrzeniu i ogrzewaniu łazienki, tak, aby nie dopuścić do ich namnażania. Jeśli mimo starań pojawia się grzyb i pleśń, warto zainwestować w środki grzybobójcze, które ją zwalczą (ostrożnie, mogą podrażniać skórę i śluzówki).

Warto też pamiętać, że grzyby mikroskopowe kolonizują powierzchnię gleby, można je znaleźć na opadłych liściach i owocach, padlinie. Uczuleni na grzyby powinni unikać jesiennych spacerów do lasu, ważne jest też, żeby w domu dobrze przechowywać owoce i warzywa.

źródła: ur.edu.pl, mp.pl, krakow.wios.gov.pl