Alergia skórna u dzieci i dorosłych daje różne objawy: jak ją rozpoznać i leczyć?

Karolina Stępniewska
20 czerwca 2023, 09:28 • 1 minuta czytania
Widzisz na skórze dziecka plamki lub wysypkę i zastanawiasz się od razu, czy to kolejna zakaźna choroba wieku dziecięcego, czy może jednak coś je uczuliło. Okazuje się, że zmiany skórne często są objawem alergii. Uczulenie może powodować nie tylko zaczerwienie, obrzęk czy świąd skóry, ale i grudki, pęcherze, łuszczenie się naskórka. A przyczyn alergii skórnej jest bez liku. Podpowiadamy, jak rozpoznać uczulenie.
Alergia skórna u małych dzieci często zlokalizowana jest w obrębie twarzy fot. 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Alergia skórna

Alergia skórna występuje wtedy, gdy układ odpornościowy reaguje na coś, co zwykle jest nieszkodliwe i objawia się to podrażnieniem naskórka i zmianami skórnymi. Mówimy wtedy o reakcji alergicznej na czynnik uczulający (alergen). Na skórze może pojawić się zaczerwienie, wysypka, pokrzywka. W przebiegu alergii skórnej skóra może być też obrzęknięta, zaczerwieniona, często występuję świąd i pieczenie.

Alergia skórna: przyczyny

Jest wiele alergenów, które mogą wywołać alergię skórną. Reakcja alergiczna na skórze może wystąpić np. w wyniku kontaktu z alergenami pokarmowymi, kontaktowymi, a nawet lekami, słońcem, zimnem, niklem czy hybrydowym lakierem do paznokci. Uczulać może niemal wszystko.

Rodzaje alergii skórnych

Najbardziej powszechne reakcje alergiczne skóry to:

Alergia skórna to także różnego rodzaju plamice, reakcje liszajowate, rumień guzowaty. 

Objawy alergii skórnej

Objawy alergii skórnej zależą  od rodzaju reakcji alergicznej: 

Jak wygląda alergia skórna (zdjęcia)

Poniżej znajdziesz przykładowe zdjęcia różnych rodzajów alergii skórnej :

Alergia skórna u niemowlaka – zdjęcie

Niemowlęta często manifestują alergię poprzez skórę. Najczęściej są to zmiany w obrębie twarzy (czerwone policzki), w zgięciach łokci i kolan, za uszami. U niemowląt często mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry.

Alergia skórna na plecach – zdjęcie

Takie zmiany alergiczne na plecach mogą być m.in. reakcją na kosmetyki, fotouczuleniem (kiedy alergię wywoła kontakt substancji z promieniami słonecznymi), barwniki w tkaninach, leki.

Pokrzywka – zdjęcie

Na zdjęciu pokrzywki widać charakterystyczne dla tego rodzaju alergii skórnej zaczerwienie, plamy i wypukłe guzki:

Zdjęcie alergii kontaktowej (wyprysku alergicznego)

Na poniższych zdjęciach widać wyprysk alergiczny, w tym przypadku kontaktowy: łuszcząca się, zaczerwieniona, sucha skóra oraz (drugie zdjęcie) grudki:

Kiedy iść do lekarza z alergią skórną?

Objawy alergii skórnej mogą być oznaką ciężkiej reakcji alergicznej organizmu, dlatego niezwłocznie zadzwoń na pogotowie lub jedź na SOR, jeśli:

Do lekarza idź, jeśli:

Testy na alergię skórną

W diagnostyce alergii skórnej pomocne mogą być testy na alergie:

Leczenie alergii skórnej

Leczenie alergii skórnej zależy od jej objawów i od alergenu, który ją wywołał. Lekarz na pewno zaleci jednak unikanie alergenu i używanie hipoalergicznych kosmetyków.

Najprawdopodobniej przepisze też leki na alergię: maści, kremy lub inne leki (antyhistaminowe, kortykosteroidy), żeby złagodzić świąd, ból czy obrzęk lub przyspieszyć gojenie. W przypadku nadkażonych zmian skórnych nie obędzie się bez antybiotyku, np.  w maści. 

Jeśli ty lub twoje dziecko cierpicie na alergię skórną, pamiętaj o następujących zasadach postępowania:

źródła: mp.pl, intermountainhealthcare.org, acaai.org

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/154877,rodzaje-alergii-i-wstrzas-anafilaktyczny-jak-rozpoznac-i-reagowac