Sucha i podrażniona skóra. Objawy łatwo pomylić z alergią pokarmową – to błąd!

Skąd nagła alergia na skórze?
Skąd nagła alergia na skórze? 123rf.com
Nawet pogoda może mieć wpływ na stan twojej skóry. Swędzące zaczerwienie na skórze wcale nie musi być alergią pokarmową. To może mieć związek ze spadkiem temperatur. Wraz z pojawieniem się zimna, na skórze wystąpić mogą swędzące bąble pokrzywowe.


Zimno działa na skórę
Historia 21-letniej Adrianny Kendt z Kanady pokazuje, jak potwornym rodzajem alergii jest uczulenie na zimno. Wystarczy spadek temperatury, zimny wiatr, śnieg, woda, aby na skórze pojawiła się czerwona wysypka, swędzące bąble pokrzywowe. Może być nawet gorzej, w skrajnie złych przypadkach zimno doprowadza nawet szoku anafilaktycznego. Arianna Kent z powodu silnej reakcji alergicznej na zimno średnio raz w miesiącu trafia do szpitala.Jak to wpływa na życie dziewczyny? Życie z alergią na zimno na pewno nie jest łatwe. Adrianna ma problemy z opuszczaniem domu. Każde takie wyjście stanowi dla niej potencjalne zagrożenie. Adrianna musi dbać o to, żeby zawsze mieć w pogotowiu dodatkowe ubrania, w razie gdyby zrobiło się zimno. Nawet przy największej ostrożności, całkowite uniknięcie źródeł ataków alergicznych nie jest możliwe.


Uczulenie na zimno – objawy
– pokrzywka
– dreszcze
– bolesne pęcherze i opuchnięte ciało
– problemy z oddychaniem

Reakcje innych zatrważają
Do rozpoznania choroby pomocne jest użycie kostki lodu. Taki własny test wykaże, jak twoja skóra reaguje na skrajne zimno. Niestety, lekarze nie znaleźli jeszcze żadnej skutecznej metody leczenia, jedyne, co radzą to unikanie zimna. Jest to szczególnie trudne, bo nawet w normalnych warunkach objawy nierzadko nie ustępują.


Zima jest dla nich koszmarem
We wspomnianej historii Adrianny zmartwić może coś jeszcze – reakcje przyjaciół i pracodawcy. Amerykanka wspomni, jak potraktowali ją szefowie, jeden z nich, w restauracji powiedział jej, żeby założyła sweter, ponieważ w pracy wyglądała "nieprofesjonalnie". Potem została wysłana do chłodni, gdzie jej organizm doznał szoku. Zareagowała tak źle, że w końcu jej uwierzyli. Drastyczna reakcja z powodu zimna jest jednak rzadkie – według najnowszych amerykańskich badań cierpi na nią ok. 15-25 proc. społeczeństwa na pewnym etapie swojego życia. Choć zwyczajowo choroba utrzymuje się przez około pięć lat jest bardzo dotkliwa.


Źródło: BBC