mamDu_avatar

Wysyp uczuleń na hybrydę. Skutki tej alergii możemy odczuwać przez całe życie

Karolina Stępniewska

05 listopada 2021, 09:12 · 5 minut czytania
Uczulenie na hybrydę to już plaga. Daje się we znaki. Zaczerwienienie i swędzenie, opuchnięte i popękane opuszki palców, pęcherze i łuszczenie skóry, te objawy powodują, że kobiety natychmiast zrywają hybrydę. Szukają pomocy. Dermatolodzy na "dzień dobry" pytają: "Manicure hybrydowy?". I słusznie, bo przypadków alergii na hybrydę przybywa.


Wysyp uczuleń na hybrydę. Skutki tej alergii możemy odczuwać przez całe życie

Karolina Stępniewska
05 listopada 2021, 09:12 • 1 minuta czytania
Uczulenie na hybrydę to już plaga. Daje się we znaki. Zaczerwienienie i swędzenie, opuchnięte i popękane opuszki palców, pęcherze i łuszczenie skóry, te objawy powodują, że kobiety natychmiast zrywają hybrydę. Szukają pomocy. Dermatolodzy na "dzień dobry" pytają: "Manicure hybrydowy?". I słusznie, bo przypadków alergii na hybrydę przybywa.
Uczulenie na hybrydę może rozprzestrzenić się na inne części ciała, nie tylko okolice paznokci fot. archiwum prywatne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
 • Uczulenie na hybrydę jest formą alergii kontaktowej. Objawia się m.in. zmianami skórnymi wokół paznokci i onycholizą, ale też wysypką na ciele.
 • Alergię na hybrydę wywołują składniki lakierów, szczególnie jeśli nieutwardzony produkt będzie miał kontakt ze skórą.
 • Objawy uczulenie na hybrydę mogą pojawić się nawet po wielu latach noszenia manicure hybrydowego.

Alergia na hybrydę

Uczulenie na hybrydę może wywołać składnik użytego lakieru lub nieprawidłowo wykonany manicure. Alergia na hybrydę nie musi (ale może!) dawać objawów od razu po nałożeniu lakieru i utwardzeniu go lampą. Objawy uczulenia mogą pojawić się po kilku dniach, a nawet latach używania lakierów hybrydowych. Wystarczy inna partia produktu, zmiana składu lub błąd w nakładaniu hybrydy i kłopoty gotowe.

Dermatolodzy ostrzegają, że jeśli nieutwardzony lakier hybrydowy wejdzie w kontakt ze skórą, może wywołać reakcję alergiczną. Silne uczulenie na skórze to wyraźny znak, że hybryda nam nie służy.

W grupie ryzyka wystąpienia uczulenia na hybrydę są nie tylko klientki studiów urody, ale też manicurzystki, które wykonują zabieg. Uczulające składniki lakierów hybrydowych mogą przenikać przez rękawiczki, nietrudno też o kontakt nieosłoniętej skóry z hybrydą.

Objawy alergii na hybrydę

Objawy uczulenia na hybrydę najczęściej pojawiają się na paznokciach i w ich okolicy. Są to zwykle:

 • onycholiza
 • świąd, pęcherze, pękanie i łuszczenie się skóry
 • opuchlizna i ból palców.

Jednak zmiany na płytce paznokcia i na skórze palców to nie jedyne objawy alergii na hybrydę. Mogą również pojawić się:

Co istotne, objawy uczulenia na hybrydę nie muszą pojawić się od razu po świeżo wykonanym manicure. Zdarza się, że alergia ujawni się z dużym opóźnieniem, nawet po kilku latach używania lakierów hybrydowych.

Uczulenie na hybrydę: onycholiza

Onycholiza to jeden z najczęstszych objawów uczulenia na lakiery hybrydowe. Płytka paznokcia odrywa się od łożyska. W tej przestrzeni powstają pęcherzyki powietrza, a na górnej krawędzi lub z boku paznokcia biały nalot, który wchodzi w głąb płytki. Paznokieć ma różowawy odcień, a z czasem może zmienić barwę na żółtawą, szarą, a nawet brązową – to znak, że doszło do zakażenia.

Uczulenie na hybrydę: zdjęcia

O tym, że alergia na hybrydę może pojawić się z opóźnieniem, przekonała się Marta, która podzieliła się z nami zdjęciami swojego uczulenia na hybrydę (patrz niżej i zdjęcie główne). Po dwóch latach samodzielnego robienia paznokci lakierami hybrydowymi dostała uczulenia. Na szyi, dekolcie pojawiły się czerwone i silnie swędzące plamy.

Poniżej zdjęcie paznokci kobiety, u której wystąpiła alergiczna reakcja na hybrydę:

Jak wyleczyć alergię na hybrydę?

Jeśli zauważysz u siebie objawy uczulenia na hybrydę, w pierwszej kolejności umów się na zdjęcie hybrydy z paznokci. Jeśli samo to nie pomoże, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Lekarz zaleci preparaty, które zmniejszą objawy alergii: leki przeciwhistaminowe, a w cięższych przypadkach niewykluczone, że również maść ze sterydami.

Alergia na hybrydę: przyczyny

Uczulenie na hybrydę jest rodzajem alergii kontaktowej, gdy organizm reaguje stanem zapalnym na kontakt z drażniącą lub alergizującą substancją. W przypadku lakierów hybrydowych uczulenie mogą wywoływać składniki takie jak:

 • akrylany i metakrylany (2-HEMA, 2-HPMA)
 • toluen
 • formaldehyd 
 • ftalan dibutylu (DBP).

Do powstania reakcji alergicznej na hybrydę może przyczynić się też źle wykonany manicure, m.in.:

 • kontakt nieutwardzonego lakieru ze skórą
 • uszkodzona płytka paznokcia
 • źle wycięte lub zalane lakierem skórki
 • zbyt głęboko spiłowane paznokcie
 • źle wysterylizowane narzędzia
 • wadliwa lampa utwardzająca hybrydę.

Zdarza się też, że reakcję alergiczną po zastosowaniu hybrydy wywołuje nie użyty produkt czy jego nieprawidłowa aplikacja, a alergia na nikiel znajdujący się w narzędziach do manicure, na którą w Polsce cierpi nawet o 4 razy więcej kobiet niż mężczyzn. 

Po nałożeniu hybrydy może się także pojawić wyprysk kontaktowy z podrażnienia, jeden z rodzajów alergii kontaktowej: – Zbyt krótki czas utwardzania, zbyt słaba lampa, zbyt gruba warstwa produktu, niedokładne przemycie lepkiej warstwy inhibicyjnej, zalewanie skórek, wycieranie zalanych skórek paznokciem, ocieranie pędzla o rękawiczkę, praca brudnym pędzlem, niedokładne przecieranie butelek, kontakt produktu ze skaleczoną skórką – to wszystko przyczyny powstawania poparzeń chemicznych, często mylonych z uczuleniami – mówiła MamaDu dyrektorka ds. merytorycznych Akademii Semilac, producenta jednych z najpopularniejszych lakierów hybrydowych w Polsce.

Coraz więcej uczuleń na hybrydę

Kiedy Marta poszła do dermatologa, lekarka na dzień dobry spytała: "Hybryda?". To był sygnał, że z tym samym problemem przychodzi spora grupa kobiet. I rzeczywiście, nie brakuje historii kobiet, które uczulił manicure hybrydowy.

Na Facebooku można nawet znaleźć grupy wsparcia dla osób, u których hybryda wywołała alergię. Najliczniejsza z nich ma obecnie pond 30 tys. członków (stan na maj 2023 roku). W postach kobiety dzielą się zdjęciami i piszą o swoich objawach alergii na hybrydę (m.in. swędzenie opuszek palców, schodzenie, zgrubienie, a nawet pękanie skóry wokół paznokci).

O wzrastającej w szybkim tempie liczbie przypadków alergii na hybrydę ostrzegało Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów (BAD) już w 2018 roku. Organizacja przestrzegała wówczas, że znajdujące się w składzie lakierów hybrydowych akrylany, mają działanie alergizujące. Mówiła o "epidemii" uczuleń.

Uczulenie na hybrydę: alternatywa

Jeśli jesteś fanką hybrydy, uczulenie na ten rodzaj manicure, nie oznacza koniecznie, że musisz zrezygnować z noszenia trwalszego manicure. Po zaleczeniu i zagojeniu zmian skórnych oraz po minimum półrocznym detoksie od hybrydy możesz spróbować z innymi lakierami. Niektórzy producenci mają też w swojej ofercie hipoalergiczne lakiery hybrydowe (np. bez HEMA), które zawierają mniej drażniące składniki.

Czy uczulenie na hybrydę jest groźne?

Zła wiadomość jest taka, że alergia na hybrydę może mieć długotrwałe konsekwencje, a przypadków reakcji alergicznych na ten rodzaj manicure przybywa. Co gorsza, jak podkreślają obecnie eksperci z BAD, metakrylany są często stosowane jako cement kostny do implantów kolanowych i biodrowych, a także w protezach dentystycznych i protezach zębowych.

Jeśli pojawi się u ciebie reakcja alergiczna na hybrydę, może okazać się, że jesteś uczulona właśnie na metakrylany, a to oznacza, że w przyszłości możesz nie móc poddać się niektórym zabiegom ortopedycznym czy stomatologicznym. – To uczulenie na całe życie – przestrzegała w kwietniu 2023 roku na antenie radia BBC 4 dr Deirdre Buckley, konsultantka ds. dermatologii z Bath (Wielka Brytania).

źródła:

Czytaj także: https://mamadu.pl/137877,czy-promieniowanie-w-lampach-do-manicure-hybrydowego-jest-bezpieczne