W tej pozycji nie śpij w ciąży. Kolejne badania potwierdzają niebezpieczeństwo

Pozycja, w jakiej śpi kobieta ciężarna ma znaczenie.
Pozycja, w jakiej śpi kobieta ciężarna ma znaczenie. Prawo autorskie: langstrup / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jest wiele czynników, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wpłynąć na kondycję matki i dziecka podczas ciąży. O tym dowiadujemy się z najnowszych badań.

Według sugestii naukowców z Uniwersytetu Auckland ciężarne, które śpią na plecach w ostanim trymestrze ciąży, zwiększają tym samem ryzyko przedwczesnego porodu o około 3,7 proc. Skąd tak mocne wnioski?

Krew i tlen
Profesor Lesley McCowan, kierownik wydziału położnictwa i ginekologii na uniwersytecie, argumentuje – Nasze ustalenia mają sens, ponieważ leżenie na plecach w późnej ciąży wiąże się z pewnymi procesami fizycznymi, które mogą pogarszać kondycję dziecka – mówi.

Procesy te, to m.in: zmniejszenie ilości krwi pompowanej przez serce matki w każdej minucie, zmniejszenie tym samym przepływu krwi do macicy i niższe stężenie tlenu w łonie.

Spanie na plecach może implikować również problemy z oddychaniem. Intensyfikując chrapanie, może prowadzić do bezdechów, które niejednokrotnie obwinia się za powikłania w ciąży.

Naukowcy zwrócili się do 164 kobiet, które urodziły martwe dzieci po 28 tygodniu ciąży. Pytali je o różne zachowania i praktyki snu, a ich odpowiedzi porównali do 569 kobiet, które donosiły zdrowe dzieci.

Podobne badanie zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, tam również nie było wątpliwości, co do wyników.

No to w bok!
Lekarze, którzy przeprowadzili badanie rekomendują przyszłym matkom unikanie spania w pozycji na plecach, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. McCowan sugeruje również szerszy dostęp do edukacji w tej dziedzinie i przekonuje, że takie działania miałyby realną szansę zmniejszyć ryzyko przedwczesnych porodów.

Nie wszystkie kobiety wiedzą jeszcze, że bok, na którym będą spały również ma znaczenie. Prawy nie jest rekomendowany przez lekarzy ze względu na ucisk, jaki wywiera na żyłę główną dolną. A ta biegnie właśnie przez prawą stronę kręgosłupa. Ucisk może zaburzać prawidłowe krążenie krwi.


Co za tym idzie spanie na prawym boku może w konsekwencji ograniczyć dotlenienie dziecku, a przyszła mama może odczuwać zawroty głowy, pogorszenie ogólnego samopoczucia, a nawet omdlenia.

Sen nie jest tak oczywisty, jak przed ciążą, ani w jej trakcie, ani po jej zakończeniu. Poświęcenia i zmiany są jednak warte finału.

Źródło: Essential Baby
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE