W tej pozycji lepiej nie śpij w ciąży. Kolejne badania potwierdzają niebezpieczeństwo
Redakcja MamaDu
09 maja 2022, 12:48·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 09 maja 2022, 12:48
Czy można spać na plecach w ciąży? Okazuje się, że spanie na plecach w ciąży nie stanowi większego problemu... tylko w pierwszych jej miesiącach, jednak w drugim lub trzecim trymestrze nie jest już zalecane. W jakiej pozycji wtedy najlepiej spać?
Reklama.
Spanie na plecach w ciąży nie jest zakazane na początku ciąży.
W drugim i trzecim trymestrze przyszła mama powinna starać się spać na lewym boku.
Spanie na plecach może sprawić, że macica będzie uciskać na ważne naczynia krwionośne.
Spanie na plecach w ciąży: co mówią badania
Nie tylko spanie, ale również leżenie płasko na plecach, szczególnie w zaawansowanej ciąży nie jest najlepszym pomysłem. Według sugestii naukowców z Uniwersytetu Auckland ciężarne, które śpią na plecach w ostatnim trymestrze ciąży, zwiększają tym samem ryzyko przedwczesnego porodu o około 3,7 proc. Skąd tak mocne wnioski?
Profesor Lesley McCowan, kierownik wydziału położnictwa i ginekologii na uniwersytecie, argumentuje – Nasze ustalenia mają sens, ponieważ leżenie na plecach w późnej ciąży wiąże się z pewnymi procesami fizycznymi, które mogą pogarszać kondycję dziecka – mówi.
Procesy te, to m.in: zmniejszenie ilości krwi pompowanej przez serce matki w każdej minucie, zmniejszenie tym samym przepływu krwi do macicy i niższe stężenie tlenu w łonie.
Spanie na plecach w ciąży może implikować również problemy z oddychaniem. Intensyfikując chrapanie, może prowadzić do bezdechów, które niejednokrotnie obwinia się za powikłania w ciąży.
Naukowcy zwrócili się do 164 kobiet, które urodziły martwe dzieci po 28 tygodniu ciąży. Pytali je o różne zachowania i praktyki snu, a ich odpowiedzi porównali do 569 kobiet, które donosiły zdrowe dzieci.
Podobne badanie zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, tam również nie było wątpliwości co do wyników. Okazuje się, że pozycja snu w ciąży ma duże znaczenie nie tylko dla jego jakości, ale i przebiegu ciąży.
Czy można spać na boku w ciąży?
Lekarze, którzy przeprowadzili badanie, rekomendują przyszłym matkom unikanie spania w pozycji na plecach, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. McCowan sugeruje również szerszy dostęp do edukacji w tej dziedzinie i przekonuje, że takie działania miałyby realną szansę zmniejszyć ryzyko przedwczesnych porodów.
Nie wszystkie kobiety wiedzą jeszcze, że bok, na którym będą spały również ma znaczenie. Spanie na prawym boku nie jest rekomendowane przez lekarzy ze względu na ucisk, jaki wywiera na żyłę główną dolną. A ta biegnie właśnie przez prawą stronę kręgosłupa. Ucisk może zaburzać prawidłowe krążenie krwi.
Co za tym idzie spanie na prawym boku może w konsekwencji ograniczyć dotlenienie dziecku, a przyszła mama może odczuwać zawroty głowy, pogorszenie ogólnego samopoczucia, problemy ze snem, a nawet omdlenia.
Sen nie jest tak oczywisty jak przed ciążą, ani w jej trakcie, ani po jej zakończeniu. Poświęcenia i zmiany są jednak warte finału.