mamDu_avatar

Piecze, swędzi i napawa lękiem przed toaletą. Hemoroidy po porodzie dotykają wielu kobiet

Marta Lewandowska

29 września 2022, 10:34 · 3 minuty czytania
Hemoroidy pojawiające się po porodzie są stosunkowo częstą przypadłością. Mówi się, że odpowiedzialne za nie są zmiany hormonalne. Dobra wiadomość jest taka, że ta bolesna przypadłość może być z powodzeniem leczona, także w czasie karmienia piersią.


Piecze, swędzi i napawa lękiem przed toaletą. Hemoroidy po porodzie dotykają wielu kobiet

Marta Lewandowska
29 września 2022, 10:34 • 1 minuta czytania
Hemoroidy pojawiające się po porodzie są stosunkowo częstą przypadłością. Mówi się, że odpowiedzialne za nie są zmiany hormonalne. Dobra wiadomość jest taka, że ta bolesna przypadłość może być z powodzeniem leczona, także w czasie karmienia piersią.
Hemoroidy po porodzie dotykają wielu kobiet, bywa, że konieczna jest wizyta u chirurga. Fot. Sora Shimazaki z Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Hemoroidy po porodzie powstają w wyniku zmian hormonalnych, ucisku powiększającej się macicy na naczynia krwionośne, ale także w wyniku wysiłku.
  • Powodują dyskomfort przy siadaniu, swędzenie i ból odbytu, przy oddawaniu stolca mogą krwawić, jednak hemoroidy po porodzie można z powodzeniem leczyć.
  • Preparaty na hemoroidy zmniejszające ból i obrzęk są bezpieczne także w czasie karmienia piersią. Zamiast cierpieć - zapytaj lekarza.

Hemoroidy po porodzie - jak powstają

Hemoroidy po ciąży powstają w wyniku zmian hormonalnych. W odbycie znajdują się guzki krwawnicze, to poduszkowate formy, które pozwalają kontrolować wypływ gazów i kału. Występują u każdego człowieka.

W wyniku burzy hormonalnej wywołanej przez ciążę i poród, przede wszystkim wzrost progesteronu, dochodzi do rozciągania naczyń krwionośnych, dodatkowo rosnąca macica naciska na te  w obrębie jamy brzusznej. Powoduje to wzrost ciśnienia i skutkuje powstawaniem hemoroidów. Powstawaniu żylaków odbytu sprzyja też wysiłek porodowy i "dźwiganie" ciąży.

Objawy hemoroidów po porodzie

Hemoroidy są nieprzyjemną, a dla wielu kobiet także wstydliwą przypadłością. Dają liczne objawy, które powodują nie tylko dyskomfort pacjentki, ale także nierzadko niepokój, zwłaszcza kiedy dochodzi do wypadnięcia czy krwawienia z hemoroidów. Najczęstsze objawy hemoroidów po porodzie to:

  • świąd w okolicy odbytu
  • uczucie niepełnego wypróżnienia
  • ból, zwłaszcza przy oddawaniu stolca
  • wyciekanie śluzu z odbytu
  • wypadanie hemoroidów, zwłaszcza przy defekacji
  • krwawienie z odbytu, najczęściej połączone z pieczeniem, dochodzi do niego po oddaniu stolca, zwłaszcza twardego, krew jest jasna i rzadka. W tym przypadku zawsze należy skonsultować się z lekarzem, gdyż krwawienie odbytu może oznaczać także inne poważne choroby.

Hemoroidy po porodzie - stopnie choroby

Warto wiedzieć, że nie każde hemoroidy dają takie same objawy i nie u każdej chorej choroba przybierze podobną intensywność. Hemoroidy pierwszego stopnia powodują dyskomfort, swędzenie i ból przy wypróżnianiu  różnym natężeniu, bywa, że krwawią, jednak nie wypadają.

Przy drugim stopniu hemoroidów po ciąży dochodzi do wypadania, jednak guzki krwawnicze samoistnie powracają do odbytu. Hemoroidy trzeciego stopnia wymagają ręcznego wprowadzenia do odbytu. Robi się to samodzielnie poprzez wepchnięcie ich palcem wskazującym, jednak na tym etapie powinniśmy zgłosić problem lekarzowi.

Hemoroidy czwartego stopnia nie dają się wprowadzić ręcznie. Obcierając o bieliznę, powodują ból, pieczenie i krwawienie także poza wizytami w toalecie, konieczna jest interwencja medyczna. 

Hemoroidy po porodzie - leczenie

W przypadku choroby hemoroidalnej w III i IV stopniu, konieczne może okazać się leczenie zabiegowe. Udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu, który poprzez badanie fizykalne sprawdzi, jak duży jest problem, następnie może zdecydować o skierowaniu chorej na konsultację chirurgiczną. 

Wciąż jednym z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w leczeniu hemoroidów jest zabieg Barrona, czyli tzw. gumkowanie hemoroidów. Na powiększony guzek zakłada się gumkę, która powoduje niedokrwienie a z czasem martwicę i odpadanie nadmiaru tkanki. U kobiet w ciąży i po porodzie czasami odkłada się decyzję o leczeniu zabiegowym, bo niekiedy zmiany cofają się samoistnie.

W przypadku zmian I i II stopnia leczenie ogranicza się do stosowania medykamentów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele maści na hemoroidy, czopków i żeli o działaniu miejscowo znieczulającym, które po porodzie można bezpiecznie stosować. Są to zwykle te same preparaty, które mogą stosować ciężarne, począwszy od 4. miesiąca ciąży.

Preparaty te zawierają znieczulającą lidokainę i zmniejszający obrzęk tribenozyd. Są to leki bezpieczne o działaniu miejscowym. Zawsze w przypadku ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub zapytać farmaceutę o preparat bezpieczny w tym okresie. 

Domowe sposoby na hemoroidy po porodzie

Nasze babcie również cierpiały na hemoroidy po porodzie, jednak one musiały zadowolić się domowymi sposobami ich leczenia. Do dziś zresztą wiele z nich, choć pochodzą z medycyny ludowej, często jest polecanych przez lekarzy, jako środku wspomagające kurację. Najpopularniejsze są nasiadówki, czyli kucanie nad miską wypełnioną leczniczym naparem.

Najczęściej stosowana jest kora dębu, którą kupisz w sklepach zielarskich, ale także wielu aptekach. Niektórzy lekarze polecają usiąść w naparze, jednak pamiętaj, aby wlewać go wówczas do miski czy wanny po odcedzeniu. Kora dębu zawiera garbniki o działaniu przeciwzapalnym i obkurczającym naczynia krwionośne, co znacznie łagodzi objawy.

Inną rośliną, której można użyć do stworzenia naparu do domowego leczenia hemoroidów po porodzie, jest oczar wirginijski, czasem zaleceniem jest siadanie w samej ciepłej wodzie, rozluźnia i łagodzi ból. 

Czytaj także: https://mamadu.pl/156663,nie-wyrzucaj-ciazowych-ubran-po-porodzie-przydadza-sie-jeszcze-chwile