Stresuje cię już sama myśl o wejściu z dzieckiem do sklepu? Zobacz jak to zmienić

Dzieci w wieku przedszkolnym zwykle nie wiedzą, skąd biorą się pieniądze.
Dzieci w wieku przedszkolnym zwykle nie wiedzą, skąd biorą się pieniądze. Fot. Jean Schweitzer/123rf.com
Ubierasz dzieci i już boisz się tego, co będzie za chwilę. Zapinasz je w fotelikach samochodowych i wciąż zastanawiasz się, czy nie powinniście jednak zostać w domu. Jesteś jednak na tyle odważna, że odpalasz silnik i jedziecie. Na miejscu z drżeniem serca patrzysz na drzwi, których próg zaraz przekroczycie - drzwi sklepu. A tam zacznie się - “kup mi”, “ja chcę”, “mamusiu, tak bardzo cię proszę, tylko jedna zabaweczka albo chociaż batonik”. Znasz to?

Jeśli nie z własnych doświadczeń z dziećmi, to na pewno z obserwacji w supermarketach. Pomyśl, czy dziecko nie ma do tego prawa. Ono myśli, że pieniądze biorą się z maszyny na ścianie. Mama lub tata podchodzą, naciskają kilka przycisków i gotówka wyskakuje. Nie może zrozumieć, dlaczego w takim razie nie wzięli jej więcej i nie kupili misia czy lalki. Dzieci w wieku przedszkolnym nie rozumieją pojęcia pieniądza, ponieważ zwykle ich edukacja finansowa kończy się na rozpoznawaniu nominałów. Nie łączą tego, że trzeba pracować właśnie po to, żeby móc kupować. Możemy je tego nauczyć przez zabawę.
Anna Surmacz, psycholog dziecięcy

Edukacja finansowa jest wciąż obszarem pomijanym w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W rzeczywistości kończy się na nauce rozpoznawania nominałów monet i banknotów oraz wykonywaniu podstawowych operacji matematycznych na nich. Brakuje bardzo ważnego aspektu wychowawczego. Skąd tak naprawdę biorą się pieniądze? Dzieci uważają, że z bankomatu w ścianie. Nie wiążą pochodzenia pieniędzy z pracą, a tym samym nie rozumieją, że trzeba na nie zapracować. Im wcześniej zaczniemy im to uświadamiać, tym lepiej przygotujemy je do właściwego pełnienia roli przyszłego pracownika, męża/ żony, ojca/matki, obywatela.

Nauka przez zabawę
Pokaż dziecku, jak wyglądają zakupy z twojej perspektywy. Wytłumacz, że musisz pracować, żeby mieć pieniądze. Maluch zrozumie, że nie są produkowane w bankomacie i dostępne bez limitu. Pokaż mu też, jak działa to urządzenie. Niech dziecko pójdzie z tobą i z twoją pomocą wybierze gotówkę. Potem pójdźcie razem do sklepu.

Wytłumacz przedszkolakowi, że podobne produkty leżące obok siebie różnią się ceną. Czasem niewiele, ale gdy dodamy kilka takich różnic, z całych zakupów może wyjść niezła oszczędność. Niech dziecko samo wybierze produkty na swoją wieczorną kolację. Daj mu też 10 zł, niech samo za te rzeczy zapłaci. Będzie uczyło się gospodarowania finansami i na pewno zje wszystko ze smakiem.

Zabierzmy dziecko na warsztaty
Coraz częściej organizowane są też warsztaty edukacji finansowej dla dzieci. Fundacja Banku Millenium organizuje bezpłatne spotkania, na których uczy poprzez zabawę, skąd biorą się pieniądze i jak je wydawać. W warsztatach weźmie udział ponad 70 przedszkoli i 5000 dzieci.
Paulina Wołosz, Członek Zarządu Fundacji Banku Millennium

Warto, aby każde dziecko, już od początku nauczania przedszkolnego, było etapami przygotowywane do zrozumienia i poznania świata finansów. Fundacja Banku Millennium we współpracy z Fundacją Verba postanowiła wyjść naprzeciw potrzebie edukacji finansowej najmłodszych i zorganizować cykl bezpłatnych warsztatów „Finansowy Elementarz”. W trakcie spotkań w przedszkolach dzieci dowiedzą się, skąd się biorą pieniądze, jak oszczędzać, jak planować wydatki oraz jak rozsądnie wydawać pieniądze. Ponadto zabawy proponowane podczas warsztatów będą promować postawę otwartości, charytatywności, aktywności i kreatywności.

Żyjemy w świecie, kiedy wszystko wydaje się na wyciągnięcie ręki. Mając 4 czy 5 lat, bardzo trudno jest zrozumieć, że nie można mieć każdej zabawki, którą się chce. Przecież wystarczy wejść do sklepu, wyciągnąć rękę i jest. Nie zawsze też działa tłumaczenie, że rodzice muszą na wszystko, co kupują ciężko pracować. Edukacja przez zabawę jest dla dzieci w wieku przedszkolnym jedyną formą, która ma szansę przynieść efekty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE