Dlaczego powinnaś kupić dziecku drewniane klocki? Oto odpowiedź

Prawo autorskie: yarruta / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: yarruta / 123RF Zdjęcie Seryjne Drewniane zabawki znacznie bardziej pobudzają wyobraźnie niż te, wyprodukowane z plastiku
Ostatnio do mody wróciły drewniane zabawki. Co raz częściej natykamy się na nie w sklepach i salach zabaw dla dzieci. Są polecane przez ekspertów i zagorzałych wyznawców najpopularniejszych nurtów wychowywania dzieci. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że kosztują majątek! Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej sprawie i sprawdzić, dlaczego tak wiele mam, mimo wszystko, się na nie decyduje. Oto ich sekret:

Prawdziwe informacje

Na zakup drewnianych zabawek decydują się głównie mamy małych dzieci. To, co najbardziej je przekonuje to ich pozytywny wpływ na integrację sensoryczną. W tym wieku rozwój dziecka koncentruje się bowiem wokół zmysłów, a szczególnie dotyku. Podawanie maluchowi zabawek z naturalnych materiałów, dostarcza mu prawdziwych informacji o otaczającym go świecie. Chodzi przede wszystkim o to, by nie oszukiwać zmysłów. Kamień jest ciężki i szorstki, a drewno pachnące i gładkie. W momencie upuszczenia takiego przedmiotu na nogę, dziecko szybko nuczy się konsekwencji niestarannego obchodzenia się z ciężkimi przedmiotami.

Wszechstronny rozwój dziecka

Podstawową rolą każdej zabawki jest to, aby uczyć, a podstawowym zadaniem każdego rodzica jest umiejętne wychowanie swego dziecka dziś, do świata jutra. Pozostaje tylko jedno pytanie: jak to zrobić? Dobór odpowiednich zabawek może w tym pomóc. Zabranianie dziecku korzystania z elektronicznych edukacyjnych zabawek, mija się z celem. Prędzej czy później maluch będzie musiał odnaleźć się w tym świecie. Warto jednak pamiętać, by wyposażyć go w „podstawowy pakiet” umiejętności. Zabawki, takie jak drewniane klocki, czy układanki, świetnie sprawdzają się w doskonaleniu koordynacji wzrokowo-ruchowej i umiejętności rozwiązywania problemów. Dzięki manipulowaniu kształtem, kolorem i rozmiarem, przy tworzeniu zabawowego „projektu”, dziecko uczy się rozumowania i zdobywa umiejętności analityczne.

Pobudzają wyobraźnię

To, co motywuje mamy do kupna drewnianych zabawek, to także fakt, że zachęcają one do nigdy niekończącej się zabawy. Dzięki temu maluchy mogą rozwijać swoją wyobraźnię. W efekcie dziecko pozostaje zajęte zabawą, przez długi czas, a rodzice mogą pozwolić sobie na chwilę wytchnienia.

Solidnie wykonane

Drewniane zabawki np. chodziki, są stabilniejsze i dziecko pewniej się przy nim czuje. Ich staranne wykonanie przekłada się także na trwałość. Dlatego mamy częściej decydują się na nieco droższy zakup, by mieć pewność, że zabawka przetrwa kilka miesięcy.

To wszystko prawda, ale wydaje mi się, że w drewnianych zabawkach kryje się coś jeszcze. Większość z nich, przynajmniej na którymś z etapów, wykonywana jest ręcznie. Co nadaje tym produktom wyjątkowy, ponadczasowy charakter, a starszym pokoleniom ułatwia kontakt z najmłodszymi. Patrząc, jak mój siostrzeniec bawi się drewnianą lokomotywą, nasuwają mi się wspomnienia z dzieciństwa. I dla mnie, to właśnie w tym tkwi cała ich magia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE