Rozmawianie z niemowlakiem jest możliwe. Wystarczy nauczyć się dziecięcego języka znaków

Fot. Screen z Pinteresta
Fot. Screen z Pinteresta

Jak się okazuje, z rocznym maluszkiem można się dogadać. Nie chodzi wcale o to, by nauczyć się odróżniać czy dziecko płacze na jedzenie czy na zmianę pieluszki. Wystarczy wykuć na blachę niemowlęcy język znaków.

Nancy Cadjan, właścicielka serwisu Sign Babies, zapewnia, że można zacząć komunikować się z dzieckiem przy użyciu gestów już w momencie, gdy niemowlę rozpoczyna 4 miesiąc życia. Należy jednak mieć na uwadze to, że pociecha nie odpowie nam przy pomocy znaków aż do 7 a może nawet do 9 miesiąca życia. Dopiero wtedy osiągnie ona bowiem odpowiednią koordynację ruchową, dzięki której będzie mogła odpowiednio manipulować rękoma.


Rozmawianie z dzieckiem przy użyciu języka znaków niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia ono rodzicom adekwatne reagowanie na potrzeby dziecka między 8 miesiącem a drugim rokiem jego życia. Chcąc nauczyć maluszka języka znaków, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Znaki należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od tych najprostszych, np. "daj" czy "więcej". Jak najczęściej komunikuj się z niemowlęciem za pomocą gestów. Stosuj je podczas wszystkich codziennych rytuałów, np. w trakcie kąpieli, spożywania posiłków lub szykowania się do spania. Im więcej osób zacznie rozmawiać z dzieckiem za pomocą języka znaków, tym większe szanse na to, że maluszek sprawnie się go nauczy.

Oto najważniejsze znaki, które pomogą ci porozumieć się z dzieckiem na co dzień:
Poniższe, natomiast, przydadzą się podczas przygotowań do snu:
Kolejne to już wyższa szkoła jazdy. Przydadzą się, gdy Twoje dziecko zacznie spożywać pokarmy stałe:
Albo też pomogą porozumieć się z malcem w trakcie zabawy:
Nauka języka znaków, zarówno dla mamy, jak i dla maluszka, stanowi niemałe wyzwanie. Jednak, jest to bez wątpienia gra warta świeczki.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE