Rodzic internetowy czy analogowy? Sprawdź jakim typem jesteś i jak wpływa to na twoje dziecko

Prawo autorskie: kuzmichstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: kuzmichstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
Smartphone, tablet, komputer, Facebook, Youtube, Snapchat, Twitter, WhatsApp… W obecnych czasach wirtualna rzeczywistość otacza nas z każdej strony. Jak ugryźć ten temat? Wprowadzać dziecko w świat technologicznych nowości, czy raczej postarać się zapewnić mu analogowe dzieciństwo? W tym temacie łatwo jest popaść w skrajności.

Rodzice Internetowi
Internetowi rodzice zdecydowanie nie są na bakier z technologią. Z lubością wrzucają zdjęcia swoich pociech na Facebooka czy Instagrama, wiedzą co ćwierka na Twitterze i jakie są najnowsze filtry na Snapchacie. Z jednej strony to dobrze, bo Internet jest przecież cennym źródłem informacji, z drugiej jednak łatwo się zapomnieć…

Przeprowadzone w czerwcu przez AVG Technologies badanie, wykazało, że 32 proc. dzieci w wieku 8-13 lat, czuje się nieistotne, kiedy ich rodzice korzystają z telefonów. Dzieci twierdziły, że muszą wtedy konkurować z technologią o uwagę mamy i taty, z czym zgodziło się aż 28 proc. dorosłych ankietowanych. Naprawdę?! Prawie jedna trzecia rodziców wie o tym, że ich dzieci muszą walczyć o zainteresowanie i nic sobie z tego nie robi?! Badanie to zostało przeprowadzone w Brazylii, Australii, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach i Stanach Zjednoczonych, co pokazuje skalę tego niepokojącego zjawiska.

To jednak nie koniec zatrważających wniosków, 54 proc. dzieci uważa, że ich rodzice spędzają za dużo czasu z telefonem w ręce, a 52 proc. rodziców zgadza się z tym i boi się, że stanowią zły przykład.

Rodzice Analogowi
W opozycji do Internetowych Rodziców stoją Rodzice Analogowi, dla których nowe technologie to czarna magia i przyczyna całego zła. Nie uczą się, nie pytają, nie próbują zrozumieć czym różni się Instagram od WhatsApp’a, nie chcą mieć z tym nic wspólnego… Niestety, mimo najszczerszych starań, ich dzieci wcale nie będą stronić od cyfrowego świata. Wręcz przeciwnie.


Izolowanie się od nowych technologii jest tak naprawdę izolowaniem się od części rzeczywistości naszych dzieci. Kiedy powiesz: „Wyłącz ten komputer”, one prawdopodobnie sięgną po telefon, jeśli zabierzesz im telefon, pójdą pograć do kolegi. Walka z technologią to walka z wiatrakami, jeśli więc nie jesteśmy w stanie pokonać „wroga”, dobrze jest lepiej go poznać.

Złoty środek
Internet sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły, trzeba tylko umieć z niego korzystać i nauczyć tego nasze dzieci. Świadomy rodzic nie stroni od technologii, co nie znaczy, że zanurza się w nich i zapomina o całym świecie. Nikogo pewne nie zdziwię, mówiąc o tym, że najlepiej jest w tej sytuacji znaleźć złoty środek.

Pokażmy młodszym dzieciom jak używać Internetu, gdzie znaleźć edukacyjne gry i bajki, jakich stron unikać i kiedy poprosić o pomoc rodziców. Pozwólmy im samodzielnie poruszać się w cyfrowym świecie, ale miejmy też oko na to co robią. Nie zakazujmy starszakom korzystania z nowych kanałów komunikacji, ale poprośmy żeby pokazały nam jak działają. Bądźmy uważni i obecni, to naprawę wystarczy.

Inspiracja: parents.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE