5 sposobów na naukę. Zdziwisz się, bo potrzebna będzie tylko zwyczajna, codzienna zabawa

Prawo autorskie: nadezhda1906 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: nadezhda1906 / 123RF Zdjęcie Seryjne
To nie będzie tekst o kreatywnych zabawkach czy inteligentnych grach, jakie rodzice mogą zaproponować swoim pociechom. Bo najfajniejsza zabawa to taka, która została samodzielnie stworzona przez dziecko. Przecież nawet niepozorne wymyślanie historyjek, czy dotykanie mijanych podczas spaceru przedmiotów i roślin może być bardzo rozwijające. A oto kilka sposobów na uczynienie zupełnie zwyczajnych czynności i zabaw jeszcze bardziej pożytecznymi.

Zabawa jest świetnym sposobem na rozwijanie nowych umiejętności. Gdy dzieci się bawią, tracą poczucie czasu, są rozluźnione, a to sprzyja fantazji i poznawaniu otoczenia w ciekawy sposób. Dzięki drobnej pomocy możemy pomóc maluchom podczas zabaw rozwijać ich zdolności komunikacyjne, empatię, umiejętność budowania relacji z innymi ludźmi, pobudzać fantazję i ciekawość świata. A do tego wszystkiego wystarczy tych pięć prostych sposobów:

1. Zadawaj pytania
Gdy widzisz, że twoje dziecko jest czymś bardzo zaciekawione, zadawaj mu jak najwięcej pytań. Takich, które pozwolą mu lepiej poznać nowy przedmiot lub zjawisko.
Jak myślisz, jak to działa?
Dlaczego jest tak duże?
Dlaczego uważasz, że to ciekawe?
Co ci się w tym podoba?
Sądzisz, że to potrzebne?
To jest wspaniałe, możesz mi coś o tym opowiedzieć?
Jak ci się to udało zrobić?
Takie pytania skłonią malucha do pogłębionej analizy i wyjaśniania nowych dla niego zjawisk.

2. Przełam wyuczoną bezradność
Czasem widzisz, że twoje dziecko lubi być wyręczane? Warto to zmienić. W tym celu spróbujcie wykonać pewne czynności razem tak, by były one dla dziecka jak najbardziej interesujące. Tutaj również pomocne mogą okazać się odpowiednio postawione pytania:
A może wspólnie spróbujemy poradzić sobie z tym problemem?
Zrealizujmy twój pomysł! Ciekawe, jakie będą efekty?
Szkoda, że nam nie wyszło. A może spróbujemy razem jeszcze raz?
3. Pamiętaj o śmiechu!
Pamiętasz z własnego dzieciństwa to niesamowite uczucie radości, które towarzyszy dziecięcym zabawom? „Rozbijanie namiotu” z koca na środku pokoju, wspinanie się po drzewach, jazda na rowerze, gra w gumę – właśnie takich emocji potrzebuje teraz twoje dziecko. Śmiech ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Kiedy się śmiejemy, w naszych żyłach krew krąży szybciej, szybciej oddychamy, wszystkie narządy naszego ciała odpoczywają, a my ładujemy akumulatory. Dlatego nie powstrzymuj dziecka, nie strofuj i nie ograniczaj gdy widzisz, że świetnie się bawi, lepiej baw i śmiej się razem z nim!


4. Podzielaj pasję dziecka
Rodzic koniecznie powinien wiedzieć, czym interesuje się jego dziecko. I potraktować tę wiedzę jako naturalne źródło inspiracji do nauki poprzez zabawę. Bo przecież kiedy coś nas pasjonuje, jesteśmy tym całkowicie pochłonięci. Bo to właśnie pasja pochłania bez reszty i sprawia, że chcemy chłonąć wiedzę. Pasja pomaga spojrzeć na znane już rzeczy z zupełnie nowej perspektywy. Pasja inspiruje do działania. Dlatego warto wiedzieć, co jest pasją naszego dziecka i ze wszystkich sił ją wzmacniać.

5. Traktuj zabawę jak coś wyjątkowego
Rodzic jest najważniejszą osobą w życiu dziecka. Dlatego jeśli rodzic cieszy się z udanej zabawy dziecka, traktuje ją jak coś ważnego i potrzebnego, dzieci tym chętniej chcą się bawić. Zachęcaj je, by dzieliło się wrażeniami ze swoich ekscytujących zabaw. To pomoże ci wejść w świat dziecka i lepiej go zrozumieć. A dziecku pokaże, że jego pomysły są ważne i dobre. Dzięki temu maluch może wspaniale rozwinąć swoją kreatywność, utrzymać ciekawość świata.

Nie ma jednego prostego sposobu na wychowanie dziecka tak, by odnosiło sukcesy w dorosłym życiu. Ale wiele nawyków twojego dziecka, które pozostaną z nim na długo kształtuje się już w dzieciństwie, dlatego już teraz warto o pewne kwestie zadbać. I czasem jest to bardzo proste – wystarczy zachęcać dzieci do zabawy, wzmacniać ich ciekawość świata i uczestniczyć w ich dziecięcych odkryciach, by wzmocnić w nich pasję, ciekawość świata i kreatywność.

Źródło: Mouths of Moms
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE