Twoje dziecko je łyżeczką? Uważaj, bo przyczyniasz się do jego otyłości

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/gail_thepinkpeppercorn/5427128842/]Gail[/url]/[url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC BY 2.0[/url]
Fot. Flickr / Gail/CC BY 2.0
Baby-led weaning, czyli „Bobas woli wybór!” – który młody rodzic nie słyszał o tej coraz bardziej popularnej metodzie karmienia dzieci? No właśnie, zna ją prawie każdy. Ma tak wielu zwolenników, jak i przeciwników. Na czym polega? Przede wszystkim na wolności wyboru i możliwości odmówienia. „BLW to metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, pozwalająca na naukę samodzielnego jedzenia od chwili startu” – czytamy na babyledweaning.pl.

Jak to wygląda w praktyce?
Ano tak, że dziecko karmione metodą BLW samo decyduje ile i co je. Oczywiście, jest kilka zasad, o których rodzice muszą pamiętać.
Jak to dokładnie jest z tym BLW sprawdzili naukowcy z University of Nottingham, którzy postanowili w praktyce przeanalizować jego wpływ na późniejsze preferencje żywieniowe dzieci.

Pod lupę wzięli dane, które uzyskali na temat żywienia dzieci w wieku od 20. miesiąca życia aż do 6 lat. W grupie badanych były maluchy, które właśnie zakończyły etap karmienia piersią i rozpoczynały spożywanie nowych pokarmów. Byli rodzice, którzy swoich pociechom pozwalali na spożywanie produktów bez użycia sztućców, ale byli też i tacy, którzy karmili je łyżeczką – czytamy na parenting.pl.


Wcześniej rodzice poproszeni zostali o wypełnienie szczegółowego kwestionariusza, w którym podali dokładne informacje dotyczące żywienia ich dzieci od pierwszych dni ich życia, m.in. o jakie produkty rozszerzono dietę malca, a także jak często dzieci spożywały posiłek. Naukowcy skupili się również na preferencjach dzieci dla 151 różnych rodzajów żywności w wielu kategoriach m.in. owoce, warzywa, słodycze, czy węglowodany.

Wyniki badań mogą być dla niektórych zaskoczeniem
Po szczegółowych analizach okazało się bowiem, że dzieci, które karmione były popularnymi dziecięcymi papkami za pomocą łyżeczek, obecnie preferują słodycze. Natomiast te, które miały wybór i same decydowały, który produkt z tych zaproponowanym przez rodziców właśnie zjedzą, dziś wybierają produkty z grupy tych zdrowych.

Okazało się również, że dzieci, które miały wybór (a więc karmione były metodą BLW) wybierały te produkty, które wydawały się dla nich bardziej atrakcyjne ze względu na konsystencję, a więc odrzucały popularne papki.

Warto więc już od najmłodszych lat dziecka wypracowywać w nim zdrowe nawyki żywieniowe. Bo, jak zauważają naukowcy, te dzieci, które na wczesnym etapie życie chętnie sięgały po słodycze, w przyszłości mogą mieć problem z utrzymaniem odpowiedniej wagi ciała.

Źródło: Parenting
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE